Вирощування цукрового буряку – вищий пілотаж сільгоспвиробництва

Директор ВП “Перше травня” ТОВ “Астарта Прихоролля” Василь Криворучко (ліворуч), агроном Олександр Мироненко.

Вирощування цукрового буряку – вищий пілотаж сільгоспвиробництва

Для Василя Криворучка робочий день розпочинається зі сходом сонця. І не в кабінеті, а на безкрайньому полі. Агроном за освітою та покликанням, він живе роботою у виробничому підрозділі «Перше травня» ТОВ «Астарта Прихоролля».
Василь Андрійович працює в сільському господарстві 45 років. Розпочинав кар’єру в Запорізькій області. Повернувся на рідну Хорольщину та став головним агрономом у місцевому колгоспі. Зараз – директор виробничого підрозділу «Перше травня» ТОВ «Астарта Прихоролля», колектив якого працює на території двох колишніх сільських рад, а нині – Покровськобагачанської ОТГ. Чоловік з ранньої весни – з підготовки ґрунту, проведення посівної кампанії – й до осені, допоки не буде зібраний останній цукровий буряк, щодня – у полі. Адже він любить власну справу, якій присвятив усе своє життя.
Про рослинництво керівник підрозділу, як агроном, може годинами розповідати. Він знає все про обробіток ґрунту, терміни та методи сівби, особливості догляду за посівами, застосування добрив і боротьбу з хворобами та шкідниками.
– Моє покликання – це праця на землі, бо я агроном. Пишаюся своїм колективом і намагаюся передати їм свою любов до землі, – наголошує Василь Криворучко.
Підрозділ має дві молочнотоварні ферми – у Тарасівці й Березняках. Загальним поголів’ям у 400 голів худоби опікуються разом зі своїми колективами їхні керівники – Аліна Кобильська та Оксана Нікуліна.
Упродовж 2019-го аграрного року підрозділ вирощував цукровий буряк, пшеницю, сою та кукурудзу. І Василь Андрійович добре знає, як працювати з усіма цими культурами.
– Цьогоріч ми засіяли 2017 гектарів цукрового буряку. Із кожного гектара зібрали по 520 центнерів буряків у заліковій вазі. Зважаючи на спекотне літо й мінімальну (удвічі меншу за попередні роки) кількість опадів, це дуже гарний результат. Поряд із традиційними культурами найкращих європейських компаній, елітне насіння яких використовуємо щороку, цьогоріч уперше спробували насіння французької селекції, – говорить Василь Криворучко.
Керівник особисто стежить за дотриманням технологічних процесів під час вирощування культур. Адже, щоб був гарний урожай, потрібно врахувати чимало тонкощів.
– Відповідно до сівозміни й упровадження технології кластерного обробітку грунту та вирощування культур, у 2020 році в нас на черзі збільшення масивів кукурудзи на зерно,– ділиться пан Василь.
Нині виробничий підрозділ «Перше травня» готується до наступного аграрного року.

ГО «Полтавщина Аграрна».

Поділися:

Добавить комментарий