Вишивані дива Григорія Кисіля

Вишивані дива Григорія Кисіля

Видатний митець, справжній Українець, чудовий педагог, прекрасна людина… Це лише кілька штрихів до портрета нашого незабутнього земляка Григорія Олексійовича Кисіля. Уже чотири роки, як великий майстер пішов за межу Вічності. Але теплий образ його не даленіє, а лишається в спогадах, порадах, мистецьких роботах, які зігрівають душі й плекають вроджене людське прагнення до пізнання свого коріння та творення краси.
1 лютого Григорію Кисілю виповнилося б 85 років.

Ім’я Григорія Олексійовича Кисіля стало знаковим для всіх, хто знається на українській вишивці. Інформація про митця увійшла до Енциклопедії сучасної України. У статті згадується, що народився майбутній художник декоративно-ужиткового мистецтва в селі Великий Бакай Решетилівського району. В 1991 році оформив Гадяцький літературний музей родини Драгоманових. Розробляв візерунки для вишивання: схеми ікон, портретів видатних людей України, орнаментальні, шрифтові й тематичні композиції у техніці хрестик. Його розробки друкувалися у журналах «Жінка», «Україна».
Григорій Кисіль – заслужений майстер народної творчості України (2006), лауреат обласної премії імені Панаса Мирного (2007). У доробку митця – альбоми «Українська вишивка. Орнаменти, шрифти, тематичні композиції» (2005, вип. 1), «Українська вишивка. Портрети видатних людей Полтавщини» (2007, вип. 2), «Українська вишивка. Ікони, релігійні композиції» (2008, вип. 3), «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка» (2013, вип. 4). П’ятий альбом із тематичної серії «Українська вишивка. Узори» побачив світ у 2016 році.
На творчій ниві майстра – сотні мистецьких робіт, десятки виставок на рідній Полтавщині, в Національному палаці мистецтв «Україна», Національному фонді культури України, численні публікації в друкованих виданнях, плеяда учнів та послідовників. У 2014-му за «шевченківський» альбом Григорій Кисіль був удостоєний Літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки.
Вишивані дива Григорія КисіляНа жаль, чотири роки тому, сповнений ідей, творчих планів і проєктів, митець пішов від нас у Вічність. Але його величезний спадок не завмер, не обірвався, не став завершеною історією. Сьогодні у Гадяцькому фаховому коледжі культури і мистецтв імені І.П.Котляревського (де він працював протягом 1977 – 2017 років!) різноманітним мистецьким технікам навчаються студенти, які обрали створену з ініціативи Григорія Олексійовича спеціальність «Декоративно-прикладне мистецтво». Разом з його колишніми учнями, а нині викладачами коледжу, тут працюють Оксана Кисіль та Ірина Середа – доньки педагога-митця. Галерея з 18 вишитих портретів видатних полтавців, виконаних Іриною Середою, стала окрасою Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.
Особливою є доля ікони святого Миколая Мирлікійського, яку дружина майстра, Анізія Михайлівна Кисіль, вишила за розробкою чоловіка і яку подружжя подарувало Свято-Успенському собору в Гадячі. Вишитий образ святого залишає відбиток на склі, під яким ікона зберігається. Це диво хвилює і спонукає до щиросердної молитви багатьох земляків незабутнього майстра.
У травні 2019 року чудовим подарунком для Канівського музею Тараса Шевченка та його відвідувачів став вишитий альбом «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка». Це унікальна колекція з 75 портретів і художніх композицій з поетичними рядками Великого Кобзаря. Над її створенням натхненно працювали 78 майстринь. Організувала вишивальне дійство й власноруч брала у ньому участь випускниця Гадяцького училища культури Катерина Калініченко. Та, перш ніж потрапити до числа експонатів музею Тараса Шевченка, колекція активно мандрувала Україною (майже сім тисяч кілометрів!) і була представлена у більшості обласних центрів – саме про це мріяв Майстер!
Восени 2019 року на фасаді Гадяцького фахового коледжу культури і мистецтв імені І.П. Котляревського відкрито меморіальну дошку заслуженому майстру народної творчості України Григорію Кисілю. Десятки учнів ідуть нині творчим шляхом свого вчителя. Щодня майстрині в Україні та за її межами творять вишивані дива, оживляючи на тканині узори, картини, портрети, ікони, автором та розробником яких є Григорій Олексійович. І кожного разу в їхніх серцях утверджується щире й палке «послання» наставника – безмежна любов до нашої України.

Анатолій НАСМЕНЧУК
Директор Гадяцького фахового коледжу культури і мистецтв імені І.П.Котляревського, заслужений працівник культури України

Поділися:

Добавить комментарий