Високі технології – для здоров'я майбутніх поколінь

Високі технології – для здоров’я майбутніх поколінь

У ПАФ «Україна» відкрили сучасну доїльну залу

Високі технології – для здоров'я майбутніх поколіньПолтавщина – серед лідерів в Україні за кількістю поголів’я ВРХ і корів у агроформуваннях. Станом на 1 травня цього року в усіх категоріях господарств області утримувалося 213,4 тисячі голів великої рогатої худоби, в тому числі понад 121 тисяча голів корів. А за кількістю поголів’я корів у сільгосппідприємствах Полтавщина займає І місце в Україні.
Чільне місце серед господарств, де на високому технологічному рівні розвивають тваринництво, займає ПАФ «Україна» Миргородського району, яку майже чотири десятиліття очолює Герой України, заслужений працівник сільського господарства України Іван Махтейович Балюк. Цими днями в господарстві урочисто відкрили сучасну доїльну залу. Тож відтепер вироблене в агрофірмі молоко не контактуватиме з повітрям і належатиме до екстракласу. А значить, коштуватиме дорожче і в казну «України» надходитиме більше коштів.

Як зазначив директор сільгосппідприємства Іван Балюк, у господарстві довго вагалися щодо облаштування зали для механічного доїння, адже проєкт дорогий, а розраховувати доводилося лише на власні кошти. Проте наважилися. Адже в агрофірмі не лише побудували сучасну доїльну залу, а й провели реконструкцію корівників. Вартість будівництва загалом склала понад 15 мільйонів гривень. Реконструкція приміщень ще продовжується, а в планах – переведення худоби на безприв’язне утримання.
На відкриття доїльної зали запросили керівників агропідприємств області, представників влади.
«Я бачив багато доїльних залів, були й більші. Але маю приємні враження від того, що у нас є господарства, які сьогодні не просто розглядають тваринництво як соціальний проєкт, щоб було робоче місце для людей, а й дбають про ефективність виробництва та впровадження найсучасніших технологій. Це дає можливість підвищити якість продукції та збільшити продуктивність», – зазначив, вітаючи господарів урочистостей, директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов.
Нині в агроформуваннях області працює понад 30 доїльних залів, що складає 24% від загальної кількості сільгосппідприємств (129), у яких є ВРХ. А значить, перспективи щодо розвитку тваринництва на Полтавщині є, запевнив Сергій Фролов.
«Якщо раніше наші аграрії, щоб запозичити позитивний досвід, їздили у Польщу, то сьогодні достатньо поїздити по Полтавщині та побачити, як можна ефективно організувати роботу в аграрній сфері. Ті підприємства, які вже мають не один доїльний зал та значне поголів’я, задумуються над власною переробкою. Хоча це досить серйозний процес», – додав Сергій Фролов.
Привітали працівників ПАФ «Україна» голова Миргородської РДА Віктор Іваненко та голова Великобагачанської селищної громади Сергій Горбань.
Слід зазначити, що тваринництвом в «Україні» займаються серйозно й цілеспрямовано. Результатом копіткої багаторічної селекційної роботи став новий поліпшений тип свиней – великобагачанський, виведений на базі ПАФ «Україна» фахівцями-селекціонерами господарства спільно з науковцями Інституту свинарства й агропромислового виробництва НААН, що в Полтаві. Це одна з кращих порід свиней (нині у ПАФ утримується більше 3000 голів), яка має високий потенціал енергії росту й високий добовий приріст поросят.
Підприємство також має статус племінного заводу з розведення великої рогатої худоби української червоно-рябої молочної породи. Поголів’я ВРХ нині налічується 1474 голови, в тому числі 700 корів (у середньому виробляється 13 тонн молока за добу), та має статус племінного заводу з розведення свиней великої білої породи. Агрофірма також має статус спеціальної зони з виробництва екологічно чистої молокосировини, яка використовується для виготовлення продуктів дитячого та дієтичного харчування. Наразі молоко класу екстра та вищого ґатунку, яке виробляється в ПАФ «Україна», реалізовується до ТОВ «Хорольський завод дитячих продуктів харчування».
Надій на кожну фуражну корову за минулий рік у ПАФ склав у середньому 7313 кілограмів, тоді як в середньому по області він становить 7091 кілограм.
Господарство має прибутки не лише від реалізації молока, а й займається реалізацією молодняку української червоно-рябої молочної породи. Племінні нетелі агрофірми мають попит як в Україні, так і за її межами.

Приватна агрофірма «Україна» – багатогалузеве господарство з вирощування зернових і технічних культур з розвиненим тваринництвом. На сьогодні агрофірма має в обробітку понад 4770 гектарів ріллі. У господарстві працює 184 особи. Торік валовий збір зернових культур склав 14,4 тисячі тонн, у тому числі озимої пшениці – 1,8 тисячі тонн, соняшнику – 2,7 тисячі тонн. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника в ПАФ «Україна» становить 14 тисяч 270 гривень.
«Що таке тваринництво у нас? Це не тільки робочі місця, а й 40 тисяч тонн органіки, яку ми вносимо в ґрунт. Тож це також і підтримка врожайності. Розвиток тваринництва у нас – це й молоді працівники віком до 30 років, а в нас таких понад 100 осіб», – розповів Іван Балюк.
Господарство постійно опікується соціальною сферою населених пунктів, де орендує землі. Для цього щорічно виділяються сотні тисяч гривень власних коштів. Тут відчувається не показна, а реальна турбота про ветеранів агроформування, допомагає господарство й дитсадкам та школам, значні кошти виділяються на медицину, проведення культурно-масових, спортивних заходів. Долучається ПАФ і до ремонту місцевих автодоріг, створення паркової зони.
Усі працівники агрофірми мають повний соціальний пакет. Вони також мають можливість за нижчими цінами купувати продукцію, вироблену в агроформуванні.

***

На базі ПАФ «Україна» також провели нараду, на якій розглянули стан молочної галузі області, проблемні питання, напрями й перспективи розвитку.
«Ми щороку констатуємо факт, що поголів’я поступово зменшується. Але при цьому на Полтавщині в сільгосппідприємствах найбільше поголів’я корів в Україні. На жаль, у нас є також підприємства, які взагалі поступово ліквідують галузь тваринництва. Зменшується поголів’я у господарствах населення», – зазначив директор департаменту ОДА Сергій Фролов.
Торік у сільгосппідприємствах Полтавщини надоєно молока на корову 7091 кг. За останні п’ять років надої в області зросли на 16%.
За минулий рік молокопереробні підприємства області закупили 330,7 тисячі тонн молока. Від сільськогосподарських підприємств надійшло 295,5 тисячі тонн. А станом на травень цього року молокопереробні підприємства області придбали 103,3 тисячі тонн молока, в тому числі від сільгосппідприємств надійшло 95,1 тисячі тонн.
«Нині важлива саме якість молока, а не лише його кількість. Якісний склад молока залежить від багатьох факторів, у тому числі й від доїльного обладнання. Встановлення доїльних залів забезпечує ефективне доїння корів, виробництво молока екстракласу та оптимальні умови для роботи обслуговуючого персоналу», – додав Сергій Фролов.
Він також поінформував, що в області діє Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року, затверджена рішенням засідання четвертої сесії обласної ради восьмого скликання.
За напрямом «Тваринництво» передбачено відшкодування витрат юридичним особам, фізичним особам–підприємцям, сімейно-фермерським господарствам, які мають чистий дохід від реалізації продукції до 10 млн грн: за приріст поголів’я молочного й м’ясного напрямів власного відтворення – у розмірі 5 тисяч грн та за закуплені племінні телиці, нетелі або племінні корови молочного напряму – в розмірі 10 тисяч грн, за закуплені вівці та кози – 2 тисячі грн. Відшкодування вартості доїльного обладнання та обладнання для переробки, зберігання молока, м’яса, обладнання для заготівлі кормів – до 50% вартості, але не більше 50 тисяч грн.
Документи для отримання дотації необхідно подавати до територіальних громад.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року за № 517 затверджено «Порядок використання коштів, передбачених у Державному бюджеті для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції», яким передбачається: дотація за наявні бджолосім’ї; часткове відшкодування вартості закуплених племінних тварин, бджіл, сперми та ембріонів; часткове відшкодування вартості побудованих або реконструйованих об’єктів, об’єктів із зберігання та переробки зерна; дотація за утримання кіз та овець у розмірі 1000 грн; дотація за приріст корів у розмірі 30000 гривень.
Для фермерських підприємств, крім цього, передбачена дотація 5000 грн за наявне поголів’я корів. Фермер може отримати 5000 грн за наявну корову або 30000 грн – за прирощену.
Документи подаються в департамент агропромислового розвитку.

Підготовлено за матеріалами відкритих інтернет-джерел.

Поділися:

Добавить комментарий