Вітрила жовті розпустила осінь

Вітрила жовті розпустила осінь

Золота, жовтокоса, багрянолиста – безліччю епітетів поети прославляють осінь. Але найвища похвала осені – щедра! Щедра дарунками садів і городів, буянням осінніх квітів, що завжди ошатні в пору пишного в’янення природи.

Городні клопоти

Початок осені – це перехідний період між збиранням врожаю і висівом озимих, крім того, в цей час треба обрізати й білити дерева та чагарники, щоб підготувати їх до холодів. Посилено триває боротьба зі шкідниками й хворобами. На грядках повним ходом йде збір врожаю. Значну його частину закладають на зберігання. Так ось, підвали перед цим зовсім не зайве продезінфікувати, побілити вапном, а ящики помити гарячим розчином соди і просушити. Адже для багатьох шкідників і хвороб умови наших підвалів просто курортні. Після зібраних культур залишаються порожні грядки? Не дайте їм простоювати. Кінець літа, початок осені – це відмінний час, щоб посіяти багато вітамінних культур і отримати другий, осінній, урожай кропу, салату, шпинату чи редиски. Якщо ж хочете відновити родючість грядок, то посійте сидерати. До холодів вони не тільки не втратять схожість, але і непогано підростуть, захистивши ґрунт від бур’янів, прорихливши його і ставши альтернативою комплексним добривам. Краще за все покажуть себе гірчиця, суріпиця, олійна редька, горох, віка, конюшина, фацелія та інші морозостійкі рослини.

У саду і ягіднику

Листя, яке починає жовтіти на деревах, – це знак для садівників, що можна починати посадку дерев і кущів з відкритою кореневою системою. Якщо ви придбали саджанці, на яких ще є листя, його потрібно акуратно видалити. Це зменшить випаровування вологи і збільшить шанси рослини прижитися. Звичайно, найкращий варіант, який гарантує приживання, це покупка саджанців із закритою кореневою системою. Особливо, коли мова йде про саджанці хвойних рослин. Не піддавайтеся спокусі купити дешево на стихійному ринку – витратите гроші і час. Якщо у вересні у ваших плодових дерев продовжують рости пагони, то їх варто прищипнути. Це дозволить їм визріти і нормально приготуватися до зими. Під час сильних морозів вони не постраждають. У вересні, як і раніше, можна заготовлювати вже здерев’янілі живці ягідних (смородина і агрус) і декоративних (барбарис, спірея, дерен, бузок та ін.) чагарників і намагатися їх вкорінювати. Робити це нескладно. Головна умова успішного вкорінення – постійна вологість ґрунту і зменшення випаровування вологи самими живцями. Деякі садівники розмножують культури ще простішим способом – навесні прикопують горизонтальні пагони. За вегетаційний період на них розвивається гарне коріння. І саме у вересні такі, вже самостійні, рослини потрібно відсікати від материнського куща і висаджувати на постійне місце або в контейнер. У вересні можна використовувати і ще один спосіб розмноження кущів – поділ рослин, що дуже розрослися. Останні роки вересень відрізняється сухою і спекотною погодою. Не забувайте регулярно поливати ваші рослини, причому не тільки овочеві, а й дерева і кущі.
На винограднику йде збір врожаю, багато початківців садівників роблять помилку, поливаючи в цей період плодючі лози. Робити цього не варто. Через занадто швидкий «набір» води ягоди можуть полопатися. Ще одна помилка – це рання обрізка винограду. Не поспішайте: чим довше листя затримається на кущах, тим кращим буде врожай наступного року. А ось ті кущі, з яких зібрали врожай, вже можна обробити від хвороб і шкідників. У перший місяць осені добре висаджувати або вкорінені вуса, або куплену розсаду полуниці. Це дозволить вже навесні наступного року отримати нехай невеликий, але такий приємний урожай смачних і ароматних ягід. При посадці варто пам’ятати, що попередниками суниці садової не повинні бути пасльонові культури: помідори, перець, баклажани, картопля, а також цибуля. А ось салат, редиска і кріп як попередники підійдуть, навіть дуже.

Осіння посадка квітів

Чимало господарів практикують осінню посадку квітів. У неї є свої переваги. По-перше, висаджені або посіяні восени квіти почнуть квітувати уже в перший рік вегетації.
По-друге, це звільнить квітникаря від турбот з вирощування розсади взимку й заощадить час, який ви повинні були витратити на її висадження у відкритий ґрунт навесні. Протягом осені й зими насіння в землі проходить природну стратифікацію, тому сходи, що з’явилися навесні, будуть міцними, зуміють добре перенести весняні заморозки і почнуть квітувати на два-три тижні раніше, ніж ті, що ви посієте навесні.
На початку місяця ділять кущі й пересаджують цибулеві квіти, такі, як астильба, флокси, рудбекії й солідаго, саджають дрібноцибулеві рослини – сциллу, мускарі, крокуси. На початку другої декади місяця наступає черга висадження цибулин нарцисів, а через тиждень – гіацинтів. У самому кінці вересня висаджують тюльпани. Не саджайте всі цибулеві одночасно, адже час посадки для цибулин різних квітів зазначений недаремно. Наприклад, якщо нарциси посадити не в другій, а в третій декаді вересня, у цибулин до початку заморозків не встигне розвинутися необхідна для нормальної зимівлі кількість коренів, і цибулини загинуть. Глибина посадки всіх цибулевих зазвичай відповідає трьом діаметрам цибулини. Якщо погода суха, не забудьте рясно полити посадки. Після поливу ґрунт обов’язково ущільнюють, а потім мульчують.
У першій декаді вересня на клумби зазвичай висаджують розсаду дворічних і багаторічних рослин, таких, наприклад, як маргаритка, віола, турецька гвоздика і незабудка. До закінчення сезону вегетації розсада встигне прижитися й нормально перезимує. Водночас живцями розмножують барвінок і висаджують троянди.

На пасіці

У вересні бджоли поступово починають підготовку до зимівлі, і до кінця місяця вже варто завершити підгодівлю комах. Як правило, для 8 повністю обсаджених комахами рамок досить 25 кг меду. Крім меду, бджолині сім’ї забезпечують пергою і цукровим сиропом.
На 1 рамку бджіл доводиться меду і сиропу 70 і 30 відсотків відповідно. Також встановлюються 2 повноцінні рамки з пергою. Встановлюйте рамки з медом по периметру всього вулика: перед вічком – менш завантажені, а з боків – найважчі. Таким чином, у будь-якій частині гнізда комахи знайдуть їжу.
У вересні оглядають бджолині сім’ї та утеплюють вулики. Перед закладанням утеплювача огляньте вулики на відсутність слідів витікання або щілин, закрийте їх. Якщо доведеться використовувати сіно або інші рослини, стежте за тим, щоб на них не було насіння. Якщо бджолине гніздо не займає весь корпус, то з боків його закривають дерев’яними дошками, які зменшать вплив холодних зимових вітрів.

Поділися:

Добавить комментарий