Інформаційний кур’єр

Визначення місця проживання дитини

Родинні проблеми – непроста справа, особливо коли це зачіпає інтереси найменших членів сім’ї. І подекуди стається так, що сімейні конфлікти набувають таких обертів, що вирішити їх можна лише у судовому порядку. Нерідко після припинення спільного проживання колишні закохані пари залишаються у вкрай конфліктних стосунках. Прикро те, що заручниками цих дорослих баталій стають діти.
Одним із ключових питань, яке необхідно вирішувати батькам після припинення спільного проживання, є те, з ким залишиться жити дитина. Місце проживання малолітньої дитини, яка не досягла 10 років, визначається за згодою батьків. Якщо ж дитині від 10 до 14 років, вона спільно з батьками бере участь у прийнятті рішення щодо свого місця проживання. Дитина, якій виповнилося 14 років, самостійно приймає рішення щодо місця свого проживання.
Якщо згоди з цього питання досягнути не вдалося, спір між батьками вирішують органи опіки та піклування або суд. Для вирішення спору органом опіки та піклування необхідно звернутись до служби у справах дітей, яка призначить засідання комісії, викличе обох батьків, проведе з ними бесіди, оцінить інші обставини та ухвалить відповідне рішення.
Відповідно до пункту 72 постанови Кабінету Міністрів України № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» від 24 вересня 2008 року для розв’язання спору, що виник між батьками щодо визначення місця проживання дитини, один з батьків подає до служби у справах дітей за місцем проживання дитини: заяву; копію паспорта; довідку з місця реєстрації (проживання); копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності); копію свідоцтва про народження дитини; довідку з місця навчання, виховання дитини; довідку про сплату аліментів (у разі наявності).
У свою чергу порядок вирішення спору судом передбачає звернення зацікавленої особи до суду із відповідним позовом. Участь органу опіки та піклування при розгляді даної категорії спорів є обов’язковою та передбачає подання таким органом до суду письмового висновку щодо розв’язання спору.
При визначенні місця проживання малолітньої дитини орган опіки та піклування або суд враховує такі фактори: ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків; особиста прихильність дитини до кожного з батьків; вік дитини, стан її здоров’я; інші обставини, що мають істотне значення (до таких обставин можна віднести: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки стосовно дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку).
Зважаючи на даний принцип, у справах про визначення місця проживання дитини не може застосовуватись суто формальний підхід до вирішення спору, найважливішим є те, хто з батьків здатний створити належні умови для морального, духовного та фізичного розвитку дитини.
Нагадуємо, що карантин – це не перешкода для отримання безоплатної правової допомоги від держави! У разі виникнення питань правового характеру звертайтеся до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, телефонуйте за номером: (0532) 56-02-88.

Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Поділися:

Добавить комментарий