Визначено порядок виконання рішень суду про встановлення побачення з дитиною

Визначено порядок виконання рішень суду про встановлення побачення з дитиною

Закон України «Про виконавче провадження» доповнено новою статтею 641, якою визначено порядок виконання рішень про встановлення побачення з дитиною або усунення перешкод у побаченні.
Виконання рішення про встановлення побачення з дитиною полягає у забезпеченні боржником побачень стягувача. У постанові про відкриття виконавчого провадження державний виконавець зазначає про необхідність забезпечення побачень стягувача з дитиною.
В подальшому здійснюється перевірка виконання боржником цього рішення у час та місці побачення, визначених рішенням, а у разі якщо вони рішенням не визначені, перевірка здійснюється у час та місці побачення, визначених державним виконавцем.
Необхідно зазначити, що при визначенні часу та місця побачення з дитиною державний виконавець повинен враховувати позицію сторін виконавчого провадження та інтереси дитини. Для цього державний виконавець одночасно із винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження надсилає виклик сторонам з метою визначення часу та місця побачення.
У разі якщо сторона виконавчого провадження не з’явилася у визначений у виклику час до державного виконавця та письмово не повідомила державного виконавця про зручний для неї час та місце проведення побачення з дитиною, то державний виконавець може визначити час та місце такого побачення без врахування позиції відповідної сторони виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець складає акт та виносить постанову про накладення на боржника штрафу (на боржника – фізичну особу – у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника – юридичну особу – 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). У постанові зазначаються вимога виконувати рішення та попередження про кримінальну відповідальність.
Особливості виконання рішень зазначеної категорії полягають також у тому, що у разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець застосовує до боржника додаткові заходи примусового характеру: звертається з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби, виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами.
Необхідно також звернути увагу на те, що відомості про боржника за рішенням про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною вносяться до Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про накладення штрафу на боржника. Якщо рішення боржником виконано, виконавець складає акт та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Ще одне питання, пов’язане із проживанням дитини з одним із батьків після розлучення, – це сплата аліментів. Платник аліментів може перевірити, на які потреби використовують сплачені ним аліменти їх одержувачі. Контролюватимуть цільове витрачання аліментів органи опіки та піклування. Безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладається на службу в справах дітей за місцем проживання одержувача аліментів із залученням інших посадових осіб суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю.
Підставою для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів є заява платника аліментів, подана до відповідної ради за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.
Для підтвердження сплати аліментів разом із заявою платник аліментів обов’язково подає розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців, а також відомості про місце проживання отримувача аліментів.
Наявність заборгованості зі сплати аліментів є підставою для відмови платнику аліментів у проведенні інспекції.
Інспекційне відвідування проводиться протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви. Перевіряють умови проживання дитини, забезпечення харчуванням, необхідними ліками, одягом та взуттям відповідно до сезону, іграшками та іншими засобами для розвитку та навчання дитини відповідно до її віку. Звертається увага на зовнішній вигляд, загальний стан та самопочуття малечі. Якщо дитина може висловити свою думку, з нею спілкуються для з’ясування рівня задоволення її індивідуальних потреб, зокрема у харчуванні, забезпеченні одягом, іншими речами та засобами, необхідними для належного догляду та розвитку. Якщо не вдається об’єктивно з’ясувати стан задоволення індивідуальних потреб, служба у справах дітей може звернутися із запитом до закладів освіти, охорони здоров`я, надавачів житлово-комунальних послуг тощо.
Чеки, квитанції, довідки та інші документи для підтвердження цільового використання коштів одержувач аліментів може надати виключно за власним бажанням та за умови їх наявності. Також виключно за власним бажанням одержувач аліментів може надати письмове пояснення цільового використання надходжень, яке долучається до висновку за результатами проведення інспекційного відвідування.
Протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування складається висновок, копії якого надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення платнику та одержувачу аліментів.
У разі виявлення ознак, що можуть свідчити про нецільове витрачання грошей, платник аліментів має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частинами аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Олег ТИМЧЕНКО,
начальник Головного територіального управління юстиції у Полтавській області.

Поділися:

Добавить комментарий