Вячеслав ЖДАН: «Треба  керуватися істиною,  вірою і любов’ю»

Ректор Української медичної стоматологічної академії Вячеслав Ждан, проректор УМСА з науково-педагогічної та лікувальної роботи Ігор Ксьонз зі студентами.

Вячеслав ЖДАН: «Треба керуватися істиною, вірою і любов’ю»

Ми живемо у надзвичайно цікаву епоху. Але, незважаючи на мінливість світу і короткочасність людського життя у порівнянні зі Всесвітом, все ж маємо вічні абсолюти. І найціннішим, звичайно, є здоров’я та життя людини!
А відтак від того, хто навчає майбутніх лікарів, як живе сьогодні вища медична школа і якого поповнення чекати від неї у майбутньому, залежить і майбутнє нації. Про це – в інтерв’ю з лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, заслуженим лікарем України, доктором медичних наук, професором, ректором Української медичної стоматологічної академії Вячеславом ЖДАНОМ.

– Вячеславе Миколайовичу, давайте звернемося до головних подій недалекого минулого. Що було пріоритетним і чого вдалося досягти, а що залишилося невирішеним?
– Як і попередній 2018-й, 2019 рік видався непростим. Головною відмінністю і вагомим досягненням його було те, що наша експертна група першою в Україні завершила роботу з акредитації та ліцензування спеціальностей в аспірантурі. А це практично всі напрямки: стоматологія, внутрішні хвороби, фізіологія, словом, усі біологічні науки. Колектив з честю витримав цей іспит, і у 2020 році ми готуватимемо вже чергову акредитацію зі спеціальності «Медсестринство».
У 2019 році закінчився термін дії наших основних ліцензій на навчання студентів-стоматологів та лікарів інших профілів. Ми успішно ліцензувалися і акредитувалися на наступні 5 років, тож продовжимо, як і раніше, готувати фахівців усіх напрямів: стоматологів, спеціалістів із внутрішньої медицини. Започатковані і запроваджені у навчальний процес нові спеціальності, підготовка фахівців з громадського здоров`я та фізичної реабілітації. У найближчих планах також трансформація медичного коледжу УМСА в інститут медсестринства, відкрито Вчену раду із захисту кандидатських і докторських дисертацій.
Академія має достатньо потужну лікарську базу. 53 відсотки всієї лікувальної практики здійснюється науковцями академії, 27 відсотків викликів по санавіації випадає на працівників УМСА. Окремої уваги заслуговує робота хірургічного корпусу академії. Хірурги оперують майже у всіх напрямках: внутрішня медицина, гінекологія, урологія, онкологія та інші. Для цього створена потужна база з унікальним обладнанням.
Загалом за своїми досягненнями у минулому році , ввійшовши у топ-200 вишів нашої держави, Українська медична стоматологічна академія посіла за цим рейтингом 42-ге місце, зокрема серед тільки державних вишів (їх близько 800) ввійшла у топ-200 знаних в Україні і за її межами, у спільноті ж із державних та недержавних вищих навчальних закладів має 29-те місце, у своєму субрегіоні (Суми, Полтава, Дніпро, Кропивницький) – академія на почесному 5-му місці, а в Полтаві УМСА також лідер із вищої освіти – посідає 1-ше місце.
Ми продовжуємо здійснювати післядипломну освіту та підготовку іноземних студентів. Їхня кількість з року в рік збільшується. Сьогодні понад 1600 іноземних громадян приїхали до нас навчатися з різних країн світу. Це свідчить про міжнародний авторитет нашої академії. Значно розширено коло міжнародного співробітництва. В 2019 році ми вступили до Асоціації університетів світу і відтепер матимемо широку можливість спільно працювати, обмінюватися інформацією та здійснювати дослідницькі проєкти. Нас уже запросили на масштабне наукове зібрання, яке відбудеться в Канаді у 2020 році.
У 2019 році продовжили роботу над утвердженням наших здобутків, пов’язаних із отриманим державним грантом на побудову симуляційного центру, і здійснили всі роботи, які передбачені законом, для того, щоб підготуватися до його будівництва. А це буде достатньо велика кількість площ, яка у недалекому майбутньому дозволить запроваджувати сучасні симуляційні і рольові методи навчання студентів.
Найголовнішу роль у навчально-науковому процесі, звичайно, відіграє колектив. Це – плеяда людей, яких впродовж багатьох років об`єднує спільна мета: підготовка висококваліфікованих спеціалістів. У 2019 році багато наших вчених були удостоєні почесного звання «Заслужений лікар України», стали лауреатами державних премій в галузі науки і техніки.
– Будь ласка, розкажіть детальніше про сучасну систему освіти у медичній академії.
– У 2021 році наш вищий навчальний медичний заклад буде відзначати вагомий ювілей – сторіччя з дня заснування. Весь цей період супроводжувався перш за все прагненням кожного із членів нашого колективу зробити все можливе для того, щоб знання, які отримують студенти в академії, були конкурентоспроможними, а майбутні лікарі виховувались патріотами, свідомими громадянами нашої країни. Адже лікар, громадянин і патріот – нероздільні поняття.
Наш навчальний заклад створює умови не тільки для навчання, а й для контролю. У групі – 10–12 студентів, і, безумовно, за дві години занять кожен буде опитаний, до того ж і не один раз! Окрім того, маємо електронний журнал, і кожен викладач після проведення заняття обов’язково вносить всі дані про кожного студента на його сторінку в електронному журналі. Там відображено весь процес навчання студента на відповідному курсі. Мало того, ми сьогодні даємо можливість батькам, де б ті не були (а у нас сьогодні студенти навчаються навіть зі Сполучених Штатів Америки), зайти на сторінку свого сина чи дочки і проконтролювати його успішність та відвідування занять.
– Академія є постійним учасником профільних міжнародних виставок, престижних конкурсів на державному рівні. Розкажіть про успіхи на даному етапі.
– Минулоріч чимало наших студентів брали участь у вітчизняних олімпіадах і конкурсах, а також конференціях, на яких посідали перші місця та отримували премії і нагороди. УМСА – постійний учасник міжнародних виставок престижних навчальних закладів, на яких представляє досягнення вишу з організації навчально-виховного процесу. Ми з особливою увагою ставимося до підготовки молодих науковців, підтримуємо їхні перші кроки на науковій стезі, стажування багатьох наших успішних студентів і випускників проводиться в кращих європейських клініках і університетах.
– Ваше ставлення до різноманітних рейтингів вишів? Як ви вважаєте: це об’єктивний показник престижності чи, скажемо так, боротьба за першість, а отже, за студента?
– Я з пересторогою ставлюсь до всіх цих рейтингів. Поясню, чому. Якби ми були всі в однакових конкурентних умовах, з однаковим фінансуванням і тому подібне, то тоді можна було б говорити про всебічну об’єктивність. Але коли в більшості випадків все базується на зусиллях тільки колективу і його прагненні зробити ті речі, які сьогодні в основі рейтингів, то добитися відповідних суто рейтингових показників важко. Взяти для прикладу хоча б публікації у наукових журналах. Вони коштують недешево. Близько 150 євро в середньому може вартувати одна стаття. Але ж молоді вчені, які їх готові написати і пишуть, мають, як правило, сім`ю, маленьких дітей, і відірвати від сімейного бюджету таку суму не кожному під силу. Ми у себе в академії знаходимо, звичайно, можливість допомагати таким науковцям в оплаті, але тільки тоді, коли їхня робота справді може конкурувати у відповідній сфері. У цілому ж не всі знаходяться в однакових умовах, і тому я вважаю, що можна говорити про деяку відносність рейтингів, а не об`єктивне оцінювання роботи кожного вишу.
– Чи назрівають реформи у післядипломній освіті? Чи треба змінювати післядипломну освіту в Україні?
– Якщо ми говоримо про те, що необхідно запроваджувати європейські стандарти (а навчання в Європі на медичному факультеті триває мінімум 12 років!), то ми справді повинні до цього прямувати, але тільки тоді, коли створені умови для того, щоби людина всі 12 років мала можливість навчатися. А для цього потрібно перш за все відповідне матеріальне забезпечення.
А ще в Україні, на жаль, досить багато медичних фахівців виїжджають за кордон. І я абсолютно не погоджуюсь з тими, хто говорить (у тому числі і нинішні заступники міністра охорони здоров`я України), що наші лікарі сякі-такі, що їх у нас сьогодні навіть забагато! Це неправда. Наші випускники працюють у багатьох країнах світу. І я ніколи не отримував якихось негативних характеристик, претензій чи відгуків стосовно хоча б одного нашого випускника, який працює за кордоном!
Я відповідаю за свої слова. А от чи відповідає колишній заступник міністра охорони здоров`я України за свої дії – то вже питання до нього. Він у свій час дозволив собі нічим не аргументований негативний відгук про роботу вищих навчальних медичних вишів та українських лікарів у цілому. Слава Богу, останнім часом в цю ситуацію втрутилася нинішній міністр, і вже відбулися бесіди з викладацьким складом за участю студентів. То, можливо, все-таки здоровий глузд переважить і не з`являться рішення, які зашкодять запровадженню дійсно сприятливих і прийнятних для всіх лікарів європейських стандартів навчання і лікування. Для цього треба тільки остаточно визначитись, куди ми прямуємо, з якою метою і чи є для цього матеріальні, моральні, фінансові можливості, й аж тоді вже приймати рішення, які б задовольняли всіх, а перш за все – наших студентів.
Без сумніву, глобальні рішення ще у майбутньому. Але для того, щоб зробити правильний вибір, необхідно керуватися свободою, вірою, надією і любов`ю. Тоді все вийде. Я зичу колективу нашої академії терпіння у подоланні труднощів, нових вагомих здобутків у навчанні, праці. Щиро вірю в те, що ми всі збережемо ентузіазм, який нам завжди був властивий. Упевнений, що з усіма завданнями, які стоять перед вищою медичною школою, ми успішно впораємося і з достойними здобутками увійдемо в друге століття існування нашого навчального закладу – Української медичної стоматологічної академії.

Світлана ПОЛЬЩИКОВА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий