Ворог холестерину

«Чи є рослини, які допомагають виводити холестерин з організму?»
С. П. ОСТАШ.

Діоскорея ніппонська (диоскорея ниппонская; Dioscorea nipponica, синонім – D. polystachya) – дводомна багаторічна трав’яниста ліана родини діоскорейних. Має горизонтальне розгалужене коричнювато-буре кореневище, від якого відходять тонкі жорсткі корені. Стебло витке, просте, голе, до 4–4,5 метра завдовжки. Листки чергові, короткоопушені; нижні – 5–7-лопатеві, широкосерцевидні, верхні – цілісні, трикутні. Квітки одностатеві, дрібні, жовтаво-зелені, зібрані в прості колосовидні суцвіття. Плід – коробочка. Цвіте у липні – серпні.
Діоскорея ніппонська трапляється в зріджених широколистяних лісах, на узліссях, на спадистих схилах гір, по долинах річок на півдні Приморського краю. На Далекому Сході рослину вирощують.
Для виготовлення ліків використовують кореневища. Їх заготовляють з кінця квітня і до глибокої осені. Викопані кореневища обтрушують від землі, звільняють від стебел і гнилих частин, ріжуть на шматки завдовжки 7–8 сантиметрів, миють у холодній воді й після попереднього пров’ялювання на сонці сушать у сушарках при температурі 60–70°. Термін придатності – один рік. Сировина йде на виготовлення препарату поліспоніну.
Кореневища рослини містять 6–8% сапонінів, серед яких найважливішим є стероїдний діосцин.
Одержаний з рослини неогаленовий препарат поліспонін має виражені антисклеротичні властивості. Він знижує кількість холестерину в крові, підвищує коефіцієнт лецитин/холестерину, що зменшує вірогідність відкладення холестерину в артеріальних судинах, знижує артеріальний тиск, поліпшує функцію серця, розширює периферичні судини, збільшує діурез.
Основним показанням до призначення поліспоніну вважають атеросклероз (загальний, церебральний або коронарний), особливо, якщо він супроводиться гіпертонією чи стенокардією.
Внутрішньо поліспонін вживають по одній таблетці 2–3 рази на день після їди. Курс лікування – 3–4 місяці 20–30-денними циклами, між якими роблять перерви на 7–10 днів. При необхідності курс лікування повторюють після 4–6-місячної перерви.

Поділися:

Добавить комментарий