Воскреслі співи  воскреслої України

Воскреслі співи воскреслої України

До 140-ліття від дня народження великого поборника незалежності України Симона Петлюри на жителів його рідного міста чекає особлива зустріч із відомими істориками та унікальним колективом стародавньої музики з Києва – “Хореєю Козацькою”.
У межах урочистого зібрання історики розкажуть про полтавські сторінки життя українського державного та громадсько-політичного діяча, Головного Отамана військ і флоту УНР, журналіста, літературного і театрального критика Симона Васильовича Петлюри, а “Хорея Козацька” презентує музичний альбом “Пісні Української революції”. Уперше в Полтаві прозвучить “Пісня про Петлюру”.

Новий музичний альбом є спільним проектом Українського інституту національної пам’яті, народного артиста України Тараса Компаніченка та гурту “Хорея Козацька”.
“Петлюра повертається як символ боротьби за незалежність України. В час, коли українці знову, як і сто років тому, захищають свою свободу зі зброєю в руках, знову, як і сто років тому, від того ж ворога – Росії, Петлюра повертається до українців із забуття і безмежного інформаційного моря брехні про нього”, – переконаний керівник Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
“Твори, що увійшли до альбому “Пісні Української революції”, – це частка моєї тридцятилітньої праці з пошуку правдивих музичних пам’яток про ту унікальну своїм національним пробудженням епоху. Усі ці твори були активно співані на великих і малих сценах України в часі 1917 – 1921 років. Їх співали на воєнних позиціях, на шикуванні військ; вони співались кобзарями, артистами-бандуристами, оперними співаками, просвітянськими, військовими, студентськими хорами, Українською Республіканською Капелою та Українським Національним Хором. Багато творів були забуті й не звучали в Україні майже століття”, – розповідає лідер гурту “Хорея Козацька” Тарас Компаніченко.
Авторами великої кількості пісень нового альбому є класики українського письменства – Олександр Олесь, Грицько Чупринка, Микола Вороний, Христя Алчевська, а також композитори – Кирило Стеценко, Микола Леонтович, Олександр Кошиць, Яків Степовий, Павло Синиця, Костянтин Богуславський, Левко Ревуцький.
У тексті до альбому читаємо надзвичайно проникливі рядки: “Дорогий слухачу! Україна святкує століття відродження своєї державності. Ми згадуємо величну добу Українського Відродження 1917–1921 років. Добу ту творили не лише державотворці: політики та громадські діячі, освітяни та просвітяни, економісти й кооператори; творили не лише великі військові подвижники: гайдамаки, запорожці, чорноморці та повстанці, Січові Стрільці, вояки Української Галицької армії та Дієвої армії Української Народної Республіки, а й також творили її великі митці, поміж яких великі композитори і великі поети.
Та доба виблискує коштовним камінням поезії і музики. Ми маємо осмислити цю величну сторінку нашої історії та культури, нашої минувшини як надзвичайно цікаву і надзвичайно важливу. Ми повинні почути голос тієї доби, щоб пізнати щирий дух та високі ідеали, великі прагнення, звитяги та перемоги Української революції 1917–1921 років.
Таким щирим голосом, що промовляє до нас крізь століття, є пісні тієї доби. Вони дають відчути, наскільки ця доба близька до нас. Наскільки люди, що боролися за свою державу та Вітчизну, за “свою власну, рідну хату”, схожі на нас, теперішніх. Що на їхніх прапорах, корогвах, стягах були написані “вогненні слова, запалені гнівом народу”: “За свободу, честь, рівність, братерство!” Що в гаслі “Хай живе вільна Україна” – прагнення повернути волю в наш рідний край для всіх знедолених, для “всіх, хто в ярмі цілий вік конав”, досягти “волі духові людському і робітницьким рукам”, служити ідеалам загального щастя й “вселюдської любові”.
Почуймо голос Української революції, голос наших великих попередників, що сто років тому наважилися боротися за право українців бути “рівними між рівними і вільними між вільними”. Вслухаймось у той густий, проникливий, дзвінкий голос нації, що бореться за Свою Свободу! Він насичений в цих співах особливою силою і щирою правдою! Він в цих воскреслих співах воскреслої України – піснях Української революції!..”
Запис альбому здійснено на студії звукозапису “Комора”. Світлини у дусі епохи створив Дмитро Клочко.
Послухати “Пісні Української революції” можна на сайті Українського інституту національної пам’яті або за цією ланкою: http://bit.ly/2Htmicr. У Полтаві презентація альбому відбудеться 22 травня, о 18-й годині в Полтавському музичному училищі імені Миколи Лисенка.
Вхід вільний. “Хорея Козацька” запрошує всіх, хто святкує століття відродження української державності.
Організатори заходу – Український інститут національної пам’яті, Полтавська обласна державна адміністрація.

Тетяна ПЕТРЕНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий