Вовняна пряжа: види й властивості

A9282K Wool for sale in Stash Yarns a knitting shop in Putney South West London Tuesday July 11 2006 Photographer Rogan Macdonald

Вовняна пряжа: види й властивості

Вироби з вовни, напевно, знайдуться в шафі у кожного. Вони незамінні в холодну пору року, та й виглядають красиво. А в’язати їх своїми руками – одне задоволення: пряжа м’яка, приємна на дотик.
Властивості вовняної пряжі розрізняються в залежності від того, з вовни якої тварини вона виготовлена.

Овеча вовна є найпоширенішою. Зустрічається як у чистому вигляді, так і з домішками інших волокон. Цікаво, що вовна може бути різного ступеня м’якості: в залежності від породи овець, а також пори року, коли її зібрали, – сировина, що отримується під час весняної стрижки, м’якша.
Мериносова вовна вирізняється найвищою якістю. Її отримують від овець тонкорунної породи, відповідно пряжа з такого волокна виходить особливо тонкою і м’якою. Мериносова вовна ідеально підходить для виробництва пряжі, з якої створюють дитячі речі. Окрім того, вона не завдає проблем алергікам, оскільки на неї не буває ніякої реакції.
Серед переваг пряжі з мериносової вовни можна відзначити чудову здатність зберігати тепло, при цьому шкіра у в’язаному одязі з цієї пряжі вільно «дихає», тіло не потіє.
Верблюжа вовна – недорогий, але й не дуже затребуваний вид вовни. Багато в чому її непопулярність пов’язана з мізерним вибором забарвлення – бувають лише темні відтінки. Натуральний колір вовни – світло-коричневий. Вся справа в тому, що вона не піддається відбілюванню, тому немає можливості надати їй широкої гами кольорів. Верблюжа легша за овечу вовну більш ніж вдвічі, не електризується, має дуже високу гігроскопічність, стійка до забруднення. Володіє цілющими властивостями: її рекомендують людям, у яких порушений кровообіг. Жорсткі волоски створюють ефект поколювання і завдяки такому масажу поліпшується кровообіг. Окрім того, наявність ланоліну (віск тваринного походження, що знаходиться у внутрішній порожнині волосків) допомагає при захворюваннях опорно-рухової системи.
Водночас речі з верблюжої вовни категорично не підходять людям із чутливою шкірою.
Альпака – найдорожча високоякісна вовна. Пряжу отримують із вовни альпака (лама, належить до сімейства верблюжих). Тварини мешкають на високогірних територіях з екстремальними кліматичними умовами, отож їхня вовна здатна зігріти в найлютішу негоду. За своїми властивостями альпака м’яка, довга, тонка, має приємний шовковистий блиск.
Ця вовна в сім разів тепліша за овечу, тривалий час не забруднюється, не мнеться, не звалюється, не викликає алергії, практично водонепроникна. Однак дуже затребуваною пряжу з вовни альпака не назвеш. Причина в тому, що вона дуже дорога.
Мохер виготовляється з вовни кіз ангорської породи, яких вирощують тільки в кількох регіонах світу (зокрема в Туреччині). Вовна неймовірно м’яка, тому 100% мохеру ви не знайдете – вовняна пряжа просто розпадеться на окремі волокна. У зв’язку з особливостями технологічного процесу й отримуваною якістю пряжі на виході у її складі не буває більше 83% мохеру. Вовняна пряжа з мохеру розкриває широкі простори для творчості завдяки багатій палітрі тонів (козяча вовна легко піддається фарбуванню). Мохер ідеально підходить для в’язання ажурних візерунків, речі виходять легкими, але в той же час теплими.
Ангора (ангорка) – вовняна пряжа, що отримується з пуху кроликів ангорської породи. Однак самого пуху в пряжі не повинно бути багато: оптимальний вміст – 20%. Інакше з пряжі неможливо буде в’язати – як і мохер, вона буде розпадатися.
Зазвичай кролячий пух слугує доповненням до звичайної чи мериносової вовни, а також його змішують з акрилом. Недоліками пряжі з ангорки є недостатня міцність нитки, а також те, що створені з неї речі не можна прати (їм навіть не бажано намокати) – показана тільки хімчистка.
Кашемір – це пряжа, виготовлена з густого і тонкого пуху тибетських високогірних кіз, який вичісують з ділянок грудей і живота тварин. Як і інші види пряжі з пуху, в чистому вигляді не існує: пух занадто м’який, щоб тримати форму, тому речі з чистого кашеміру швидко б витягувалися під власною вагою. Зазвичай в пряжі для в’язання міститься 30% козячого пуху.
Пряжа з кашеміру – одна з найдорожчих. При цьому речі з цієї пряжі вимагають дуже делікатного догляду й швидко зношуються.
(З відкритих інтернет-джерел).

Поділися:

Добавить комментарий