Воздвиження  Чесного Хреста Господнього

Воздвиження Чесного Хреста Господнього

Це свято встановлене на згадку про події віднайдення та воздвиження (піднесення) Хреста Христового. Знаменна подія відбулася за часів імператора Костянтина Великого (272–337), який першим із римських правителів припинив гоніння на християн.
Воздвиження відзначається 27 вересня і належить до дванадцяти найбільших у церковному календарі свят. «Величаємо Тебе, життєдавче Христе, і шануємо Хрест Твій Чесний, що ним Ти спас нас від неволі вражої», – співають цього дня на утрені.

Намір відшукати Хрест, на якому був розіп’ятий Спаситель, виник в імператора Костянтина після того, як знамення провістило йому військову перемогу над ворогом. На небі тоді з’явився Хрест із написом: «Цим переможеш».
У 326 році мати імператора, свята рівноапостольна цариця Єлена, на чолі великої експедиції попрямувала до руїн Єрусалима. Минало третє століття від розп’яття Сина Божого. Збулися слова Христові про те, що в Святому Місті не залишиться каменя на камені. Ще в 70 році римські легіони не лише зрівняли мури Єрусалима із землею, але й виорали та сіллю засіяли землю, на якій він стояв. Згодом на місцях визначних християнських святинь виросли язичницькі капища.
Розшукуючи Животворний Хрест, цариця Єлена розпитувала християн та іудеїв, але тривалий час її пошуки залишалися безуспішними. Нарешті їй вказали на одного старого чоловіка, який повідомив, що Хрест закопаний там, де стоїть капище Венери та приносяться поганські жертви.
Помічники цариці зруйнували капище і, звершивши молитву, почали копати землю. Незабаром були виявлені Гроб Господній і неподалік від нього три хрести, дощечка з написом трьома мовами «Іісус Назарянин, Цар Іудейський», зроблена за наказом Пілата, та чотири цвяхи.
Щоб дізнатися, на якому з віднайдених хрестів був розп’ятий Спаситель, патріарх Макарій по черзі став підносити хрести до важкохворої жінки. Від дотику третього хреста вона тієї ж миті зцілилася.
Саме в той час повз шукачів святині йшла поховальна процесія, отож хрести вирішили прикласти також до тіла небіжчика. І знову третій хрест засвідчив свою надзвичайну силу – покійний ожив. Побачивши воскреслого, всі переконалися, що знайдено Животворний Хрест.
Християни, які прийшли вшанувати Чесне Древо, просили святителя Макарія підняти Хрест якомога вище – «воздвигнути», щоб всі могли, хоча б здалеку, благоговійно споглядати Його. Отож, патріарх й інші духовні особи почали високо піднімати Святий Хрест, а народ співав: «Господи, помилуй».
У Константинополь свята Єлена привезла частину Животворного Древа й цвяхи. Імператор Костянтин звелів спорудити в Єрусалимі величний храм на честь Воскресіння Христового. Будували його близько 10 років. Освятили 13 (26 за н. ст.) вересня 335 року. Наступного дня, 14 (27 за н.ст.) вересня, було встановлено святкувати Воздвиження Чесного і Животворного Хреста.
У нашому народі свято отримало значно спрощену назву – «Здвиження». Давно помічено, що від цього дня птахи відлітають у вирій, настають відчутні холоди, тобто «земля на Здвиження ближче до зими движиться».
За народним уявленням, цього дня не можна ходити до лісу, оскільки не тільки у вирій птахи летять, а й повзуть змії, тому прогулянка може бути небезпечною.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий