Воздвиження Чесного  і Животворящого  Хреста Господнього

Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього

Це одне з дванадцяти найбільших у церковному році свят. В його основі – подія, яка відбулася у IV столітті. Відзначається 27 вересня.

У 326 році римський імператор Костянтин Великий (перший християнин на троні) вирішив знайти втрачену святиню – Хрест Господній. Завдання це було надскладне, адже язичники вже давно намагалися викорінити в Єрусалимі пам’ять про Месію, засипали Голгофу і Гріб Господній землею та поставили на штучному пагорбі капище язичницької богині Венери й статую Юпітера.
Шукати Чесний Хрест на Святу Землю вирушила матір Костянтина, цариця Єлена. Довгий час пошуки були безуспішними, та врешті під час розкопок вдалося знайти Гріб Господній, а неподалік – три хрести, цвяхи й дощечку з написом «Ісус Назарянин, Цар Юдейський», зроблену за наказом Пилата.
Розпізнати, який із хрестів істинний Животворящий, Єлені допоміг Єрусалимський патріарх Макарій. До нього привели смертельно хвору жінку, й через доторкання до істинного Хреста недужа отримала зцілення. Вражена чудом цариця побажала, щоб інші люди також побачили Чесне Древо та поклонилися йому. Тому патріарх Макарій став на підвищенні й підніс святиню угору, щоб усі могли, хоча б здалеку, благоговійно споглядати її. Люди при цьому виголошували: “Господи, помилуй!”.
До Константинополя свята Єлена привезла із собою частину Животворящого Древа та цвяхи. Рівноапостольний імператор Костянтин звелів спорудити в Єрусалимі величний храм на честь Воскресіння Христового. Будували його 10 років. Освятили 26 вересня 335 року. На наступний день, 27 вересня, було встановлено святкувати Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста.
У наш час частина Хреста Господнього спочиває в ковчезі у вівтарі храму Воскресіння в Єрусалимі. Частинка перебуває також у Свято-Володимирському кафедральному соборі в Києві, святиня вкладена у срібний хрест, яким благословляють вірян.
У день свята православні християни дотримуються суворого посту, щоб поглибити благоговійний спогад про хресні страждання Спасителя.
Український народ свято здавна називав «Здвиженням». Кажуть, що цього дня земля ближче до зими «движиться». Головною забороною був похід до лісу, бо, за повір’ям, на Здвиження змії та інші гади повзуть на зимівлю до вирію (міфічна благодатна країна), тож є загроза небезпечної зустрічі.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Добавить комментарий