Все починалося з гінців

Все починалося з гінців

Щорічне міжнародне свято – Всесвітній день пошти, встановлене Всесвітнім поштовим союзом у 1969 році, включене до переліку міжнародних днів Організації Об’єднаних Націй задля сприяння популяризації і розвитку поштового обслуговування в світі.

Всесвітній поштовий союз був заснований 9 жовтня 1874 року. Нині ця організація налічує 191 країну-члена, у тому числі Україну.
У нашій країні найбільшу мережу поштового зв’язку має Укрпошта – 11500 відділень. Понад 70 тисяч працівників щодня приймають, сортують, доставляють пошту, надають клієнтам сучасні поштові послуги.
Слово “пошта” походить від латинського виразу “mansio posita”, тобто “станція в дорозі”. У нашій місцевості організації регулярних поштових перевезень передувало створення в XIII столітті ямських поштових станцій із кіньми і візниками для перевезення гінців і посильних з наказами, донесеннями і повідомленнями.
Розвозили пошту також купецькі й монастирські кур’єри. Згодом була створена державна поштова служба.
Перші поштові контори почали відкриватися на початку XVIII століття. За сприяння полковника Полтавського полку Війська Запорозького Івана Черняка у 1720 році з’явилася пошта у Полтаві.
По території Полтавської губернії проходили 6 із 9 поштових трактів України, на яких знаходилось 60 міст і містечок. Пошта відправлялася 2 рази на тиждень в точно обумовлений час.
Забезпечення безперебійного функціонування пошти покладалося на місцеві власті. На 9 поштових трактах існувало 72 станції, які обслуговували 15 поштмейстерів і 165 листонош, у розпорядженні яких було 300 коней. Їх надавали козацькі полки.
У XIX столітті система поштового зв’язку суттєво розширилась. Через Полтаву проходило 4 тракти – на Харків, Кобеляки, Зіньків, Кременчук, і возили пошту із Санкт-Петербурга в Крим.
Поштово-телеграфні контори з’явилися в 1855 році.
Будівля Полтавського поштамту – перша споруда на Круглій площі, збудована в 1809 році. Одразу після зведення в ній проживав генерал-губернатор Рєпнін, згодом у флігелі мешкали німецькі колоністи. Тривалий час під дахом поштамту розташовувалася губернська поштова контора. В кінці XIX століття тут знаходилася чоловіча гімназія, потім – жіноче училище, перетворене згодом у Маріїнську жіночу гімназію.
У 1943 році будівля Полтавського поштамту повністю згоріла. В 1960– 1963 роках вона була відбудована.

Підготувала Ганна ЯЛОВЕГІНА.

Поділися:

Добавить комментарий