“Всім серцем любіть Україну свою – і вічні ми будемо з нею!”

“Всім серцем любіть Україну свою – і вічні ми будемо з нею!”

Протягом майже усього минулого тижня на Полтавщині тривали урочисті заходи з нагоди найбільшого державного свята – Дня Незалежності України, а також Дня Державного Прапора України. Небайдужі краяни приєдналися не тільки до традиційних святкових церемоній, а й до патріотичних дійств, організованих книгозбірнями, музеями, іншими закладами культури.
Бажаючі долучилися до патріотичних авто- та велопробігів, взяли участь у створенні “живого Тризуба”.

Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського запросила на відкриття книжкової виставки “Полтавщина за роки незалежності (через призму місцевих видавництв)”. До уваги відвідувачів представили лише невелику частину – понад 200 найменувань – видань наших земляків, які є кращими здобутками авторів у співпраці з полтавськими видавництвами та присвячені історії і розвитку рідного краю у незалежній Україні.
Своїми міркуваннями про поступ місцевого книговидавництва поділилися директор обласної книгозбірні Тетяна Зеленська, заступник директора Державного архіву Полтавської області, редактор і співавтор численних історичних видань Тарас Пустовіт, директор видавництва “Дивосвіт” Ганна Грибан. Йшлося про те, що за радянських часів у Полтаві не було жодного підприємства книговидавничої галузі, що на зорі незалежності автори раділи можливості надрукувати свою книгу навіть на неякісному папері, а сьогодні багато нових видань по праву можна назвати витворами мистецтва, які засвідчують таланти, зокрема, й сучасних дизайнерів. Нині у відділі краєзнавства обласної книгозбірні налічується близько 8 тисяч книг, більшість з яких побачили світ у полтавських видавництвах.
“Всім серцем любіть Україну свою – і вічні ми будемо з нею!”Важливо, що завдяки регіональній програмі з видавництва соціально значущих видань за кошти обласного бюджету представлені на виставці книги є також у фондах районних та сільських бібліотек Полтавщини.
Серед книг, про які на виставці згадували окремо, – перший і другий томи “Полтавіки. Полтавської енциклопедії” (керівник проекту – Олександр Білоусько), “Енциклопедія мистецтва Полтавщини” (автор – Віталій Ханко), “Полтавська Шевченкіана” незабутнього Петра Ротача та ще десятки інших праць наших талановитих земляків.
Після перегляду виставки в обласній книгозбірні бажаючі могли продовжити знайомство з новинками вітчизняного книгодрукування на патріотичному заході в Полтавському музеї авіації і космонавтики імені Юрія Кондратюка. У рамках урочистого дійства “Держава починається з кордонів” у музеї презентували двотомне видання, присвячене нагородній системі Прикордонних військ України.
* * *
У День Державного Прапора України, 23 серпня, полтавці традиційно прийшли до пам’ятника Тарасу Шевченку – у вишиванках, із синьо-жовтими знаменами й квітами. Лунали величні слова на честь одного з головних державних символів України, який уособлює і багатовікову історію українського державотворення, і захист Вітчизни від ворога на буремному Донбасі сьогодні.
Найурочистішим моментом зібрання стало внесення і підняття військовими Державного Прапора України на флагштоці біля монумента Кобзарю. Синьо-жовте полотнище піднімалось у вишину під священні слова Державного Гімну України.
Після покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку присутні рушили урочистою колоною до пам’ятного знаку Українським загиблим козакам. Традиційно тут відбулося нагородження лауреатів міської премії імені легендарного козацького літописця Самійла Величка. Відзнака заснована для вшанування співвітчизників, які утверджують гуманістичні та національні ідеали, плекають духовні цінності українського народу. Цьогоріч переможцям вручили диплом лауреата, пам’ятну медаль із зображенням портрета Самійла Величка та грошову винагороду в розмірі 2 тисяч 500 гривень. Церемонію нагородження провели міський голова Полтави Олександр Мамай та заступник голови облдержадміністрації Микола Білокінь.
У номінації “Дослідження в царині історії Полтавщини” лауреатом став завідуючий науково-експозиційним відділом комунального закладу Полтавської обласної ради “Національний музей-заповідник Миколи Васильовича Гоголя”, історик, краєзнавець Ярослав Єнко. У номінації “Відображення національної історії у засобах масової інформації” – заступник редактора газети «Полтавський вісник», член Національної спілки журналістів України Віталій Скобельський. У номінації “За збереження історико-культурної спадщини Полтавського краю” нагороду отримала директор Державного історико-культурного заповідника “Поле Полтавської битви” Наталія Білан. У номінації “Відображення історії України в художній літературі” – доктор філологічних наук, член НСЖУ, Національної спілки краєзнавців України Олексій Неживий.
Першість у номінації “Відображення доленосних подій у творах мистецтва” журі визнало за художниками образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, подружжям Ірини та Миколи Шрамків. Кращим у номінації “За сприяння розвитку Державному історико-культурному заповіднику “Поле Полтавської битви” став волонтерський загін “Добрі серця” Аграрно-економічного коледжу ПДАА.
Перемогу в номінації “Дослідження в царині історії України” здобув шеф-редактор наукового журналу “Сіверянський літопис”, історик, краєзнавець, заслужений журналіст України Сергій Павленко з Чернігова.
Подяку від міського голови одержала номінантка на премію імені Самійла Величка Наталія Кобзиста, яку відзначили за дослідження історії рідного краю, написання та видання книги “Крута Балка – скарбниця віків”.
По завершенні нагородження учасники зібрання поклали квіти до пам’ятного знаку Українським загиблим козакам.
Присвячені Дню Прапора та 27-й річниці Незалежності України заходи продовжилися на Театральній площі. Тут вирувало “містечко майстрів” із традиційними майстер-класами, працювали фотозони. Концерту програму полтавцям подарували кращі вокальні та хореографічні колективи міста.
* * *
24 серпня, у День Незалежності, урочисті заходи розпочалися на Соборному майдані, біля пам’ятника гетьману Івану Мазепі. Поряд із монументом діяли дві виставки – одна присвячена гетьману-будівничому Української держави, інша – нашим землякам, які загинули, захищаючи територіальну цілісність та незалежність України. Синьо-жовте полотнище біля монумента розгорнули курсанти Військового коледжу сержантського складу.
Присутнім нагадали, що справжня незалежність нашого народу гартувалася протягом тисячоліть – і вірою, і правдою, і мудрістю та мечем, що нині Україна продемонструвала світові безпрецедентну здатність захищати свободу всієї Європи, стримуючи агресію Кремля на своїх кордонах та захищаючи свою, Богом дану, державу.
Звучали слова подяки кожному воїну, завдяки якому полтавці відзначають 27-му річницю Незалежності України у своєму мирному краї, кожній матері та дружині, які чекають героїв додому. Поіменно на зібранні вшанували земляків, які залишаються у ворожому полоні. Це – солдат 121-ї окремої механізованої бригади зв’язку з Малих Сорочинців Ігор Юрковець, молодший сержант 93-ї механізованої бригади з Глобиного Ігор Ткаченко, козак 4-ї сотні Майдану та солдат батальйону “Донбас” Олексій Шевлюга з Карлівки, полтавські волонтери Віктор Калашник, Володимир Матлаш, голова “Самооборони Полтавщини” Борис Місюренко. Усім їм біля пам’ятника нескореному гетьману побажали повернення додому, до рідних здоровими.
“Всім серцем любіть Україну свою – і вічні ми будемо з нею!”Героїв, які полягли за свободу нашої землі в різні роки, вшанували хвилиною мовчання. Право покласти квіти до пам’ятника Івану Мазепі першими надали голові облдержадміністрації Валерію Головку, голові обласної ради Олександру Біленькому, народному депутату України Юрію Бублику, Героям України Тетяні Корост та Івану Балюку, учаснику АТО першої хвилі мобілізації сержанту Сергію Пономаренку, народному артисту України Віталію Скакуну, волонтерці Полтавського батальйону небайдужих, нареченій загиблого бійця АТО Любові Кузмерчук.
Після урочистостей небайдужі полтавці вирушили вшанувати пам’ять загиблих захисників Вітчизни на Алею Героїв Полтавського міського кладовища. Разом із рідними та бойовими побратимами вклонилися могилам їхніх синів, чоловіків і друзів, чия свята жертва заступила нашу землю від ворога. Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП Федір відслужив за полеглими героями панахиду.
Опівдні в День Незалежності України жителі й гості Полтави могли приєднатися до формування на площі біля адмінбудівлі на вулиці Соборності, 45, “живого Тризуба”. Акція започаткована з ініціативи однієї з політичних партій у 2011 році . А ввечері поціновувачів музичного мистецтва запросив на святковий концерт камерний оркестр імені Дмитра Ахшарумова Полтавської обласної філармонії. Уже традиційно дійство відбулося біля візитівки Полтави – Білої альтанки, яку до свята прикрасили українськими орнаментами та синьо-жовтими кольорами.
* * *
Одним із головних і найяскравіших святкових заходів, що відбулися в Кременчуці з нагоди 27-ї річниці Незалежності України, став традиційний загальноміський конкурс вишиванок. Цього разу він проводився уже вп’яте, все більше популяризуючи традиційний одяг українців і утверджуючи національну ідею. Учасниками цьогорічного конкурсу “Вишиваний Кременчук” стали майже 80 кременчужан, які представили на розсуд журі старовинні й сучасні чоловічі, жіночі, дитячі вишиванки, а також вишиті сукні, картини, рушники. Безперечно, серед дев’яти конкурсних номінацій найяскравішими стали “Краща родина у вишиванках” і “Краща старовинна вишиванка (сукня)”. Нагородження переможців “вишиваного” конкурсу відбулося у День Незалежності на літній сцені міського парку культури й відпочинку “Придніпровський”. Усі вони отримали почесні грамоти і подарункові сертифікати на суму 1 тисяча гривень від магазину “Дипломат”.
У кременчуцькому Парку Миру також відбувся альтернативний Парад вишиванок. Учасниками цього яскравого патріотичного дійства стали кілька сотень кременчужан різного віку в національному вбранні. Городяни брали участь у святковій ході цілими сім’ями. Працювали невеличке “містечко майстрів”, дитяча зона, а на парковій сцені аматорські колективи дарували присутнім свою пісенно-танцювальну творчість і гарний настрій.
Понад 1,5 тисячі любителів велосипедного спорту об’єднав патріотичний велопробіг, організований ГО “Велосипед”. Святково вбрані учасники велопараду стартували з Парку Миру, проїхалися вулицею Вадима Пугачова, загиблого у зоні АТО молодшого сержанта, промчали Проспектом Свободи, звернули на вулицю Героя Небесної Сотні Ігоря Сердюка й фінішували на площі Перемоги, де відбувалися основні заходи до Дня Незалежності.
* * *
Святкові заходи з нагоди Дня Державного Прапора, 27-ї річниці Незалежності України відбулися в усіх містах і районах області.

Юлія ДУМКА-КОНДРАТЬЄВА,
Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий