Вступна кампанія на фініші: полтавські особливості

Вступна кампанія на фініші: полтавські особливості

Найгарячіша фаза вступної кампанії до закладів вищої школи промайнула, як і щоліта, стрімко. Для розумників, які боролися за право навчатися за державним замовленням, хвилювання уже позаду. Ясна річ, що результат у кожного різний: хтось відсвяткував у родинному колі свою «абсолютну перемогу», вступивши на омріяний факультет у найпривабливіший університет, хтось радий бюджетному місцю хоч і не за найцікавішою, але теж прийнятною для себе спеціальністю.
Для всіх інших з 1 серпня почався конкурс на контрактні місця, яких в одних університетах, у порівнянні з числом претендентів, обмаль, в інших – із надлишком. Тому вибір перед абітурієнтами і їхніми батьками, які фінансуватимуть навчання своїх чад, знову непростий.

Будуємо країну …філологів і правників?

Загалом на бакалавра та магістра на основі 11 класів цього року вступники подали 831 тисячу 493 заяви (в електронній та паперовій формах). ТОП-10 закладів вищої освіти традиційно очолили найавторитетніші вітчизняні заклади вищої освіти з великою історією і високим сучасним рівнем підготовки: Київський національний університет імені Тараса Шевченка (41 412 заяв), Львівський національний університет імені Івана Франка (36 078), НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (35 242). Серед найзатребуваніших спеціальностей – «Філологія» (65 419), «Право» (65 077), «Менеджмент» (50 207). Власне, попит продовжує йти врозріз із реальною ситуацією на ринку праці, де ці фахівці в надлишку.
Найхвилюючішим днем для абітурієнтів, які претендували на бюджетні місця, цього року було 26 липня, коли в їхніх електронних кабінетах з’явився результат так званого «широкого конкурсу» й володарі найвищих рейтингових балів «повели» свої бюджетні місця в один із тих закладів, які вони самі визначили в своїх заявах.
Загалом понад 60 тисяч вступників отримали рекомендації на бюджет на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування) на денну форму навчання. Найскладніше було вибороти право на навчання за державний кошт абітурієнтам, які вступали на «Міжнародне право», адже прохідний поріг склав 194,25 бала при максимумі 200, на «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» – 194,004 бала, «Міжнародні економічні відносини» – 190,84, «Стоматологію» – 189,176, «Політологію» – 189,125.
Отож бюджетні місця на ці спеціальності дісталися справді кращим із кращих.

Альма-матер педагогів

У Полтаві, як і щороку, значний інтерес вступники виявили до спеціальностей, котрі можна здобути в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка.
– Загалом на денну і заочну форми навчання ми отримали понад 3 700 заяв абітурієнтів. Як свідчить статистика сайта Єдиної державної електронної бази з питань освіти, за цим параметром наш університет – в лідерах по Полтавській області, – розповів заступник відповідального секретаря приймальної комісії ПНПУ Олексій Хорольський. – Найпопулярнішими традиційно залишаються такі спеціальності, як «Дошкільна освіта», «Початкова освіта», «Психологія». Як і раніше, велику зацікавленість вступники виявили до спеціальності «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша–англійська)». Доволі несподівано цього року лідерами за кількістю заяв стали «Історія та археологія», а також «Середня освіта. Історія», тобто у молоді зріс інтерес до таких спеціальностей. Багато надійшло заяв також на спеціальності «Середня освіта. Фізична культура» і «Фізична культура і спорт». Бюджетних місць міністерство надало нам 399. Це максимум, що ми могли отримати.
Окрім абітурієнтів з нашої області, високий інтерес до навчання в Полтавському педагогічному виші традиційно виявляють вступники з Царичанського та Магдалинівського районів Дніпропетровщини, з Сумської, Харківської областей, а також із Білої Церкви та Ірпеня на Київщині.
До двох нових спеціальностей, які вперше були запропоновані абітурієнтам минулого року, – «Економіка» та «Середня освіта. Природничі науки» – нині додалася ще одна.
– Цього року була ліцензована спеціальність «Менеджмент». Причому йдеться про менеджмент з акцентом на педагогічну діяльність. Тут три освітні програми: «Управління інноваційною діяльністю», «Управління проектами» та «Управління навчальним закладом». Тобто це управління в галузі освіти, що є наразі доволі перспективною спеціальністю. На магістратурі вона була в нас уже доволі давно, й ми переконалися, що вступники в ній зацікавлені, – розповів Олексій Хорольський.
Аналізуючи перші підсумки цьогорічної кампанії, він подякував усім вступникам, які обрали педагогічний університет, а також усьому колективу закладу, який підтвердив свій авторитет, – від керівництва, деканів факультетів, викладачів – до кожного студента, який під час практики в школі демонструє набуту у виші педагогічну майстерність і стає прикладом для наслідування майбутнім вступникам.

Лідер аграрної освіти

Триває вступна кампанія і в Полтавській державній аграрній академії.
– За кількістю поданих заяв на основі повної загальної середньої освіти ми на тому ж рівні, що й минулого року. На денну форму навчання їх надійшло близько 3 тисяч. Традиційно для нашого вишу характерна найбільша кількість вступників на спеціальності «Агрономія» і «Ветеринарна медицина», оскільки ми – профільний аграрний заклад. Плюс – так звані «топові» для всієї України спеціальності – «Право», «Менеджмент», «Маркетинг», «Філологія»: тут ми не відрізняємося від інших вишів. За оприлюдненими 26 липня списками рекомендованих до зарахування на навчання за державним замовленням наші вступники принесли нам 235 бюджетних місць. Це перший курс, денна форма. Ще 21 місце – заочна форма навчання, – розповіла відповідальний секретар приймальної комісії ПДАА Валерія Осташова.
За її словами, останніми роками доводиться спостерігати, що виші, які знаходяться не в мегаполісах, загалом отримують менше бюджетних місць, бо ж значний їх відтік іде до Києва, Львова. Мало рекомендацій у невеликих містах до зарахування на бюджет зі спеціальностей із найвищим прохідним балом – вступники «ведуть» їх до «топових» вишів.
Щодо ситуацій, коли вступник відмовляється від наданого йому бюджетного місця (попри те, що таке може бути лише єдиним!) і обирає навчання за контрактом деінде, то, на думку Валерії Осташової, в Полтаві це пояснюється, зокрема, і доволі посильними для батьків, принаймні цього року, цінами на навчання. У Києві чи Харкові таке дозволити собі вже набагато витратніше.
– На місця державного замовлення, від яких відмовилися, переводяться контрактники з числа пільгових категорій. А таких вступників завжди багато. Тих, у кого достатній конкурсний бал, ми зможемо перевести 9 серпня. Але й інші ще матимуть шанс. Бо звільнені місця повертаються до Міністерства, й надалі ми надсилаємо туди листи й просимо про бюджет для наших пільговиків. Як правило, нам ідуть назустріч. Серед пільгових категорій найбільше дітей учасників бойових дій, – зазначила Валерія Осташова.
Зупинившись на перевагах навчання в Полтавській державній аграрній академії, вона нагадала, зокрема, й про привабливі для студентів перспективи проходження практики за кордоном: «Це виробничі практики. Діє дуже багато програм, проектів, за якими можна потрапити в різні країни. І студенти там не лише навчаються. Це можливість і світ подивитися, поки ти молодий, і гроші заробити. Різні цілі. Інколи треба й академічну відпустку брати, щоб на рік поїхати. Інколи це літні практики на 2 чи 3 місяці. Ми дуже радіємо, коли наші студенти повертаються до нас із новими знаннями, досвідом».

Відома школа стоматології

Про особливості нинішньої вступної кампанії в Українській медичній стоматологічній академії розповів відповідальний секретар приймальної комісії цього закладу вищої освіти Геннадій Баля. Як і минулого року, претендувати на здобуття медичної освіти за результатами ЗНО мали право лише ті вступники, які подолали поріг у 150 балів з другого та третього конкурсного предметів. Мінімально можлива кількість балів допускалася тільки з української мови та літератури.
Кількість заяв вступників до УМСА майже така ж, як і щороку, – близько 3500. Уперше цього разу їх подавали не тільки для здобуття освітнього ступеня магістра та освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, а й на бакалаврат – за спеціальністю «Медсестринство» (освітні програми «Парамедик» та «Сестринська справа»).
– Зрозуміло, що наша особлива увага орієнтована на підготовку студентів за ступенем магістра, і приємно, що саме тут у нас спостерігається помітне зростання зацікавленості вступників – цього року від них надійшло майже на 500 заяв більше, ніж минулого. Традиційно значний інтерес маємо до спеціальностей «Стоматологія» та «Медицина». Щодо бюджетної форми навчання, то Міністерство охорони здоров’я врахувало наші побажання, і за результатами широкого конкурсу обсяги підготовки за державним замовленням у 2019 році склали 160 місць на «Медицину», 10 – на «Стоматологію» і 2 – на «Педіатрію».
Навчання в медичному коледжі академії здійснюється тільки за кошти фізичних та юридичних осіб.
Досить активно вступники, які вже здобули медичну освіту молодшого спеціаліста, скористалися можливістю вступу до академії відразу на другий курс. Результати ЗНО їм були не потрібні, все вирішувало успішне складання вступного фахово-орієнтованого іспиту. Щоправда, навчатися доведеться тільки на контракті.
– Окрім полтавців, до нас традиційно їдуть вступати з Черкаської, Сумської, Харківської областей. Багато в академії студентів-киян. Це давня і незмінна традиція, бо ж полтавська стоматологічна школа відома не тільки в усій Україні, а й за її межами. У нас здобувають освіту багато іноземних студентів. Загалом наші студенти з великих міст відзначають, що в Полтаві є вся повноцінна база для навчання і при цьому відсутнє відчуття «стресу великого міста», що характерне для мегаполісів, тобто тут у них є всі можливості для спокійного академічного процесу навчання, – підсумував Геннадій Баля.
***
У Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка найбільший інтерес вступники виявили до спеціальностей «Комп’ютерні науки», «Філологія. Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська», «Комп’ютерна інженерія», у Полтавському університеті економіки і торгівлі лідирували «Готельно-ресторанна справа», «Туризм», «Маркетинг».
Стабільно високу зацікавленість абітурієнти виявили також до Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, який готує правників.
…Невдовзі життя у вишах знову завирує і новоспечені студенти приєднаються до великих родин університетів та академій. У добру путь! Нехай обрана професія не розчарує, а з багажем набутих знань стане ще бажанішою.

Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий