Вступна кампанія: від загальних рис  до полтавських особливостей

Вступна кампанія: від загальних рис до полтавських особливостей

За інформацією Міністерства освіти і науки України, 76 відсотків цьогорічних випускників шкіл подали заяви на вступ до закладів вищої освіти. Загалом від 146 тисяч абітурієнтів надійшло понад 900 тисяч заяв. На місця держзамовлення дозволялось претендувати не більше, ніж у 7 заявах (на 4 спеціальності). Кількість заяв «на контракт» не обмежувалась.
У п’ятірці найпопулярніших спеціальностей опинилися «Філологія», «Право», «Менеджмент», «Середня освіта» та «Комп’ютерні науки». У ТОП-5 закладів увійшли Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Національний університет «Львівська політехніка», Київський національний торговельно-економічний університет.
Проаналізувавши загальну картину, експерти відзначили, що майже 55% вступників навіть не намагалися боротися за бюджетні місця й подавали заяви лише на контракт. Не максимальну активність виявила й решта абітурієнтів – у середньому вступники подали 5 заяв на місця держзамовлення замість 7 можливих. Загалом рекомендації на бюджетні місця отримали майже 59 тисяч вступників.
Про перебіг вступної кампанії у полтавських закладах вищої освіти ми поцікавилися у приймальних комісіях та на сайті інформаційної системи «Вступ. ОСВІТА.UA».

Найнапруженішим днем цьогорічної вступної кампанії було 1 серпня, коли абітурієнти отримали рекомендації до зарахування на бюджет. Відбір здійснювався за так званим широким конкурсом, тобто не в кожному конкретному університеті, а за рейтингом у межах усієї країни. Такий принцип – неабияке випробування й для самих закладів вищої освіти, адже бюджетне місце «йде» за сильнішим вступником, відповідно до вказаного в його заяві пріоритету.
Полтавському національному педагогічному університету імені В. Г. Короленка довелося працювати в таких умовах уперше: запроваджений кілька років тому принцип спочатку стосувався не всіх спеціальностей. Про це та інше розповів відповідальний секретар приймальної комісії університету Олексій Хорольський.
«На вступ на бакалавра ми отримали від абітурієнтів 4 тисячі 61 заяву, це найбільша кількість серед вузів Полтавської області. В Україні серед педагогічних університетів ми на четвертому місці. Звісно, це добрий показник. Але про результати краще говорити вже тоді, коли будуть накази про зарахування і на державні, й на комерційні місця. У зв’язку із запровадженням широкого конкурсу в нас дещо менше бюджетників, ніж було минулого року. Тоді ми мали фіксовану кількість державного замовлення – 293 місця на денну форму навчання, нині отримали майже на 50 рекомендованих вступників менше. Наприклад, на спеціальність «Комп’ютерні науки», яка нині дуже затребувана, ми мали б одержати десять державних місць, але не маємо жодного. Це пов’язано з тим, що дуже багато абітурієнтів у межах усієї країни бажають вступити на цю спеціальність і, відповідно, прохідний конкурсний бал дуже високий. У молодих людей, які хотіли навчатися за цією спеціальністю у нашому університеті, цей бал виявився недостатньо високим, щоб отримати державне місце. Разом із тим маємо й зовсім інші приклади. Є спеціальності, які й минулого року були дуже популярні, а цього й взагалі так би мовити б’ють рекорди, це, зокрема, – «Дошкільна освіта», «Початкова освіта». Максимальна кількість держзамовлення, яке ми могли отримати на першу з них, – 21 місце, і ми стільки ж і отримали, тобто по максимуму, тому що у наших вступників були високі бали. Те ж саме – «Початкова освіта».
Максимуми бюджетних місць прийшли до університету за вступниками на спеціальності «Середня освіта (історія)» (29) та «Середня освіта (географія)» (10).
***
425 заяв подали цьогоріч вступники до Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. 22 із них були з першим пріоритетом і досить високими – 180 і вище балами.
– Оскільки цього року Міністерство освіти і науки та Кабмін у цілому скоротили кількість державного замовлення за спеціальністю «Право», ми отримали відносно невелику кількість бюджетників, у нас лише 21 абітурієнт був рекомендований до вступу за кошти Держбюджету. Якщо порівняти з минулим роком, це менше десь на третину, – розповіла директор інституту, доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук Наталія Гуторова. – Велику роль відіграло й те, що відбулося підвищення максимального прохідного балу, тобто лише ті абітурієнти, які отримали 183,09 бала, могли вступати в Україні в цілому на державне замовлення на «Право».
За словами Наталії Олександрівни, позначилися на цьогорічній вступній кампанії і демографічні негаразди, і жорсткіший підхід Міністерства освіти до ЗНО, а також уже досить помітний відтік вступників до закордонних закладів вищої освіти. «Безумовно, є та прикра ситуація, що значна кількість юнаків та дівчат виїздить вчитися за кордон. І наші «сусіди» ведуть тут досить активну політику. Займаються потужною агітацією і навіть пропонують безкоштовне навчання, пропонують дуже вигідні умови вступу. І багато хто з наших абітурієнтів виїздить в інші країни», – зазначила Наталія Гуторова.
Загалом директор інституту впевнена: щонайменше три групи першокурсників у їхньому навчальному закладі будуть. Хорошим показником якісної підготовки в інституті є зокрема й те, що цього року двоє випускників бакалаврату й вступників до магістратури – Олена Кечеджі та Андрій Павлюк – склали ЗНО з права із найкращими результатами в Україні.
***
У Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка на перший курс було подано понад 3 тисячі заяв абітурієнтів.
– Найбільшим попитом у нашому університеті користуються спеціальності комп’ютерного спрямування. Крім того, традиційно, оскільки Полтавщина – це відомий на всю Україну нафтогазовий регіон, – спеціальності нафтогазового профілю. Популярні також спеціальності фінансово-економічного спрямування, – розповів перший проректор – проректор з науково-педагогічної роботи, доктор технічних наук, доцент ПолтНТУ ім. Юрія Кондратюка Богдан Коробко. – За результатами широкого конкурсу на базі загальної середньої освіти рекомендовано майже 200 бюджетників. Це на рівні минулого року.
Бажання навчатися на запропонованих бюджетних місцях, за словами Богдана Коробка, значна частина абітурієнтів підтвердила вже протягом перших днів після оприлюднення відповідної інформації. У їхній активності в університеті й не сумнівалися, оскільки в своїх заявах ці вступники віддали ПолтНТУ переважно перший чи другий пріоритет.
***
Серед лідерів вступної кампанії у Полтаві також – Українська медична стоматологічна академія, Полтавська державна аграрна академія, Полтавський університет економіки і торгівлі. За інформацією сайта vstup.osvita.ua, до медакадемії цього року надійшло майже 3300 заяв. Найбільше – на спеціальність «Медицина» – 1147, бюджетні місця на цю спеціальність рекомендовано 160 абітурієнтам.
У Полтавському університеті економіки і торгівлі найпопулярнішими спеціальностями є «Готельно-ресторанна справа» (410 заяв) та «Туризм» (278 заяв).
У Полтавській державній аграрній академії найбільше заяв було подано на спеціальність «Агрономія» (198), за цією позицією із максимально можливих 68 бюджетних місць за вступниками «прийшли» до закладу вищої освіти всі 68. На другому місці в академії за кількістю поданих заяв спеціальність «Право» (187).
***
Коли номер «Зорі Полтавщини» був готовий до друку, надійшла інформація, що у закладах вищої освіти вже з’явилися накази про зарахування на бюджетну форму навчання. Активно змінюється також статус тих, хто буде здобувати вищу освіту на комерційній основі.

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий