Введення в храм Пресвятої  Богородиці

Введення в храм Пресвятої Богородиці

Головне покликання Богородицьких свят – показати нам велич, гідність і святість Пречистої Діви Марії, Її роль в історії спасіння людського роду. За православним календарем, подію Введення Богородиці в храм молитовно вшановують 4 грудня. Це одне з 12 найбільших свят у церковному році. Повна його назва в богослужіннях – «Вхід у храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії».

Це свято відкриває деякі таємниці з дитинства Пречистої Діви Марії, Її виховання та підготовки до найвищої гідності: бути Матір’ю Божого Сина. Як і Різдво та Успіння Богородиці, Введення в храм засноване на традиціях Церкви й на апокрифічних книгах, передусім Протоєвангелії Іакова і Євангелії Матфея «Про Різдво Пречистої Діви Марії».
Із цих джерел довідуємося, що майбутні батьки Богородиці, праведні Іоаким і Анна, довго були бездітними, але ніколи не припиняли молитися про народження немовляти. Подружжя дало обіцянку: якщо в них народиться дитина, вони віддадуть Її на службу Богу.
Коли Пресвятій Діві виповнилось три роки, батьки вирішили виконати свою обітницю. Зібрали родичів і знайомих, одягнули Пречисту Марію в найкраще вбрання і зі співом священних пісень, із запаленими свічами в руках повели Її до Єрусалимського храму. Там Богоотроковицю зустрів первосвященик та багато священиків. Доручивши Дитину волі Отця Небесного, Іоаким і Анна повернулись додому.
Глибокою таїною повите земне життя Пресвятої Богородиці від дитинства до вознесіння на Небо. Сокровенним було і Її життя в Єрусалимському храмі. «Якби хто запитав мене, – говорив блаженний Ієроним, – як проводила час юності Пресвята Діва, я відповів би: це відомо Самому Богу й Архангелу Гавриїлу, невідступному хранителю Її».
Навколо Єрусалимського храму було багато житлових приміщень, в яких перебували ті, хто присвятив себе на служіння Господу. У церковному переданні збереглись свідчення, що Пречиста виховувалась у товаристві благочестивих дів, старанно читала Священне Писання, займалась рукоділлям, багато молилась і зростала в любові до Бога. Тут Пресвята Богородиця перебувала аж до заручин зі святим Йосифом.
Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці – передвістя благовоління Божого до людського роду, проповідь спасіння, обітниця Христового пришестя.
У народних повір’ях Введення асоціюється із початком нового господарського року. Хто в цей день вранці прийде першим до хати, той стане «полазником», тобто тим, хто приносить щастя чи невдачу. Добрим знаком наші предки вважали прихід молодого гарного й бажано «грошовитого» чоловіка – вірили, що цілий рік родина буде здоровою і заможною.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий