“Взаємодія громад: можливості, виклики, технології”

“Взаємодія громад: можливості, виклики, технології”

Так називався перший Міжрегіональний форум, що відбувся у Полтавському юридичному інституті ім. Я. Мудрого. Подібне масштабне дійство на Полтавщині проходило вперше. Темою обговорення були IT-напрямки розвитку місцевого самоврядування, взаємодія влади і громад, міжмуніципальне співробітництво, успіхи та проблеми децентралізації. Участь у ньому взяли голова обласної ради Олександр Біленький, перший заступник голови облдержадміністрації, депутат облради Андрій Пісоцький, народні депутати України Андрій Река та Юрій Бублик, виконавчий директор Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування Володимир Микійчук.

Асоціація – ефективний механізм, що поєднує досвід і співпрацю
Цей захід організували Полтавська обласна Асоціація органів місцевого самоврядування і Полтавська обласна рада завдяки сприянню Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України, проекту Німецького Товариства Міжнародного співробітництва (GIZ) “Реформа управління на сході України”, Швейцарсько-Українського проекту “Підтримка децентралізації в Україні” DЕSPRO, проекту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст” (Проект ПРОМІС), Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, відокремленого підрозділу установи “Центр розвитку місцевого самоврядування” у Полтавській області.
До обласного центру завітали представники самоврядних громад з нашої та сусідніх областей, керівники обласних рад, народні депутати і міжнародні партнери – донорські організації, які допомагають розвивати місцеве самоврядування в Україні.
Форум проходив у три етапи. Перший – “Підвищення інституційної спроможності місцевих органів влади: сучасні практики, досвід Полтавщини”, другий – “Інноваційні технології для розвитку органів місцевого самоврядування” і третій – “Ефективні інструменти соціально-економічного розвитку об’єднаних територіальних громад”.
Знаково, що цей захід співпав із річницею створення Полтавської обласної Асоціації органів місцевого самоврядування, котру очолив голова обласної ради Олександр Біленький, та Днем органів місцевого самоврядування, який відзначали напередодні.
– Асоціація органів місцевого самоврядування – це найбільш доцільний, дієвий і ефективний на теренах області механізм, адже він поєднує провідний досвід, налагоджує співпрацю між громадою та владою і, головне, вирішує конкретні проблеми та завдання, – наголосив голова облради. – Міжрегіональний форум має на меті досягнення багатьох цілей. Одна з них, яку я вважаю дуже важливою, – це ІТ-напрямки в розвитку місцевого самоврядування. Ми зараз до ІТ ставимося з певною пересторогою. Можливо, електронний документообіг для нас ще поки що у повному обсязі нездійсненний. Повірте, завтра – це вже буде учорашній день. Взаємодія влади та громад, міжмуніципальне співробітництво, успіхи та проблеми децентралізації – всі ці питання, я думаю, ми почуємо від наших спікерів. У 2017 році був запроваджений амбітний проект – “Бюджет участі”. Всі знаємо: Київ, Полтава, Кременчук та інші міста ці проекти реалізовують достатньо давно. Ми пішли трохи далі й хочемо вертикалізувати дану “історію”. Себто дати чіткий сигнал сільським, селищним та міським головам, що наше завдання – в будь-якому селі спробувати реалізувати подібні бюджети. Тому що люди скрізь однакові. Вони хочуть отримувати ті самі послуги, які є в місті. Як засвідчила практика, село – найактивніше. Люди потребують нових ідей, креативного вирішення тих чи інших питань, вони вимагають правди.
Олександр Біленький додав, що хотів би, аби цей форум мав певну віддачу, всі його учасники провели день з користю, а вже через деякий час підбили певні підсумки, наскільки він був успішним.
Перший заступник голови Полтавської ОДА Андрій Пісоцький наголосив, що пишається областю, в якій влада працює ефективно й згуртовано.
– Взаємодія органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування отримала абсолютно іншу філософію, кардинально змінилася за останній час, – зазначив він. – Ми не ділимо владу на представницьку і виконавчу. Ми говоримо: ми – одна команда і сьогодні робимо все, щоб покращити життя нашого населення.
Полтавщина – лідер серед муніципальних проектів
Про здобутки Полтавської обласної Асоціації органів місцевого самоврядування за рік існування розповів її виконавчий директор Володимир Микійчук.
– Наша Асоціація була створена з ініціативи депутатів обласної ради та її голови Олександра Біленького, – зазначив він. – Спочатку ми мали в Асоціації 18 членів, на сьогодні ж нас – уже більше п’ятдесяти. Крім того, наша Асоціація є членом Всеукраїнської асоціації районних та обласних рад. Цього року ми провели багато заходів, тренінгів, семінарів. Зробили два вагомих звернення до Верховної Ради України та Адміністрації Президента. Йдеться про законопроект про надання повноважень ОТГ володіти землями поза межами громад. Ми також ініціювали звернення щодо ПДФО, щоб підприємства сплачували податки у місцевий бюджет, та законопроект про сплату 5 відсотків ренти від видобутку нафти та газу в місцеві бюджети. Про досягнення області красномовно свідчить і той факт, що зі 106 муніципальних проектів, які зареєстровані в Україні, 46 – саме з Полтавської області. Ще вісім – зараз відпрацьовують. Цю справу буде завершено на початку наступного року.
Досвідом Федеративної Республіки Німеччини у розвитку співробітництва територіальних громад поділився Штефан Дрегер, міжнародний експерт проекту “Реформа управління на сході України”. Фахівець на конкретних прикладах своєї країни показав успішність міжмуніципального співробітництва.
Керівник проекту DESPRO в Україні Оксана Гарнець розповіла учасникам форуму про десятирічну історію проекту на теренах країни. За її словами, проект працює в двох напрямках – створення моделей децентралізованого надання послуг та підтримка впровадження реформ. До проекту нині долучилося шість областей, зокрема і Полтавщина.
– У Полтавській області DESPRO запрацював у 2014 році. За цей час реалізовано 11 проектів, які стосувалися сфери питного водопостачання в селах і малих містах, а також і в ОТГ, та поводження з твердими побутовими відходами, – акцентувала увагу присутніх Оксана Гарнець. – Хочу зазначити, що саме в останній сфері є приклади міжмуніципальної співпраці. Загальна вартість реалізованих проектів у Полтавській області склала близько дев’ятнадцяти мільйонів гривень, вісім з яких були надані саме DESPRO.
Особливу увагу на форумі приділили інноваційним технологіям, які є запорукою розвитку органів місцевого самоврядування. Зокрема міський голова Кременчука Віталій Малецький на прикладі наддніпрянського міста показав, як громадський бюджет об’єднує заради спільної мети владу та громаду.
– Спочатку громадський бюджет був як іграшка для групи активістів, які заявили, що хочуть брати участь у бюджетному процесі міста. Вони попросили 5 відсотків від бюджету. Ми шукали механізми і зійшлися на меншій цифрі, – пояснює він. – Тому в 2015 році вирішили запустити громадський бюджет, вивчивши досвід польських міст. Заклали суму в один мільйон сто тисяч, щоб запустити ці проекти. Розподілили місто на 11 секторів і на кожен сектор закріпили певне фінансування, незалежно від кількості населення, а територіально. У кожному секторі був обраний переможець. Таким чином, ми забезпечили рівний доступ частин міста до бюджетного фінансування і можливості участі в бюджеті міста.
А керівник проекту EGAP Сергій Карелін розповів про роль ІТ-проектів, які змінюють життя українців і країну. Мова йшла про впровадження на теренах України таких механізмів, як громадський бюджет, електронні петиції та електронні консультації.
Форум мобілізує для служіння громадам
Голова Асоціації, голова обласної ради Олександр Біленький наголосив, що форум має великі амбіції, бо ж його провели не для статистики. Він висловив сподівання, що подібні заходи стануть для Полтавщини традиційними.
Під час роботи форуму народні депутати України Андрій Река та Юрій Бублик виконали доручення Голови Верховної Ради України Андрія Парубія. Вони вручили колегам почесні грамоти Верховної Ради України. Зокрема відзнаки “За заслуги перед українським народом” отримали: перший заступник голови Полтавської ОДА, депутат облради Андрій Пісоцький, директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА Інна Іщенко, Войнівський сільський голова Чутівського району Анатолій Бугай, Бутенківський сільський голова Кобеляцього району Микола Скрильник.
Також на заході представили виставку творчих робіт учасників обласного конкурсу образотворчого мистецтва серед дітей шкільного віку “Самоврядування очима дітей”.
Переможцями стали учні з навчальних закладів Кобеляцького, Хорольського, Семенівського, Решетилівського, Миргородського, Полтавського та Козельщинського районів.
З деякими учасниками форуму нам вдалося поспілкуватися у кулуарах.
Юрій Бублик, народний депутат України: “У муніципальному співробітництві лідер – моя рідна Ковалівська сільська рада Полтавського району. Вона уклала найбільшу кількість угод зі своїми сусідами про співпрацю територіальних громад. Цей форум засвідчив, що децентралізація, співробітництво – речі, які мають витягти країну із прірви радянського минулого, коли кожен окремий житель не впливав на загальний стан справ у громаді. Зараз же, навпаки, люди починають усвідомлювати, що багато залежить від них самих. І це дуже добре. Впевнений: подолавши низку об’єктивних і суб’єктивних перепон, ми зможемо створити потужну об’єднану територіальну громаду, як мінімум – одну з кращих в області, а то і в Україні”.
Андрій Река, народний депутат України: “Справа просувається, уже напрацювали чимало цікавих проектів. У наступному році у громад будуть кошти. Відтак зводитимуться нові школи, лікарні, ремонтуватимуться дороги. Головне для нас – це втілення у життя реформ. І я взагалі не уявляю, як без розвитку самоврядування загалом покращилося б життя в Україні”.
Сергій Колотій, голова Решетилівської районної ради: “Було дуже цікаво. Адже через себе ти по суті перепускаєш досвід інших. І низку важливих елементів береш на всеозброєння для подальшої ефективної роботи. Кожен переймається своїми проблемами, говорить про наболіле. Когось більше цікавить земельна реформа, іншого – будівництво, інвестиції. Послухати всіх, проаналізувати, зробити висновки – таким було головне завдання”.
Ігор Процик, голова Щербанівської сільської ради Полтавського району: “Якщо ти перестаєш вчитися, то, звісно, перестаєш і конструктивно мислити, часто не розумієш, як приймати правильні рішення. А це треба вміти. Отож, на мою думку, форум передусім саме для людей, яким необхідний досвід успішних колег, аби ефективно працювати для людей. Не треба чекати манни небесної і займатися популізмом, а слід закочувати рукава і невтомно працювати. Хоча, вважаю, що, незважаючи на негаразди, ми рухаємося вперед”.
В’ячеслав Сологор, Заворсклянський сільський голова Полтавського району: “Думаю, форум нас не тільки зблизить, а й мобілізує для служіння своїм громадам. Інструментом для цього є децентралізація. У нас невеличка громада – всього сім населених пунктів, де проживає 3,5 тисячі населення. Але ми постараємося зробити її успішною”.
Організатори планують проводити такий форум щорічно. У кінці наступного року підіб’ють підсумки зробленого, поділяться новими здобутками й новаціями, які вдасться втілити на практиці, поліпшуючи добробут своїх громад, а отже, і загалом України.

Анатолій ВАСЕВИЧ
“Зоря Полтавщини”

 

Поділися:

Добавить комментарий