Взірець служіння суспільству

Полковник, лікар – це не звання, а місія.

Взірець служіння суспільству

Пішов у Вічність легендарний професор Української медичної стоматологічної академії, світла Людина – Максим Андрійович ДУДЧЕНКО

Пішов у Вічність найповажніший професор в Україні, засновник полтавської терапевтичної школи, Вчитель та Наставник багатьох поколінь лікарів, фронтовий лікар, видатний клініцист, учений, доктор медичних наук, професор, почесний академік Української медичної стоматологічної академії Максим Андрійович ДУДЧЕНКО.

Місяць тому, 26 серпня 2020 року, Максиму Андрійовичу виповнився 101 рік… Лікар, безмежно вірний своїй справі, справжній інтелігент, людина найвищих життєвих принципів, він, певна річ, згадував свій життєвий шлях впродовж складного історичного відрізку часу: дитинство, нелегка студентська юність у блокадному Ленінграді під час Другої світової війни, фронтові військові випробування…
Вихідцю із селянської родини з Дніпропетровщини у найтяжчі роки голоду в Україні завдяки наполегливості і прагненню до знань вдалося закінчити середню школу із золотою медаллю й у блокадному Ленінграді впродовж 4-х років навчання у Військово-медичній академії здобути кваліфікацію лікаря.
А далі… Далі для вчорашнього студента почалась справжня війна. Спершу Максим Андрійович Дудченко брав участь у бойових діях по захисту Ленінграда, потім у битві на Курській дузі, у знищенні Корсунь-Шевченківського угруповання фашистських військ, у звільненні від німецьких окупантів України, і зокрема Полтави. Його послужний список – від лікаря батальйону до лікаря стрілецьких дивізій.
* * *
У сивочолого професора, фронтовика був надзвичайно зацікавлений погляд проникливих очей. Його по-юнацькому цікавило життя у всіх його проявах. Він користувався заслуженою повагою серед студентів і колег Української медичної стоматологічної академії.
«Звісно, я щаслива людина, коли вже Бог послав мені такий довгий вік. Гарні гени, напевне, дістались від батьків. Але я по-справжньому вважаю себе щасливим, бо ж завжди жив у злагоді зі своїми переконаннями і вірою у те, що справедливість повинна завжди перемагати. Якщо був впевнений у своїй правоті, то, не замислюючись, йшов до кінця, боровся, аби її відстояти», — розповідав сам Максим Андрійович.
Професор Максим Андрійович Дудченко став засновником і організатором кафедри факультетської терапії УМСА (у подальшому внутрішньої медицини № 1).
Професор Дудченко активно працював на кафедрі: здійснював клінічні обходи хворих, брав участь у фахових конференціях. Практичні заняття для студентів, які проводив професор Дудченко, були справжньою наукою для майбутніх медиків.
Максим Андрійович Дудченко був автором понад 500 наукових та навчально-методичних праць, серед яких 6 монографій і 5 навчальних посібників, керівництво для лікарів. Основними напрямками його наукових досліджень були хронічні хвороби нирок (сечокам’яна хвороба, гломерулонефрити), захворювання серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, атеросклероз, гіпертонічна хвороба, серцева недостатність), гастроентерологічна патологія (виразкова хвороба, гепатити, цирози печінки). Під його керівництвом захищено 38 докторських та кандидатських дисертацій, здобули спеціалізацію більше 8 тисяч терапевтів та лікарів загальної практики та сімейної медицини. Ним було підготовлено більше 15 тисяч лікарів як з України, так і з іноземних держав.
Ратна наукова, громадська діяльність доктора Максима Дудченка відзначена орденами, медалями, почесними відзнаками: орденом Богдана Хмельницького, орденами Червоного Прапора, Вітчизняної війни І та ІІ ступенів, Червоної Зірки, Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, Почесною грамотою та пам’ятною медаллю С. П. Боткіна.
У серпні 2020 року Поважна рада Відзнаки за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона» удостоїла професора УМСА Максима Андрійовича Дудченка високою відзнакою на всеукраїнському рівні у номінації «Взірець служіння суспільству» – «Орденом Святого Пантелеймона».
* * *
Ректорат, науково-педагогічний колектив, співробітники та студенти Української медичної стоматологічної академії глибоко сумують з приводу втрати Ученого, Лікаря, Вчителя, Наставника, Колеги та висловлюють щирі співчуття рідним і близьким.
Світлий образ талановитого лікаря і науковця, шанованого викладача та наставника багатьох поколінь студентів, легендарного професора УМСА Максима Андрійовича Дудченка назавжди залишиться у пам’яті його колег, учнів, пацієнтів, слугуватиме прикладом відданого служіння медицині.
Вічна пам’ять!

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий