За синєє небо,  за жовте колосся!

За синєє небо, за жовте колосся!

«Увага! Відбій повітряної тривоги!»
Це я читаю у своєму телефоні втретє за ранок, а того дня, 31 березня, такого ж повідомлення чекали митці обласної філармонії просто неба на Театральній площі. Музиканти камерного оркестру імені Дмитра Ахшарумова вже налаштували інструменти, й артисти пісенно-танцювального ансамблю «Полтава» були готові до виступу. Їхня акція «Вільне небо/FreeSky» була призначена на тринадцяту годину, але її не починали, бо незадовго перед тим пролунала сирена. Біля Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя зупинялися перехожі, побачивши артистів, а хтось уже знав про їхній виступ із повідомлення в соцмережі директора Полтавської обласної філармонії Олега Тищика і прийшов підтримати митців. На площі поміж голубів бігала малеча, птахи злітали і знову сідали на землю, наче бавлячись із дітьми. Така роками звична тут, у центрі Полтави, картинка…

На щастя, тривога тривала недовго, а що саме того дня була загроза ракетного нападу по всій нашій державі, ми прочитали вже згодом.
– Я так боюся неба… – каже дівчина своїм друзям.
Ця зграйка молоді – переселенці, харків’яни, їх небо, з якого падають московитські бомби й ракети, уже на все життя налякало. Як і маріупольців, чернігівців. А через кілька днів і ми, полтавці, миргородці, кременчужани, опинилися під ракетним ударом.
– Закрийте небо над Україною! – лунає заклик ведучих концерту Лариси Семеняги і Олега Тищика.
«Close the sky over Ukraine!» – повторюють заклик плакати в руках полтавців.
Це звернення – до керівництва країн Заходу й НАТО, безпольотна зона над Україною уже могла б зберегти життя багатьом нашим людям у містах і селах, а то й зупинити війну. На жаль, поки що нас не почули.
– Ми – українці. Вільні люди вільного світу. Ми захищаємо свою державу, свій народ, стоїмо пліч-о-пліч, виборюючи перемогу над російським окупантом. Дякуємо відважним воїнам Збройних сил України, бійцям територіальної оборони, медикам, волонтерам за волю і нездоланний дух. Дякуємо всім і кожному за внесок у нашу спільну перемогу!
– Закрийте повітряний простір над Україною! Ми боронимо своє, ми хочемо жити на своїй мирній і квітучій землі!
Уже майже місяць лунають ці звернення – Всеукраїнська мистецька акція «Вільне небо/Free Sky» стартувала 9 березня у столиці на Майдані Незалежності на підтримку заклику народу та Президента України до світових лідерів про закриття нашого неба від оринських стерв’ятників. Мистецький марафон уже відбувся в багатьох містах, тепер до нього долучилася Полтава, і він піде далі Україною. І всі його учасники – митці й глядачі – сподіваються бути почутими. Саме від ударів із повітря гине найбільше людей. І саме Україна сьогодні тримає світ, його мир і демократію – закрийте наше небо, збережіть і своє власне майбутнє!
На Театральній площі артисти виконали Гімн України, звучала «Мелодія» Мирослава Скорика, пісню «Чорнобривці» дарувала слухачам солістка філармонії Лариса Борисенко, широковідому ще з початку війни у 2014 році віршовану «Молитву воїна» Любові Бурак прочитала артистка театру Ольга Чернявська. І символічно звучала на завершення пісня «Як же нам жити на рідній землі» з її приспівом:
За синєє небо, за жовте колосся
Боротися треба, щоб краще жилося.
За синєє небо, за жовте колосся
Боротися треба, щоб щастя було!
«Закрийте небо над Україною!» – просить усе живе на землі нашій.
Розквітає весна, повертаються перелітні птахи додому, кожна зернинка наливається життям.
… А в суботу пролунав перший грім. І ми вперше так його злякалися…

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий