«За Україну,  за її волю»

«За Україну, за її волю»

Цьогоріч у День Героїв Небесної Сотні, 20 лютого, пам’ять загиблих у найтрагічнішу фазу Революції Гідності патріотів України вперше вшанували спеціальним церемоніалом. У ньому – і біль утрати, і материнська туга, і вдячність тим, хто першими продемонстрував Кремлю готовність захищати рідну землю, ставши живим втіленням жертовного гасла «Україна – понад усе». Ритуал розробили рідні полеглих Героїв та учасники Євромайдану в співпраці з Українським інститутом національної пам’яті, Міністерством у справах ветеранів України.

У пам’ятний день небайдужі полтавці прийшли туди, де вісім років тому вирував місцевий Євромайдан, – на площу перед адмінбудівлею на вулиці Соборності, 45, до встановлених тут меморіальних знаків Героям Небесної Сотні та полеглим учасникам АТО/ООС. Із символічних атрибутів Революції Гідності – зав’язані на плечах синьо-жовті полотнища та діжки, які виконували в буремний час роль священних козацьких литаврів-тулумбасів. Із знаків пошанування – почесна варта, запалені лампадки, квіти для церемонії покладання.
Чимало людей на площі згадували події полтавського Євромайдану як частину свого життя, бо ж були безпосередніми їх учасниками. Водночас прийшли сюди й родини з дітьми, які народилися уже після 2014 року, в збереженій для них, вільній, але по сей день змушеній відстоювати свою Незалежність країні.
Розпочався церемоніал о 10-й годині, одночасно в усіх обласних центрах України. Під виконання Державного Гімну пролунали залпи салютної команди. Прозвучав також духовний гімн України «Молитва за Україну». Священики відслужили панахиду за загиблими Героями.
Військовий капелан отець Максим Кролевський (УГКЦ) закликав співвітчизників і сьогодні об’єднуватися на основі любові до України. Слово тримали перший заступник голови обласної ради Олександр Лемешко, заступниця голови облдержадміністрації Катерина Рижеченко, знана в області волонтерка Наталія Костіна, депутат обласної ради, голова обласного об’єднання ВТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка Микола Кульчинський.
Церемонію покладання квітів до меморіальних знаків провели під звучання жалобного гімну Євромайдану за загиблими Героями «Плине кача». Прозвучав також «Марш української армії» («Зродились ми великої години»).
* * *
У Полтавському національному педагогічному університеті імені
В. Г. Короленка з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні відбувся тематичний захід «Воїни світла – Герої Майдану». Зібрання провели на інтернет-відео-платформі ZOOM. Модерував зустріч регіональний представник Українського інституту національної пам’яті (УІНП) в Полтавській області Олег Пустовгар.
«Кожен із нас завжди сподівається на краще. Надія супроводжує, напевно, всюди, але що ми готові зробити для того, щоб вона не залишилася марною? Двадцяте лютого 2014 року стало переломною датою для цієї надії на краще. Герої гинули за честь, за волю, за право бути українською нацією. За цю самопожертву їх долучили до сонму Небесного воїнства, щоб вони захищали країну від лиха, пильнували й оберігали її з Небес…» – сказала у вступному слові культорганізатор ПНПУ Наталія Златопольська.
Учасники зібрання переглянули короткометражний документальний фільм із циклу «Поборники незалежності» виробництва ТРК «Лтава» про Героїв Небесної Сотні з Полтавщини Андрія Черненка та Ігоря Сердюка.
Олег Пустовгар представив присутнім книгу УІНП «Майдан від першої особи. Регіональний вимір. Випуск 3, ч.2». Збірник спогадів підготовлений у рамках проєкту УІНП «Майдан: усна історія». У третьому випуску вміщені інтерв’ю представників регіонів, зокрема й з Полтавщини, з метою реконструкції подій місцевих майданів.
Під час Революції Гідності столиця перебувала в центрі суспільної уваги, натомість протестні рухи в областях – на її периферії. Тож укладачі спробували у такий спосіб заповнити цю прогалину, формуючи уявлення про Майдан як загальноукраїнське явище.
Як активний учасник Революції Гідності та упорядник розділу про події Майдану на Полтавщині Олег Пустовгар поділився своїми спогадами про ті буремні часи та представив хроніку подій Революції Гідності в нашій області. Окремо модератор зустрічі розповів про уродженку села Рокита на Полтавщині, поетесу, громадсько-політичну діячку, авторку чотирьох поетичних збірок, засновницю і директорку видавництва «Духовна Вісь» Тетяну Домашенко, яка написала вірш «Небесна Сотня воїнів Майдану». У цій поезії вперше було названо вбитих проросійським режимом Януковича учасників Революції Гідності Небесною Сотнею.
«Важливо усвідомлювати ключову сутність Майдану. Це було повстання за державну незалежність. Якби майданівці не усунули проросійський режим Януковича, Україна вже давно б опинилася у сфері впливу нашого споконвічного ворога – Москви! Перетворилася на таку собі Малоросію, провінцію Кремля, як зараз Білорусь, – наголосив Олег Пустовгар. – Путін не змирився зі своєю поразкою ні після «помаранчевих» подій, ні після подій Майдану, коли Росія вдалася до окупації Криму і частини Донбасу. Російсько-українська війна – це логічне продовження боротьби за незалежність».
* * *
Сьогодення бринить тривогою. Кремлівські імперіалісти вдаються до дрібних провокацій і масштабних злодіянь, щоб знищити нашу незалежність, зламати нашу волю, відібрати у нас свободу. Уроки 2014-го для них виявилися марними. А для нас? «… Дивляться з темних небес загиблі поети й герої – всі ті, хто так вірив у світле майбутнє…» Не маємо права зрадити їхню віру, нашу Україну!..

(За матеріалами Полтавського офісу УІНП).

Добавить комментарий