За землю святу і за волю

Автор нового дослідження Віктор Ревегук.

За землю святу і за волю

І знову презентація – і знову подія особливого значення в наукових колах нашої області, адже своє чергове дослідження пропонує читачам кандидат історичних наук, педагог із великим досвідом Віктор Ревегук. Рік тому вийшла його монографія “Полтавщина. Протибільшовицький рух опору 20–30 років ХХ століття. Нариси історії”. І ось маємо вже нову книгу – “Селянство Полтавщини в добу Української революції 1917–1921 рр.”. Перше її символічне прочитання відбулося в літературній вітальні обласної універсальної бібліотеки імені І.П.Котляревського. Презентацію провела завідуюча відділом соціокультурної діяльності Юлія Крамарєва.
На зустріч із дослідником прийшли науковці, представники департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА, студенти-магістранти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, учні 10-го класу Розсошенської гімназії, які нині вивчають період Української революції 1917–1921 років, а також читачі, що по-справжньому цікавляться історією рідного краю. А з цього видання вони дізнаються чимало нового, запевнив рецензент книги, доктор історичних наук, професор кафедри філософії, історії та педагогіки Полтавської державної аграрної академії Микола Якименко.
– Я відкрив для себе дуже багато, хоч Віктор Якович і зазначив, що мав вузьку джерельну базу для роботи. Це дуже скромно сказано, бо 90 відсотків інформації, яка подана в книзі, досі була невідома не лише широкому загалу, але й історикам. Полтавщина початку двадцятого століття – це унікальний у багатьох відношеннях регіон. Це був край хуторів. 44 тисячі квадратних кілометрів території – це більше, ніж Бельгія, Голландія, Швейцарія. Населення – майже 3,5 мільйона людей, на початку революції тут налічувалося 380 тисяч селянських господарств. Половину населення складали козаки – а це люди, які ніколи не були покріпачені, вони мали свої ділянки і були до землі дуже прив’язані, вважали її святою. Сьогодні цей зв’язок селянина із землею втрачено, села майже порожні. А якби не відбулося більшовицького шабашу, наше село було б сьогодні зовсім інше, – зазначив Микола Якименко.
А ще він нагадав присутнім, що нині часто доводиться чути від представників переважно “лівих” сил таке зауваження: мовляв, не треба переписувати історію. Насправді ж, наголошує науковець, вона ще й не написана. Ще лишається величезне поле для наступних досліджень.
– Приклади, наведені у книзі, вражають, бо це – документальні свідчення про те, як, скажімо, у 1921 році в Лохвицькому повіті комнезамівці описували землі й майно, забирали у селян коней, корів, свиней, овець, соломорізки, хати й комори, меблі, посуд, знаряддя праці. І навіть – мішки з половою, полотно. То яка ж справжня причина голоду початку 1920-х? – риторично запитує Микола Якименко.
Привітала колегу колишня його учениця, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені
В.Г. Короленка Людмила Бабенко. Вона також говорила про те, що це вперше так детально в регіональному розрізі розглянуто роль окремої соціальної верстви – селянства – в Українській революції, подано якнайповнішу картину, всю палітру політичного, суспільного життя тієї доби. Про роботу над книгою розповів технічний редактор видання, співробітник видавництва “Полтавський літератор” Ігор Кононов, зазначивши, що читав сторінку за сторінкою, дивуючись: невже таке могло бути насправді?
Віктор Ревегук говорив про те, що він любить дослідницьку роботу, цим живе, тим паче, що в роки незалежності з’явився доступ до раніше невідомих документів і закритих архівів. “Більшість архівних документів, що використані в монографії, введені в науковий обіг вперше”, – наголошує історик.
Книга побачила світ при підтримці департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації як соціально значуще видання і надійде в бібліотеки, її одержать також творчі спілки і товариства області. В електронному вигляді її можна знайти на сайті видавництва “Полтавський літератор”.

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий