Загадковий Схід у Полтаві

Мистецькі та історичні реліквії країн Сходу ХVІІІ – ХХ століть представили на виставці в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. Особлива інтрига в тому, що більше сотні предметів раніше ніколи не експонувалися. Чимало старожитностей іще «пам’ятають» переселення музейної збірки на третій поверх щойно зведеного в 1908 році Будинку Полтавського губернського земства, якому в майбутньому була призначена доля музею.

Дійство дарує виняткову можливість подивуватися маловідомим предметам із музейного зібрання. До уваги поціновувачів східної культурної традиції – гравюри, елементи національного вбрання, монети, посуд, віяла, парасолі, зброя із Японії та Китаю, не менш широка палітра старожитностей із Персії, Індії, Цейлону.
До фондів музею раритети потрапили з доброї волі меценатів. Серед подвижників – відома благодійниця й фундаторка першого загальнодоступного приватного музею Лівобережної України Катерина Скаржинська та засновник міжнародного народознавчого відділу Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства (первісна назва краєзнавчого музею) Павло Бобровський. Деякі експонати мають історію воєнних трофеїв і були привезені в надворсклянське місто полтавцями – учасниками Російсько-перської війни (1826 – 1828), приборкання повстання іхетуанів (в перекладі – загони гармонії і справедливості) у Китаї (1898 – 1901), Російсько-японської війни (1904 – 1905).
На жаль, побачити наявну в фондах до 1941 року збірку східних артефактів уже не вдасться: щось загинуло в пожежі 1943-го, щось вивезене фашистами до Німеччини. Наразі східних старожитностей у музеї налічується близько тисячі. Частину з представлених на виставці предметів реставрували силами самих музейників, деякі «родзинки» потребують виключно фахової допомоги.
Виставка відкрита в рамках європейського Року культурної спадщини. На відкриття музейники запросили школярів. Про особливість експозиції розповіли директор музею Олександр Супруненко, куратор виставки, завідувач сектору науково-дослідного відділу фондів Оксана Сулима. Пройнятися екзотикою відвідувачам допомогли вихованки школи східного танцю «Амджад» (керівник – Ольга Ахапкіна).
Побачити унікальні східні раритети відвідувачі музею можуть до 27 квітня.

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий