Загоює рани й опіки

Загоює рани й опіки

«Які трави прискорюють загоєння ран? Як їх використовувати?»
А.О.ПУЗИЧ.
Каланхое перисте (каланхое перистое; Kalanchoe pinnata, синоніми: Bryophyllum pinnatum, В. calycinum) – багаторічна трав’яниста вічнозелена сукулентна рослина родини товстолистих. Стебло міцне, м’ясисте, 50–150 сантиметрів заввишки, біля основи часто дерев’яніє. Листки супротивні, короткочерешкові, соковиті, товсті, яснозелені, з червонуватим відтінком; нижні – прості, еліптичні або яйцевидні, зарубчасто-зубчасті, верхні – складні, непарноперисті, з 3–5 листочками. Квітки двостатеві, трубчасті, зеленаво-біло-рожеві, прямостоячі, зібрані уверхівкове волотисте суцвіття. Плід – листянка. В умовах кімнатної культури цвіте тривалий час.
Батьківщина каланхое перистого – тропічна Африка, Мадагаскар, острови Зеленого Мису, острів Реюньйон, Коморські острови. Каланхое розводять як кімнатну декоративну рослину. В умовах польової культури каланхое вирощують в Аджарії.
У медичній практиці використовують сік рослини. Для його одержання використовують свіже листя разом із трав’янистою частиною стебел. Перед переробкою сировину витримують 7 діб (але не більше) у темному місці при температурі 5–10°.
У надземній частині рослини є полісахариди, флавоноїди, катехіни, дубильні речовини, органічні кислоти (яблучна, щавлева, лимонна, ізолимонна, оцтова), ферменти (дегідраза яблучної кислоти, карбоксилаза щавлевої і оцтової кислот), аскорбінова кислота, макро- і мікроелементи (алюміній, магній, кальцій, мідь, силіцій, марганець, залізо).
Сік каланхое має антисептичні й протизапальні властивості, низьку токсичність, сприяє швидкому очищенню ран і виразок від некротичних тканин, прискорює їхню епітелізацію.
Експериментальними дослідженнями виявлено здатність соку загоювати рани й термічні опіки, пригнічувати утворення грануляційної тканини в проліферативній фазі запалення, гальмувати розвиток ексудативної фази запалення, спричиненої різними речовинами.
Препарати каланхое (сік і мазь) широко застосовують у хірургічній, стоматологічній, акушерсько-гінекологічній, офтальмологічній та отоларингологічній практиці.
У хірургічній практиці сік каланхое застосовують для лікування ран, що довго не загоюються, трофічних виразок гомілки, при пролежнях, гнійних процесах, що супроводяться відмиранням тканин. Рани і виразки спочатку обробляють (туалет рани), потім на навколишню неушкоджену шкіру наносять тонкий шар вазеліну або фурацилінової мазі, зрошують рану або виразку соком, закривають 3–4 шарами марлі, змоченої цим соком, і накладають пов’язку, проводячи процедуру щодня, а пізніше – через день.
У разі інфікованих ран і виразок, при наявності гнійних виділень до соку 5–7 днів додають антибіотик, до якого чутлива мікрофлора.
При лікуванні фурункульозу, панариціїв, флегмон, абсцесів та інфікованих ран застосовують мазь каланхое в поєднанні з олією звіробою. Спочатку застосовують пов’язки з олією звіробою, яка має виражені бактеріостатичні властивості, а після затухання запального процесу й появи грануляцій використовують мазь каланхое, яка стимулює репаративні процеси. При лікуванні великої ерозивної поверхні застосовують мазь каланхое з фуразолідоном.
У стоматології сік каланхое використовують у вигляді аплікацій або аерозольних інгаляцій при гінгівітах, пародонтозі 2-го і 3-го ступенів та при афтозних стоматитах.
В акушерсько-гінекологічній практиці препарати каланхое (сік і мазь) застосовують для лікування ран промежини, ерозії шийки матки, розривів при пологах, ендоцервіцитів та тріщин сосків у матерів, що годують.
Соком каланхое лікують і ураження очей (кератити різного походження, травматичні ушкодження рогівки та опіки очей), хронічні тонзиліти, гнійні запалення вуха, риніт тощо. Ефективним є використання соку в комплексному лікуванні рожі, при тимпанопластиці.
У народній медицині сік каланхое використовують місцево при різних запальних процесах, ранах і виразках, при кон’юнктивітах і опіках, а також закапують у ніс при нежитю. При опіках, виразках і гнійних ранах місцево застосовують і кашку зі свіжого листя рослини.
Із готових аптечних препаратів використовують сік каланхое і мазь каланхое. Сік каланхое можна приготувати і в домашніх умовах. Для цього листя і трав’янисту частину стебел промивають у проточній воді, витримують 7 діб у темному місці при температурі 5–10°, пропускають через простерилізовану кип’ятінням м’ясорубку, віджимають через густу тканину, залишають на 1–3 доби при температурі 4–10° для відстоювання, добре фільтрують і додають для консервування хлороформ з розрахунку 0,5 відсотка.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий