Захист сімейних прав

Захист сімейних прав

Реальними сімейними історіями поділилися з полтавськими журналістами люди, котрі отримали від юристів кваліфіковану допомогу і стали почуватися впевненіше. Тематичну прес-конференцію присвятили Міжнародному дню сім’ї. Говорили про захист сімейних прав завдяки системі безоплатної правової допомоги (БПД). Торік до регіонального та місцевих центрів і бюро БПД звернулися близько 30 тисяч жителів Полтавщини.
Приблизно 15 відсотків звернень – з проблем сімей. Це питання аліментів, поділу майна подружжя, позбавлення батьківських прав, визнання та оспорювання батьківства, визнання фактів народження чи смерті на непідконтрольних територіях тощо.
Торік у Полтаві зафіксовано 3,5 тисячі викликів поліції на сімейні сварки і випадки домашнього насильства.
Директор регіонального центру з надання вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий зазначив, що набув чинності закон України про запобігання та протидію домашньому насильству і розширив спектр клієнтів, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу з боку держави. Тепер до них належать потерпілі від домашнього насильства і діти.
Очільниця відділу представництва другого Полтавського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги Ірина Сидоренко додала:
– Переважна більшість питань саме з сімейних категорій справ, із якими до нас звертаються клієнти, справді стосуються стягнення аліментів або зміни їхнього розміру, розірвання шлюбу, визначення місця проживання дитини з одним із батьків, позбавлення батьківських прав. Останнє – негативна тенденція, але зараз багато таких справ.
– Сімейні конфлікти виникають і будуть виникати. Найприкріше те, що від цього страждають діти, – зауважила адвокат Світлана Ярошенко. – Я пропоную своїм клієнтам насамперед вирішення спорів через медіацію – тобто примирення. Переконана, що багато сімейних спорів можна вирішити і без звернень до суду.
На думку начальника Карлівського бюро правової допомоги першого Полтавського місцевого центру надання БПД Юрія Ночовного, звернень до юристів із проблем сімейної тематики – вже близько тридцяти відсотків.
Питань, пов’язаних із аліментами на дітей, побільшало після того, як держава посилила вплив на недобросовісних батьків, які ухиляються від обов’язків з утримання своєї дитини. Наймолодшому клієнту бюро, що мав проблему сімейної тематики, – 17 років, питання було в зниженні шлюбного віку. Найстарший – внутрішньо переміщена особа 68 років, дружина якого на Полтавщину не приїхала, – звертався з проханням допомогти у розірванні шлюбу.
– Я постав перед складною ситуацією, – ділиться клієнт системи надання БПД Володимир. – Доньці не було ще 4 років, коли співмешканка, матір дитини, нас покинула. До цього зловживала алкоголем, виносила речі з дому. Дитину не доглядала. Ніякі умовляння не діяли. Торік зібрала речі й пішла. Потім подзвонила мені і сказала, що у неї нова сім’я. Я зайнявся лікуванням дочки, бо матір не слідкувала за її здоров’ям, паралельно звернувся в центр правової допомоги, зібрав необхідні документи. Суд призначив аліменти на дитину. Мені вони не потрібні, я знаю, що вона платити не буде. Моя мета – позбавити матір прав на доньку, щоб ця людина більше ніякого стосунку не мала до цієї дитини. Вона покинула і першу свою доньку. В центрі зустрів розуміння, мені дуже допомогли і допомагають. Донька відвідує дитсадок.
Спеціалісти намагаються донести до населення: в Україні надається безоплатна правова допомога. Якщо ви стали жертвою сімейного насильства чи ваші права порушили, не знаєте, як діяти в тій чи іншій ситуації, – не зволікайте і звертайтеся до центрів БПД.
Єдиний номер правової допомоги, безкоштовний з мобільних і стаціонарних телефонів, – 0 800 213 103.
На безкоштовну первинну правову допомогу мають право всі громадяни. Це, зокрема, – юридичні консультації, складання заяв і скарг. Вторинна допомога – представництво в суді, складання процесуальних документів і захист від обвинувачення – безоплатно надається лише певним пільговим категоріям населення, визначеним законодавством.

Ганна ЯЛОВЕГІНА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий