Захистіть домашніх улюбленців від весняної навали кліщів

Захистіть домашніх улюбленців від весняної навали кліщів

Домашні улюбленці прикрашають наше життя, вимагають постійної уваги і турботи. Але не варто забувати і про загрози у вигляді зовнішніх паразитів, які можуть не тільки стати причиною хвороб, а й призвести до важких ускладнень та смерті тварини. Наприкінці квітня прокидаються кліщі, тому найкращий засіб уберегти від них домашнього улюбленця – потурбуватися про профілактику. Як це зробити, розповів ветеринарний лікар Костянтин КОМПАНІЄЦЬ:

– Велика небезпека для тварин криється у проникненні разом із слиною кліща збудників небезпечних хвороб, таких, як бабезіоз (гемопаразитарне захворювання, що викликається внутрішньоклітинними паразитами. При цьому уражуються еритроцити – червоні кров’яні тільця. З дрібних домашніх тварин хворіють переважно собаки); хвороба Лайма (інфекційне захворювання, у собак перебігає з ознаками ураження суглобів, міокарда, нирок); анаплазмоз (хвороби домашніх і диких тварин, збудник передається від хворої до здорової тварини через укуси головним чином іксодових кліщів, а також комах (гедзі, мухи-жигалки, комарі); рикетсіоз (інфекційне захворювання людини й тварини, збудником якого є рикетсії. Щуряча блоха передає також захворювання, схоже на висипний тиф, – так званий щурячий рикетсіоз) та інші.
Звичайно, не кожен кліщ є носієм небезпечних захворювань, але кожного року кількість тварин, які постраждали від укусу кліща, зростає. Багато власників собак знають про небезпеку цих хвороб для наших улюбленців. Навіть узимку трапляються випадки піроплазмозу, але найнебезпечніший період припадає на початок весни, коли середньодобова температура сягає близько 10 градусів.
Сприйнятливі до зараження бабезіозом собаки переважно молодого віку. Збудник уражує еритроцити тварини і швидко в них розповсюджується. Всередині організму розвивається сильний запальний процес, у перебіг якого «втягуються» всі внутрішні органи. За наявності в організмі хронічних захворювань та персистентних інфекцій можлива їх активація і паралельний перебіг хвороб, що уповільнює одужання та потребує додаткових зусиль ветеринарного лікаря і власника тварини.
Перші клінічні ознаки захворювання можуть бути виявлені через 4–7 днів і навіть до 3 тижнів після укусу кліща. Не завжди на тілі хворої тварини знаходять носія бабезіозу. Господаря тварини повинні насторожити кволість, швидка втома, відмова улюбленця від їжі, збільшене вживання води. Клінічно встановлюють сильне підвищення температури тіла (до 40 градусів і вище). На більш пізніх термінах захворювання температура тіла знижується, прогресують кволість, задишка, сеча тварини набуває темного кольору (гемоглобінурія – цей стан диференціюють із лептоспірозом), збільшується інтоксикація, можливе блювання. Перераховані ознаки характерні для тяжкого перебігу хвороби, тому за відсутності лікувальної допомоги такі тварини часто помирають.
Як вберегти тварину від цієї тяжкої недуги? Відповідь одна – профілактика. Здавна відомо, що хворобі легше запобігти, ніж її лікувати. Сучасні ветеринарні інсектицидні засоби мають високий ефект дії, але, на жаль, жоден не гарантує стовідсоткового захисту. Щоб уникнути зараження, рекомендується регулярно користуватися відповідними засобами у вигляді спреїв, крапель на холку, пудр, нашийників. Перед застосуванням засобів захисту проти кліщів треба обов’язково ознайомитися з інструкцією. Після прогулянок необхідно проводити огляд тварини, бо мине 1–2 години, поки кліщ прикріпиться до шкіри тварини. Насамперед це – голова, шия, живіт, пах, кінцівки. Вольєри та вигули слід обробити репелентними й акарицидними препаратами.
Нині у більшості ветеринарних аптек пропонують в першу чергу саме краплі, адже це найпростіший і недорогий засіб захисту чотирилапих від паразитів. Холку тварини необхідно обробляти щомісячно в теплу пору року. Щоб тварина не змогла злизати препарат, його наносять виключно на холку між лопатками. Для собак понад 30 кг рекомендується наносити засіб уздовж всього хребта. Більшість препаратів паралізують кліщів, а також запобігають ризику зараження піроплазмозом. У період використання препаратів необхідно дотримуватися деяких правил: не мити тварину за два дні до і після обробки; чітко дотримуватися дозування…
Нашийник є засобом пролонгованого захисту тварини від кліщів. При їх виготовленні полімерну стрічку обробляють діючими речовинами, які в процесі носіння потрапляють на шкіру і шерсть тварини. Виріб тварина носить постійно, і він не заважає їй вести повноцінний спосіб життя. Засобами «миттєвого» захисту є спреї. Як правило, час дії однієї обробки – місяць. Спреєм також можна легко обробити підстилку, будку або вольєр тварини.
При обробці тварини спреєм необхідно дотримуватися певних заходів безпеки і проводити процедуру або на відкритому повітрі, або в добре провітрюваному приміщенні. Останньою розробкою вчених є таблетки. При потраплянні в шлунок вони всмоктуються і таким чином захищають тварину. Таблетки випускаються з різним терміном дії. В середньому він не перевищує 3 місяців. При застосуванні таблеток важливо бути впевненим, що шлунково-кишковий тракт тварини не страждає від захворювань.

Поділися:

Добавить комментарий