Захистіть себе від дифтерії

Захистіть себе від дифтерії

Резонансною справою з точки зору санітарно-епідеміологічного благополуччя України стали випадки дифтерії, які у жовтні цього року виникли в Закарпатській області серед студентів Ужгородського університету, де в інфекційну лікарню потрапили 15 молодих людей, яким лабораторно підтверджено діагноз дифтерії. В університеті оголошено карантин, проводиться масова імунізація населення.

Дифтерія належить до керованих інфекцій, тобто уражує переважно неімунізованих людей. Широке проведення імунопрофілактики дозволяє взяти це підступне інфекційне захворювання під суворий контроль і не допустити епідемії та вкорінення цієї грізної недуги.
У Полтавській області діти до одного року в 2010 році були охоплені щепленнями лише на 50,5%, у 2011-му – на 28%, 2014-му – 23,9%, 2015-му – 14,9%, 2016-му – 13,2%, за 9 місяців цього року – 64,4%.
Ситуація серед дорослого населення катастрофічна. У 2010 році було щеплено 35,2%, 2011-му – 12,9%, 2012-му – 29,8%, 2013-му – 0, 2014-му – 1%, 2015-му – 0, 2016-му – 8,9%, за 9 місяців цього року – 51,6%.
Нещеплене населення – це загроза повернення дифтерії, яка може укорінитися на довгі часи, й виникне епідемія, на яку в 90-х роках ХХ сторіччя в Україні захворіло понад 17 тисяч людей, 696 з них померло. У нашій області тоді захворіло 312 осіб, із них померли 52 дитини та 1 дорослий. Причиною епідемії дифтерії була нестача вакцин та відсутність антивакцинальної пропаганди.
Головний механізм передачі дифтерії – крапельний. Збудник, який локалізується у рото- і носоглотці під час розмови, кашлю, чхання, виділяється у довкілля й інфікує людей. Можливі шляхи передачі інфекції: пиловий, контактно-побутовий (рушники, подушки, іграшки, шкільно-письмові прилади), а також аліментарний (молокопродукти). Дифтерія проявляє себе від легких до тяжких форм із розвитком інфекційно-токсичного шоку, який закінчується летально. Між іншим, летальність від дифтерії може сягати 50%. Вона уражує ротоглотку, гортань, починаючись під виглядом ангіни, уражуючи серцево-судинну систему, нирки, нервову систему, а також очі, шкіру та статеві органи.
За останні 7 років в Україні зареєстровано 37 випадків дифтерії, в тому числі захворіло семеро дітей. А нещодавно у Києві зареєстровано один випадок у школяра, який не був щеплений, та в жінки, у чоловіка з Тернополя. Із наявністю сироватки також були проблеми.
Хворих на дифтерію обов’язково госпіталізують і лікують у лікувально-профілактичному закладі. Режим хворого обов’язково ліжковий. Основою специфічного лікування є своєчасно введена протидифтерійна анатоксична сироватка. Лише вона може врятувати хворого.
Вакцинація дітей проти дифтерії проводиться у віці 2, 4, 6 місяців. У 18 місяців проводять першу ревакцинацію. Наступні ревакцинації проводять у віці 6, 16, 26 років і кожні наступні 10 років.
У зв’язку з погіршенням санепідситуації з дифтерії в Україні критичним станом охоплення щепленнями населення різних вікових груп, особливо дорослого, лікарі та науковці рекомендують невідкладно звернутися до медичних працівників лікувально-профілактичних закладів для проведення щеплень та захистити себе і своїх дітей від нападу цього жорстокого небезпечного інфекційного захворювання. Бажано, щоб керівники всіх підприємств, установ, організацій усіх форм власності також подбали про своїх працівників. Вакцина в лікувально-профілактичних закладах є. Лише вакцинація не дає можливості вкорінитись дифтерії на багато років та загрожувати здоров’ю і життю людини. Тому вибір – за вами.
Захисти своє здоров’я та життя!

Прес-центр департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА.

* * *
Нині в Україні зафіксували 22 випадки дифтерії. На Полтавщині ситуація стабільна, в порівнянні з рівнем захворюваності у державі. Про це повідомив директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Віктор Лисак.
«Це керована інфекція, вакцини в області достатньо, щоб щепитися. На рівні держави ситуація в регіоні стабільна. Але, щоб у нас був комплексний імунітет, потрібно досягти показника щеплення дітей тримісячного віку 95,5 відсотка. Маємо нині 72 відсотки. Однак є території, де низький рівень щеплення. Зокрема в Засульській ОТГ – 42 відсотки, Лохвицькому районі – 48,4 відсотка, Полтавському районі – 58,4 відсотка, Шишацькому районі – 45,6 відсотка, Гадяцькому районі – 54 відсотки. Подібна ситуація й в інших вікових групах. Найгірша ситуація щодо кількості вакцинованих серед дорослого населення у Пирятинському, Лубенському районах, Кременчуці та Горішніх Плавнях», – сказав Віктор Лисак.
Він наголосив, що вакцин нині в достатній кількості. Щоб не допустити епідемії, потрібно провести профілактичні щеплення.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий