Захворюваність на кашлюк зростає: у чому небезпека і як захиститися

Захворюваність на кашлюк зростає: у чому небезпека і як захиститися

В Україні швидко зростає кількість хворих на кашлюк. Лише в січні та лютому цього року медики зафіксували 515 нових випадків захворювання, що в 20 разів більше, ніж за аналогічний період 2023 року, повідомляє МОЗ.
Майже 96% усіх хворих – діти, переважно дошкільного чи раннього шкільного віку. Підйом кашлюку помітили ще в 2023 році. Причина – багато нещеплених дітей, пояснюють у міністерстві.
На Полтавщині також виявили 3 випадки кашлюку, у Полтавській та Щербанівській громадах.

Симптоми кашлюку

Кашлюк (коклюш) – бактеріальне інфекційне захворювання, яке починається як ГРВІ, але через 5–8 днів з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, з характерним свистом.
Напади кашлю частіше відбуваються вночі та можуть супроводжуватись гарячкою, нежитем, іншими ознаками ГРВІ. Кашлюк «дуже заразний» і особливо небезпечний для немовлят, він може викликати апное – тимчасову зупинку дихання. Вони можуть навіть не кашляти, але стається «зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя», пояснюють фахівці.
Крім того, у новонароджених і немовлят хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті.
За інформацією ВООЗ, кожного року в світі фіксують 24,1 мільйона випадків кашлюку, з них близько 160 тисяч дітей у віці до 5 років помирають. Торік на Рівненщині від кашлюку померло тримісячне немовля – у дитини не було першого щеплення від цієї хвороби, яке роблять у 2 місяці. Ще одне немовля померло на Волині.
Старші діти та дорослі зазвичай одужують, але хвороба виснажує і сильно ослаблює організм, кажуть у МОЗ.
Хворі починають одужувати через 4–8 тижнів – вони рідше кашляють, приступи слабшають. Іноді кашлюк ще називають «хворобою 90 днів», тому що кашель може тривати 3 місяці, навіть до пів року.

Як захиститися від кашлюку

Кашлюк легко передається повітряно-крапельним шляхом під час кашлю чи чхання. Щоб захиститися, треба вакцинуватися, іншого способу немає. Усі діти повинні отримати від кашлюку 4 щеплення – у віці 2, 4, 6 і 18 місяців, передає МОЗ. «Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, наздоженіть його якнайшвидше».
Кашлюк – це не той випадок, коли, перехворівши, можна отримати імунітет, як після вітрянки.
Вагітні жінки – незалежно від того, вакцинували їх чи ні, – на терміні від 16 до 32 тижнів вагітності теж мають вакцинуватися від кашлюку.
«Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею вакцини», – пояснюють фахівці.
Тільки вакцина мами може захистити немовля від зупинки дихання, що може статися через кашлюк у віці до 2 місяців.
Природа кашлюку така, що його захворюваність зростає раз на 4–5 років і не залежить від пори року, ця хвороба не має сезонності. Багато залежить від частоти контактів. Зараз багато дитсадків і шкіл працюють вже не онлайн, тому діти багато спілкуються одне з одним. Тож, шановні батьки, щоб захиститися від кашлюку, подбайте про своєчасну вакцинацію.

Поділися:

Добавить комментарий