Захворювання із летальними наслідками

Захворювання із летальними наслідками

Згідно з даними ВООЗ, сказ, який є летальною хворобою, займає 5 місце серед інфекційних хвороб по нанесенню економічних збитків. Нині сказ реєструють у 150 державах і територіях світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди. Щороку від цього захворювання у світі гине понад 55 тисяч людей і понад 1 млн тварин.
В Україні найбільше випадків за останнє десятиліття було зареєстровано у 2007 році – 7 випадків, у 2011-му – 6. Поодинокі випадки серед людей реєструвалися практично щороку. Зокрема, у 2022 році від сказу померло двоє людей у Житомирській та Харківській областях. У 2023 році на сказ постраждала одна людина у Харківській області, і вже у І кварталі цього року також зареєстрований один випадок у цій же області. На Полтавщині останній трагічний випадок смерті від сказу людини трапився у 2003 році у селі Яхники Лохвицького району. Жінка, яка жила поблизу лісу, померла від цієї особливо небезпечної хвороби, оскільки не зверталась до лікарів після укусу обличчя і руки, коли розбороняла свого й чужого собак. Собака власниці також загинула від сказу.
Сказ – це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання, яке характеризується ураженням центральної нервової системи теплокровних тварин і людей і завжди закінчується смертю.
Динаміка захворюваності на сказ в Україні під час російської агресії суттєво змінилась і негативно впливає на розповсюдження цього захворювання. Через унеможливлення стовідсоткової ідентифікації та реєстрації домашніх тварин та збільшення поголів’я диких і безпритульних відбувається зростання випадків сказу.
У зв’язку з військовими подіями із місць бойових дій до Полтавщини мігрувало багато лисиць, що може спричиняти спалахи захворювань. Уже збільшилась і кількість звернень громадян за медичною допомогою після укусів тварин. У нашій області торік загалом виявлено 13 хворих на сказ тварин, у тому числі лисиць – 2, котів – 5, собак – 3 та великої рогатої худоби – 3 випадки.
У цьому році в області вже виявлено 8 неблагополучних пунктів, де захворіло та загинуло 9 тварин (2 коти, 6 собак та лисиця). Це трапилося у різних населених пунктах Горішньоплавнівської міської територіальної громади (МТГ), Гадяцької та Решетилівської МТГ, в Омельницькій, Новоселівській та Мачухівській сільських територіальних громадах. Ці приклади свідчать про реальну загрозу сказу для людей.
Для свійських тварин особливу небезпеку становлять безпритульні собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі. Останніми роками зросла роль котів, які нерідко мають спільні з лисицями території лову мишей, досить часто хворіють на сказ сільськогосподарські тварини.
Якщо людину покусала тварина, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хвилин мильною водою, мийними засобами, дезінфекантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-ним спиртом або 5%-ним розчином йоду), що нейтралізують вірус.
Після цього негайно зверніться за медичною допомогою.
Обов’язковому щепленню підлягають люди: яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг, навіть за найменших ушкоджень шкіри; покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ); подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки; які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортування тварин для дослідження (в т. ч. мертвих).
У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання і може врятувати людину від смерті.
Зверніть увагу на особливості інкубаційного періоду сказу для людини, який, як правило, триває від 7 днів до 3-х місяців, але може збільшуватися до 1 чи 3-х років, залежно від низки факторів. Саме тому ми маємо бути занадто обачними й своєчасно звертатись за медичною допомогою та отримати вакцинацію, яка може врятувати постраждалу людину від цієї смертельної хвороби.
Французький учений Луї Пастер, який у 1885 році заклав основи застосування щеплень проти сказу людини, порівнював розвиток хвороби з рухом пасажирського потяга. Вакцина ж, як він вважав, рухається зі швидкістю кур’єрського потяга. Обігнавши вірус, вона перешкодить йому дістатися до центральної нервової системи і зробити свою чорну справу.
Сучасні наукові дослідження показують, що вірус по нервових закінченнях рухається до центральної нервової системи зі швидкістю 3 міліметри на годину, а вакцина – в 2 рази швидше. Тому дії щодо вакцинації мають бути негайними.

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України,
кандидат медичних наук.

Поділися:

Добавить комментарий