Захворювання ЛОР-органів:  профілактика та лікування

Захворювання ЛОР-органів: профілактика та лікування

Без антибіотиків і противірусних

«Найбільша помилка під час профілактики та лікування захворювань верхніх дихальних шляхів – це застосування антивірусних препаратів і антибіотиків, – стверджує академік, професор, завідувач кафедри оториноларингології з травматологією та ортопедією ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» Сергій Безшапочний. – І якщо цю помилку не робити, то можна врятувати мільйони людей. Коли ви бачите в аптеці хоч сотню нібито противірусних препаратів, то це – «локшина на вухах». Позаяк немає в світі ліків проти вірусів!»
Про захворювання ЛОР-органів та їх профілактику журналістам розповіли провідні полтавські фахівці й науковці з оториноларингології та сурдології на традиційному брифінгу в департаменті охорони здоров’я ОДА.
Зокрема академік Безшапочний нагадав, що люди, які захворіли, дуже часто приймають антибіотики. Але це не тільки не розв’язує проблему, а й, навпаки, поглиблює її. Бо антибіотик убиває імунітет, і якщо організм здорової людини здатен подолати вірус, то з антибіотиком це йому буде дуже складно.
«Антибіотик – це отрута. Він потрібен тільки в особливих випадках, коли йдеться про життя та смерть людини. Але до чого тут вірусне захворювання? Єдине, що здатне боротися з вірусом, – це підвищена температура тіла. Тому в жодному разі не займайтеся самолікуванням! Не приймайте безконтрольно антибіотики, не вбивайте себе, будь ласка!» – щиро звернувся до присутніх Сергій Борисович.
Що ж робити, аби уникнути хвороб? Сергій Безшапочний нагадав відомі істини. Він порадив більше перебувати на свіжому повітрі або регулярно провітрювати приміщення, дотримуватись температурного режиму, послідовно та розсудливо загартовувати організм. Дуже корисно вживати у поміркованій кількості натуральні вітаміни, цибулю, часник, свіже сало, вершкове масло і взагалі – корисну їжу.
Фахівець також розвіяв декілька міфів у лікуванні захворювань вуха, горла та носа, відповівши на запитання, які хвилюють більшість людей. Серед них: хибні думки щодо користі від полоскання горла – насправді допомагають лише спеціальні таблетки, які розсмоктуються у порожнині рота.
Щодо застосування під час нежитю судинозвужувальних крапель, то академік назвав їх злом: «Коли людина захворіла, природна реакція носа – набряк, бо ніс починає боротись із вірусами, а судини при цьому розширяються. Якщо закапати в ніс судинозвужувальні препарати, він одразу починає гарно дихати, але ж зі своєю функцією захисту не справляється». Саме така дія судинозвужувальних препаратів. «Інфекція від судинозвужувальних препаратів опустилась іще нижче. Ми самі нашкодили організму. Якщо без застосування цих крапель нежить минув би за три дні, то з цими краплями може лишитися чи не на все життя. Тут більше допоможуть сольові спреї, які не порушують «роботу» ворсинок епітелію», – говорить лікар. Він домігся того, щоб офіційно у протоколах лікування було заборонено використання таких небезпечних ліків.
Наочно, за допомогою малюнка, Сергій Борисович продемонстрував, яку шкоду організму завдає так звана «чистка» вух ватяними паличками: «Коли у вусі сірка – значить, вухо здорове. Від таких маніпуляцій іноді у слуховому каналі можуть виникати сірчані пробки й грибкові ураження».

Запорука успіху – своєчасне звернення до лікаря

На конкретних прикладах про особливості та нові методики лікування у ЛОР-відділенні Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В.Скліфосовського розповів його завідувач Михайло Безега.
Перш за все він акцентував увагу на важливості своєчасного звернення до лікарів при будь-якій підозрі на проблеми зі здоров’ям ЛОР-органів. А самолікування може призвести до втрати дуже важливого часу для подолання хвороби: «Бо, на жаль, не обходиться і без смертельних випадків. У минулому році на Полтавщині померло два пацієнти з ЛОР-захворюваннями, у 2016-му – один. У таких сумних подіях медичну допомогу надавати було вже запізно, бо хворі, які безвідповідально ставились до власного здоров’я, затягнули час для звернення до лікарів».
Він додав, що гостре вірусне захворювання, наслідком якого можуть бути ускладнення недуги, має термін перебігу до п’яти днів. Після цього строку настає переломний момент. Хвороба або проходить, або починає прогресувати. І більш вірогідно, що до вірусної інфекції може приєднатися бактеріальна. Якщо пацієнт до цього строку лікувався сам, але хвороба залишилась, необхідно не відкладаючи звернутися до лікаря для того, щоб уникнути ускладнень, які іноді можуть призвести до невиправних наслідків.

Навушники – головний ворог слуху

Експерт-сурдолог Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В.Скліфосовського Лада Тарасенко висвітлила питання профілактики та лікування захворювань органів слуху.
За її словами, ретельну увагу проблемам зі слухом, якщо такі виникають, важливо приділяти, починаючи з раннього дитячого віку. Батьки, у яких є спадкові проблеми зі слухом, мають звернути на це увагу та привести своїх дітей на консультацію до лікаря. Він призначить спеціальні дослідження (приміром, аудіограму) та лікування, якщо це буде необхідним.
Існують випадки, коли вчасно розпочате адекватне лікування відіграє вирішальну роль у подоланні захворювання та дозволяє не втратити слух.
Для цього також дуже важливо звертати увагу на причини виникнення проблем зі слухом, своєчасно лікувати гіпертонію чи гіпотонію, інфекційні захворювання (кір, краснуху, грип, скарлатину тощо).
Голосні звуки, приміром, під час прослуховування гучної музики у навушниках можуть завдати неабиякої шкоди для слуху.
«До нас приходить чимало підлітків із серйозними проблемами зі слухом. Причина цьому – негативний вплив на слух дуже гучного звуку музики на дискотеках та у плеєрах», – сказала Лада Вікторівна.
Як розповів фахівець із дитячої сурдології, завідуючий обласним сурдологічним кабінетом обласної дитячої клінічної лікарні Олександр Коцюба, в минулому році 22 дитини стали інвалідами зі слуху. На обліку станом на початок поточного року 599 дітей – з певними проблемами зі слухом. Таких пацієнтів лікують в центрі реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи, обласних дитячих неврологічному та ЛОР-відділеннях.
Для того, аби попередити небажані наслідки у здоров’ї органів слуху, як і ЛОР-органів у цілому, на першому плані повинні бути дбайливе ставлення до власного здоров’я та вчасне звернення до лікарів.

Ірина РОГОЖИНСЬКА
«Зоря Полтавщини»

Поділися:

Добавить комментарий