Замінник цукру з власної городньої ділянки

Замінник цукру з власної городньої ділянки

Відносно новою культурою для українських городників є стевія, або медова трава, яка в 300 разів солодша за цукор. Сьогодні все більше охочих вирощувати її на своїх садових ділянках, адже вона рекомендується для хворих на цукровий діабет, при порушенні вуглеводного обміну, ожирінні, атеросклерозі, панкреатиті. Стевія має бактерицидну, антидіабетичну, антикарієсну властивість, знижує калорійність продуктів. До того ж стевія прекрасно пристосувалася до наших кліматичних умов. Досвідом її вирощування поділився городник Микола Цехановський, який постійно розмножує її в основному насінням як у кімнаті, так і у відкритому грунті.
«На квадратному метрі ділянки розміщується до 20 саджанців стевії, вага надземної частини 250–300 г, висота рослини – до 1 м. Отже, з цієї площі можна зібрати до 4 кг сухої трави, листя, гілочок. На стакан чаю потрібно 1 г сухої трави (листя), враховуючи, що стевія в декілька разів солодша за цукор. Якщо вдасться отримати урожай у 4 кілограми, то вийде зекономити 70–80 кг цукру, не рахуючи затрат. Багато садівників-любителів пишуть із усіх регіонів України, що стевія росте, цвіте, але не дає насіння. В Україні не скрізь сприятливі умови для її культивування. І все ж у мене в Запорізькій області вона росте чудово, достигає й дає дозріле насіння.
Грунт для стевії не повинен бути кислим, солоним, інакше кореневища загнивають, вона перестає рости й гине. Любить стевія помірно вологі грунти, особливо з перегноєм, але ні в якому разі не можна вносити овечий, козячий гній, це призводить до загибелі рослини. Слід вносити коров’ячий перегній – 10–12 кг на 1 кв.м. Перед перекопуванням грунту я вношу ще й 30–40 г селітри, 80–90 г суперфосфату, 30–50 г калійної солі на 1 кв.м.
А тепер починається “чаклунство»: підготовлений грунт утрамбувати, посіяти насіння. Зверху просіяти перегній через дрібне сито по всій площі товщиною 1 мм, полити так, щоб вода зволожувала, але не змивала поверхневий шар землі. Потім слід натягнути плівку по всій площі і краї притиснути землею, арматурою. Після посіву й накриття слід щодня струшувати плівку, класти на місце – і через 4–5 діб з’являється зелений килим. Через 10–12 днів можна зняти плівку. Якщо накрити агроволокном, то його можна не знімати доти, поки рослинки не досягнуть 30–40 см.
Пікіровку рослин слід робити, коли вони виростуть до 10 см. Рослини чудово приживаються, майже на 100 відсотків, а решту можна пустити на збирання, скошуючи її вище рівня землі на 10–15 см. Якщо вам потрібне власне насіння – залиште 1–2 кв.м. Зібраного посівного матеріалу вистачить на десятки років, адже з 1 квадрату площі можна зібрати до стакана насіння, тобто кілька тисяч штук. А ще краще – зробити невеличку тепличку. Також тим, кому потрібне насіння, краще висаджувати стевію вдома, в квартирі – у невеличкі ящички, стаканчики по одному зернятку. Грунт повинен бути з перегноєм і удобрений, як під помідори: гумат натрію, 1 чайна ложка на 10 л води, і через 10 днів повторити. Весною достатньо пересадити з горшків і ящичків на дачну ділянку або біля дому.
У мене є два сорти стевії – звичайна й широколиста, в якої листки крупніші у 2–3 рази, і по цукристості не поступається перед дрібнолистою, тобто звичайною.
У кімнатних умовах стевію можна вирощувати цілий рік, не допускаючи як перезволоження, так і пересихання землі.
Висаджена в горщечки або в грунт розсада не потребує хімічної обробки. Вона за багато років вирощування на ділянці практично не вражалася хворобами. Надзвичайно любить мінеральні підживлення – 50–70 г на 10 л води. Під осінь бажано підживити калійними добривами маточні кущі – 50–70 г на 10 л води (на 1 кв.м). Кореневища краще зберігаються в підвалі».
Стевія з 1999 року введена до реєстру лікарських рослин України, але належного поширення ще не набула.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий