Замінник меліси

Замінник меліси

«Які рослини подібні за своїми лікувальними властивостями до меліси лікарської?»
З.М.ІВАНЕЦЬ.

Змієголовник молдавський (змееголовник молдавский; Dracocephalum moldavica) – однорічна трав’яниста розсіянокоротковолосиста рослина родини губоцвітих. Стебло чотиригранне, пряме, розгалужене, 15–60 сантиметрів заввишки. Листки супротивні, черешкові, довгасто-ланцетні, зарубчасто-пилчасті, верхні – ланцетні, пилчасті. Квітки – двостатеві, неправильні, по 4–6 у кільцях, що утворюють довге колосовидне суцвіття; віночок білий або блакитно-фіолетовий, 20–25 мм завдовжки, вдвоє або більше разів перевищує чашечку. Плід – з чотирьох горішків. Цвіте у липні-серпні.
Змієголовник молдавський походить із Східної Азії. В Україні його вирощують як ефіроолійну й медоносну рослину, інколи він дичавіє.
Для виготовлення ліків використовують траву, яку заготовляють під час цвітіння рослини. Сушать під укриттям на вільному повітрі або в приміщенні з доброю вентиляцією. Штучне сушіння проводять при температурі не вище 40°. Рослина неофіцинальна.
Трава рослини містить 0,08–0,2% ефірної олії, у складі якої є цитраль (50%), гераніол (30%), нерол (7%), цитронелол (4%), тимол (0,2%), лимонен, сесквітерпен та інші активні речовини.
Змієголовник молдавський має седативні, протисудомні, болезаспокійливі та ранозагоювальні властивості й рекомендується народною медициною як замінник меліси лікарської.
Основними терапевтичними показаннями до вживання змієголовника всередину є тахікардія, різні невралгії, легкі форми мігрені та ломота при застудних захворюваннях.
Зовнішньо, у вигляді полоскання, компресів і припарок, рослину використовують як знеболювальний засіб при зубному болю, ревматизмі та забиттях.
Для гоєння гнійних ран використовують свіже подрібнене листя. Змієголовник часто вживають і як засіб, що посилює апетит і поліпшує травлення.
Внутрішньо вживають настій трави (столова ложка сировини на 200 мл окропу, настоюють 15 хвилин, проціджують, охолоджують) – по столовій ложці 3–4 рази на день за 15 хвилин до їди.
Зовнішньо використовують полоскання настоєм трави.
Роблять знеболювальні компреси з розпареної сухої трави, загорнутої в марлю; на гнійні рани накладають свіже товчене листя.

Поділися:

Добавить комментарий