Заморожуємо й сушимо фрукти та овочі

Заморожуємо й сушимо фрукти та овочі

На офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України (moz.gov.ua) вміщено докладні роз’яснення про переваги заморожених та сушених на зиму фруктів і овочів. Такі заготовки називають здоровою альтернативою варенню, в яке ми неодмінно додаємо цукор, та традиційним солінням, у рецептах яких, окрім солі, присутній оцет, а то й аспірин (тривале споживання розсолу з аспірином збільшує ризик шлункової кровотечі).

Дари садів. Ягоди та фрукти перед заморозкою треба помити, деякі можна перемолоти блендером і прогріти в духовці при температурі 60–90 градусів протягом 1 хвилини. У такому разі в них не зруйнуються вітаміни і якнайкраще збережеться смак. Особливо це доречно для заморозки персиків, слив, шовковиці та абрикосів. У морозилці має бути достатньо низька температура, щоб фрукти швидко заморожувалися, – не вище 10 градусів морозу.
Якщо ви хочете заготовити ягоди цілими і проти прогрівання, то розкладіть їх на деко і швидко заморозьте, а потім компактно запакуйте. Зберігати можна в скляних банках, контейнерах для їжі, використаній тарі з-під молочних продуктів чи пакетах. Заморожування зберігає майже три чверті біоактивних сполук ягід.
Сушка добре підходить для яблук, груш, морелей (диких абрикосів), слив, малини, чорниці, вишень без кісточок і смородини. Сушити слід у сушарці чи електричній духовці, яку можна налаштувати на 50 градусів. Якщо ви сушите на сонці, подбайте про захист фруктів від мух. Сушку зберігайте у мішечках із натуральної тканини, скляних банках чи контейнерах.
Любителі кавунів можуть перемолоти м’якоть цих ягід-гігантів разом із насінням за допомогою блендера, профільтрувати через сито і заморозити у пластикових контейнерах.
Із садовини рекомендують готувати для тривалого зберігання також пастилу. Це досить солодкий десерт із концентрованих фруктів, особливо багатий на пектин. Пастила – чудова альтернатива цукеркам. Її можна зберігати до півроку в папері й закритій тарі. Що, власне, не тільки зручно, а й компактно.
Принцип приготування такий: зробіть фруктово-ягідне пюре, доведіть його до кипіння й варіть 1 хвилину, потім намастіть тонким шаром на пергамент, висушіть у духовці чи спеціальній сушарці. Відтак згорніть рулетиком і запакуйте в пергамент.
Робіть пастилу з яблук, груш, абрикосів чи айви або поєднуйте їх із малиною, ожиною, смородиною чи вишнею. Із самих лише вишень чи слив також можна зробити пастилу, але варто її «загустити» какао. До пастили добре пасують кориця, кардамон, імбир, лимонна цедра і гвоздика.
Сухі фрукти й пастила – смачне та зручне доповнення до чаю і кави на роботі. А сушені ягоди чи заморожене фруктове пюре доповнять вівсянку краще за джем.
З городу – до морозильної камери. Овочі перед заморожуванням дуже важливо бланшувати. Бланшування полягає в тому, що продукт спочатку занурюють в окріп (дуже швидко, на кілька секунд), а потім обливають крижаною водою чи кладуть під струмінь дуже холодної води з-під крана. Завдяки цьому кулінарному методу овочі зберігають свій насичений колір і смак, поживні речовини і вітаміни. Найчастіше бланшують кабачки, броколі, цвітну та брюcсельську капусту, стручкову квасолю («шпарагівку»). Якщо їх відварити, то вітаміни лишаться у воді чи зруйнуються.
Після бланшування овочі треба або заморозити, або висушити. Баклажани перед заморозкою слід запекти. Перець можна заморозити сирим, бланшованим чи висушити.
Сушка овочів спершу може здатися дивною ідеєю. Але такі овочі компактно зберігаються в контейнерах, а потім використовуються для приготування овочевих супів, соусів. Також це хороший компонент раціону туристів. Овочеві чіпси без олії із моркви, буряка, гарбуза, кабачків – корисний перекус і альтернатива картопляним чіпсам. Смак сушених овочів можна збагатити спеціями.
В’ялені помідори – класика середземноморської кухні, але їх можна приготувати і на вашій кухні. Достатньо порізати помідори-сливки навпіл, дістати насіння (зайва волога), трохи посолити й поперчити, висушити в сушарці чи духовці, та залити оливковою олією. Важливо використати саме цей вид олії – він найбільш стійкий до окислення і не шкодить серцево-судинній системі.
Кріп добре заморожувати чи сушити. Петрушку, м’яту, розмарин, чебрець, червоний перець, шавлію – сушити. n

Поділися:

Добавить комментарий