У холодну пору року пакет заморожених овочів чи фруктів – це можливість приготувати страву, яка і смаком, і ароматом нагадає щедре сонячне літо. Утім так буде лише за умови, що сировина заморожена правильно. Тоді овочі, фрукти, зелень із морозилки справді максимально нагадують свіжі.
Передусім варто знати, що заморожувати (й надалі зберігати) таку сировину варто при температурі мінус 18 градусів. Придатною до використання вона буде близько року. Якщо ж температура в морозилці вища, термін придатності заморожених овочів і фруктів скоротиться до 4 місяців.
Фасувати продукти необхідно невеликими порціями в щільні пакети чи герметичні контейнери. Для зручності обирайте тару однакового розміру: так і в холодильнику буде порядок, і вкладати продукти буде зручно.
Перець. Найчастіше під час сезону заморожують саме болгарський перець. Взимку його додають у борщі, супи, рагу тощо. Перед закладанням овоча на зберігання його ретельно очищають від насіння і серцевини, миють і нарізають тоненькими смужками чи дрібним кубиком. Потім розкладають заготовки в пакети чи судочки. Із пакетів обов’язково видаляють зайве повітря. Розфасований перець поміщають у морозилку.
Помідори. Найкраще заморожувати помідори без шкірки шматочками. Спочатку роблять надрізи на верхівках помідорів навхрест, далі овочі ошпарюють кип’ятком і відразу ж занурюють у холодну воду. Знімають із помідорів шкірку і ріжуть овочі на четвертинки. Заготовки складають у пластикові стаканчики й поміщають у морозилку. Після заморожування четвертинки помідорів пересипають у поліетиленові мішечки. Порції, яка поміщалася в одному стаканчику, достатньо для додавання в рагу, яєчню, суп чи соус.
Баклажани. Досвідчені господині вже засвоїли, що ці овочі найкраще заморожувати у вигляді напівфабрикатів. Тобто піддавши попередньому обсмаженню чи запіканню.
Баклажани нарізають кружечками, складають у глибоку посудину, рясно пересипають сіллю і залишають на 2 години. Потім промивають проточною водою і віджимають.
Деко, в якому запікатимуться овочі, має бути застелене пергаментним папером, ретельно змащеним олією. Кружечки слід викладати в один шар. У духовці їх запікають при температурі 180 градусів протягом 40 хвилин. Запечені овочі перекладають на паперові рушники і залишають охолонути. Далі розподіляють по пакетах і прибирають у морозильну камеру.
Огірки. Найкраще брати для такого способу заготівлі молоді, соковиті овочі з дрібним насінням. Перед заморожуванням огірки миють і нарізають тоненькими кружечками (кінчики викидають). Заготовки розкладають на блюді, акуратно обмотують посудину харчовою плівкою і поміщають у морозилку. Через п’ять годин кружечки огірків пересипають у поліетиленовий пакет. За допомогою соломинки для напоїв видаляють з нього повітря, добре зав’язують і закладають у морозильну камеру на зберігання.
Для окрошки огірки заготовлюють у такий же спосіб, але подрібнюють кубиком і під час заморожування на блюді витримують у морозилці
2 – 3 години.
Броколі й цвітна капуста. Для заморозки броколі потрібно розділити на суцвіття і очистити стебла. Овочі замочують на деякий час у підсоленій воді, потім промивають у чистій і проварюють на слабкому вогні 3 хвилини. Остуджують, дають висохнути і розкладають у контейнери.
Цвітну капусту заморожують у такий же спосіб, тільки при варінні у воду додають невелику кількість лимонної кислоти.
Зелень. Можна заморозити подрібнену зелень у формочках для льоду з додаванням води і оливкової олії. Після того, як кубики замерзнуть, їх перекладають у контейнер чи пакет.
Дрібні ягоди. Для них найприйнятнішим є спосіб сухої заморозки: спочатку їх заморожують на таці, а потім пересипають у пакет. Підготовлені таким способом ягоди не злипнуться і збережуться в цілому вигляді.
Сливи. Їх можна заморожувати як цілими, так і половинками. У першому випадку помиті сухі плоди розкладають на дерев’яній таці й на кілька годин кладуть у холодильник. Потім розподіляють по поліетиленових мішечках і складають у морозилку.
Сливи половинками краще заморожувати підсолодженими. Для цього беруть кілограм стиглих слив (угорка), розділяють на половинки й видаляють кісточки. Половинки слив, як і в попередньому рецепті, розкладають на дерев’яну тацю в один шар і кілька годин витримують у холодильнику, після чого посипають цукровою пудрою (на 1 кг потрібно 200 г пудри), розкладають у мішечки й закладають у морозилку.