Запасаємося здоров'ям із літа

Світлана Яланська.

Запасаємося здоров’ям із літа

Оскільки медичне обслуговування та лікування стає для багатьох українців усе менш доступним, варто повернутися до першоджерел. Адже природа-матінка все продумала. Тут тобі і цілющі трави, й овочі та фрукти. А ще – неоціненні ліки – продукти бджільництва.

Цілющі властивості меду та медової продукції

Ще з сивої давнини мед застосовувався для лікування різних захворювань. Старовинні підручники Давньої Русі містять багато рецептів з використанням меду. Зараз цілющі властивості натурального бджолиного меду добре вивчені й широко використовуються для лікування та профілактики різних захворювань.
Бджолиний мед являє собою високопоживний продукт. У ньому є мідь, цинк, вітаміни В і С, калій, залізо й марганець… Натуральний бджолиний мед дуже швидко засвоюється організмом. Він покращує процес травлення і смак продуктів, у які додається. Оптимально вживати мед щодня по 4 чайні ложки. Він корисний при захворюваннях органів дихальної системи, шлунково-кишкового тракту, при недокрів’ї, гнійно-запальних процесах, неврозах і безсонні. Позитивний вплив меду відзначається і при захворюваннях печінки, сечокам’яній і жовчнокам’яній хворобах.
Про мед можна розповідати нескінченно. Це дивний дарунок природи. Недаремно ж деякі древні народи вважали, що бджоли не збирають мед із квітів, а приносять його прямо з неба, тому що мед – це краплі життєдайного сонячного світла, які проливаються дощами в небесному краї вічної весни.

Бджолиний пилок. Користь і шкода

У пилку міститься приблизно 150 мінеральних і біологічно активних елементів, амінокислот і вітамінів. Уживати бджолиний пилок можна як для поліпшення загального стану, так і для нормалізації роботи певних систем організму. Цей продукт уживають для підвищення імунітету, підтримання тонусу, нормалізації зору, травлення та очищення організму від токсинів. Пилок здатний допомогти в разі проблем із сечостатевою системою та її дисфункцією. У період міжсезоння і спалахів інфекційних та вірусних захворювань пилок застосовують як протизапальний, протекторний і загальнозміцнювальний засіб. Продукт може бути корисним як засіб профілактики серцево-судинних захворювань і безсоння. Оскільки в пилку високий вміст цинку, він благотворно впливає на стан нігтів, шкіри й волосся.
Водночас необхідно пам’ятати, що бджолиний пилок – концентрований продукт, у ньому містяться фітогормони.
Пилок протипоказаний у разі наявності діабету й алергії на мед. З обережністю його варто застосовувати людям із порушеннями роботи гормональної системи. У цьому разі продукт може як поліпшити стан, так і погіршити його. Тож перед початком вживання пилку необхідна консультація лікаря, зокрема ендокринолога.
Цілющі властивості мають і перга, прополіс, віск та інші продукти бджільництва. Проте ми розглянемо ще один напрямок лікування, популярний останніми роками, – вуликотерапію. Допоможуть нам у цьому доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри психології та педагогіки Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Світлана ЯЛАНСЬКА та кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології та педагогіки Полтавської політехніки Ніна АТАМАНЧУК.

Аероапіфітотерапія (вуликотерапія) та вміння подолати стреси

Останнім часом внаслідок збільшення інформаційного перенавантаження, зростання інтелектуалізації праці, необхідності прийняття рішень у непередбачуваних ситуаціях спостерігається постійний вплив на людину стресогенних факторів. Загострення психоемоційної напруги може призводити до ряду психосоматичних захворювань. Тому досить важливим є уміння долати стреси.
Більш ефективному протистоянню стресам сприяють: фізичні активності, відпочинок на природі, масаж, ароматерапія, музикотерапія, вживання «здорової» їжі тощо. Ще одним із ресурсів забезпечення стресостійкості є вуликотерапія.
У співавторстві з іншими науковцями нами отримано патент на корисну модель «Спосіб психологічного та психофізіологічного розвантаження». В основі розробки аероапіфітотерапії – комплексний вплив на здоров’я людини засобами апітерапії, шляхом поєднання з іншими факторами впливу (зокрема фітотерапією), які здійснюють взаємопосилення оздоровлювального ефекту, забезпечують розслаблення та відновлення організму. Пропонований спосіб психологічного розвантаження сприяє попередженню проблем психологічного характеру, корекції психологічного стану (стрес, емоційна неврівноваженість, агресивність, іпохондрія тощо), забезпечує психологічне здоров’я шляхом оптимального використання психофізіологічних резервів організму людини та резервів аероапіфітотерапії. Він має ряд суттєвих відмінностей від традиційних методів оздоровлення. А саме – цей спосіб відрізняється тим, що на кожному послідовному етапі здійснюється аероапіфітотерапія. Упродовж виконання всіх послідовних процедур людина перебуває в апіфітокліматі приміщення, що сприяє психофізіологічному балансу організму. Під час перебування людини на вулику-лежанці забезпечується апівібромасаж, що сприяє самокорегуванню функцій внутрішніх органів, оптимізації обмінних процесів, енергоінформаційному балансу організму. Біологічне магнітне поле бджолиної сім’ї сприяє вирівнюванню порушень електромагнітного поля людини. Вуликотерапія – це легковідтворюваний, доступний, нешкідливий метод лікування, що характеризується високими можливостями психологічного розвантаження порівняно з традиційними способами.
Оцінка ефективності способу психологічного розвантаження здійснювалася в спеціально обладнаному приміщенні – апібудинку в Полтавському районі. Таким чином, результати проведених досліджень свідчать про ефективність використання способу психологічного розвантаження пацієнтів, які скаржилися на відсутність настрою, апатію, емоційну неврівноваженість, дратівливість, прояви агресивності до оточуючих, неконтрольовані переживання психотравмуючих ситуацій. Ми переконані, що за відсутності протипоказань щодо впливу продуктів бджільництва такий системний, комплексний підхід сприяє вмінню долати стреси чи й уникати їх взагалі, що є детермінантою здоров’я людини. Отже, аероапіфітотерапію доцільно використовувати для психологічного розвантаження організму. Відпочинок в апібудинку сприяє відновленню психофізіологічних ресурсів людини, забезпечує психологічне здоров’я особистості. Усім бажаємо психологічного здоров’я, можливості та часу для відпочинку й психологічного розвантаження в апібудиночках!

Поділися:

Добавить комментарий