Заповідний комплекс «Драбинівка»

Заповідний комплекс «Драбинівка»

У вересні цього року, на другу Пречисту, на сесії Білицької селищної ради погоджено питаня розширення меж ботанічного заказника «Драбинівка» на 11,6 гектара, зокрема: сіножаті – 5,5 га, дзеркало річки Кобелячок – 4,8 га, білотополевий ліс – на 1,3 гектара. Заповідник нині має усі природні комплекси: ліси – Хоманьківський, Вуханівський, Білотополевий, заплавні і суходільні луки, степ, води, болота. Загальна його площа – 131,8 гектара. Протяжність заказника – 15 кілометрів.

Під охороною зростають 488 судинних рослин – Трінія Китайбеля занесена до світового Червоного списку, ще 9 – до Червоної книги України. Серед них – шафран сітчастий, брандушка різнокольорова, тюльпан дібровний, рябчик руський, горицвіт весняний та волзький, ковила волосиста, зозулинець болотний. А рястка Буше саме тут, у Хоманьківському лісі (колишній хутір Хоманьки), займає найбільшу площу в Україні, 26 гектарів. Ще 28 рослин охороняються на Полтавщині. Також 242 рослини належать до лікарських. Їх можна використовувати в народній медицині.
На території «Драбинівки» знайшли своє пристанище й вільно себе почувають 140 видів хребетних тварин. Серед них 5 видів занесені до Червоної книги України, 3 – до Європейського Червоного списку, 7 – до регіонального списку, 78 видів внесено до Додатка 2 Бернської конвенції. Найбільш широко представлені у заказнику птахи – 100 видів. Із них 2 види занесені до Червоної книги України, один – до Європейського Червоного списку, 5 – до регіонального списку.
«Драбинівка» має свою екологічну стежку з 10 зупинками. Тут діє еколого-просвітницький туристичний маршрут, на якому в рекреаційній зоні встановлені столи під накриттям, мангали, чепурні альтанки, лавочки. На території ботанічного заказника встановлені інформаційні стенди, межові знаки.
Не можу не згадати тих дослідників природи, які брали безпосередню участь у створенні та охороні цього заповідного куточка Кобеляцького краю. Це – засновник заповідника «Драбинівка» Іван Шевель, дослідники Олена Байрак, Наталія Смоляр, Валентина Нечитайло, Тетяна Шкура, Олеся Ханнанова, Микола Слюсар та автор цих рядків, координатор еколого-просвітницької діяльності в «Драбинівці» Вікторія Малимон. Щира вдячність за допомогу в облаштуванні заказника братам Степаненкам, Віталію Маслову, селищному голові Миколі Скрильнику, Золотарівському сільському голові Сергію Кобелю.
А ще, за надання картографічного матеріалу, дякуємо землевпорядникам Сергію Ляху, Юрію Калюжному, Ользі Урізченко, Володимиру Калюжному, голові земельної комісії Білицької селищної ради Валерію Дризі, за підтримку розширення меж ботанічного заказника «Драбинівка» – Миколі Білоусу, за відмінні панорамні знімки – Володимиру Раціну, за фото «Драбинівки» з дельтаплана – Катерині Зацеркляній та Роману Бутку, за моральну підтримку при другому виданні книги «Ботанічний заказник «Драбинівка» – меценатам Івану Стрюку, Миколі Сердюку та Юрію Кобі.
Більше 30 років «Драбинівка» функціонує як заповідний куточок, зустрічаючи на своїх теренах учнів, студентів, аспірантів, учителів, дослідників. Тож бережімо цю неповторну перлину рідного краю!

Вікторія МАЛИМОН,
учитель біології опорного закладу «Бутенківська ЗОШ I–III ступенів», лауреат обласної премії імені Оксани Байрак.

Поділися:

Добавить комментарий