Зарядні станції для дому:  як обрати та на що звернути увагу

Зарядні станції для дому: як обрати та на що звернути увагу

Невпинні російські атаки на енергосистему України, наслідком яких є систематичні відключення електроенергії для промислових об’єктів і населення, змушують українців проявляти креативність у забезпеченні підприємств і власних осель світлом. Та якщо суб’єкти господарювання здебільшого ще торік закупили генератори чи зарядні станції, то обладнати генератором квартиру неможливо. То як убезпечити себе від блекаутів?
В Ютуб, на сторінці Head of digital SPEKA та The Page, Станіслав Матюшенко разом із Дмитром Лісовим спробували розібратись із тим, яку зарядну станцію для дому обрати, чим відрізняються типи акумуляторів та як швидко має заряджатися станція. Також говорили про ціни на зарядні станції, про те, як запустити її у квартирі, чи заживить портативна зарядна станція холодильник. Обговорили й системи резервного живлення із потужними акумуляторами та інверторами, а також – чи варто ставити сонячні панелі на балконі.

Як підібрати зарядну станцію для дому

Як визначити необхідну місткість зарядної станції
Місткість найзручніше міряти у Вт/год. Якщо у нас є станція потужністю 1000 Вт/год, або 1 кВт, то, використовуючи пристрої, які споживають 1000 Вт за годину, вона розрядиться. Якщо ж споживання 100 Вт/год, то такої станції вистачить, щоб живити пристрої 10 годин. Коли обираємо зарядну станцію, потрібно розуміти, скільки енергії плануємо «забирати» побутовими пристроями і впродовж якого часу. Наприклад, якщо потрібно живити ноутбук, телефон і роутер, то станції на 500 Вт/год буде достатньо. Якщо ж необхідно підключати більшу кількість пристроїв на триваліший час, то, можливо, потрібна буде більша батарея. Наприклад, холодильник споживатиме приблизно 1 кВт за добу. Тому, перш ніж купувати зарядну станцію, потрібно порахувати годинне споживання електроенергії приладів, додати 20–30% запасу і помножити на кількість годин. При виборі місткості зарядної станції варто зважати ще на два моменти.
Номінальна ємність розрахована на відносно невеликі потужності. Наприклад, якщо зарядну станцію потужністю 1,5 кВт постійно максимально навантажувати, то батарея розрядиться дещо швидше, ніж за прогнозований час.
Зважайте на швидкість заряджання. В умовах блекаутів треба розраховувати, щоб вона зарядилася приблизно за 2,5 години від нуля до 100%. Таким чином зарядні станції з літіє-фосфатними батареями (LiFePO4) будуть кращим вибором, ніж літій-іонні – вони здатні зарядитися до 80% за пів години.
Як розрахувати потужність зарядної станції для квартири
З потужністю все не так однозначно. Теоретично її теж можна розрахувати як місткість. Однак у багатьох побутових приладів (холодильники, мікрохвильовки, пральні машини, бойлери) існує таке поняття, як стартовий струм. Наприклад, холодильник споживає у нормі 100 Вт/год, але для його запуску на кілька секунд потрібна потужність 1–1,5 кВт. У деяких станцій для цього є такий параметр, як пікова потужність. Якщо ж потужності не вистачає або вона триває недостатньо, спрацьовують захисні механізми зарядної батареї. У першому випадку вона відімкнеться, щоб уникнути перенапруження. У другому – знизить напругу, тобто видаватиме струм не 220–230 вольт, а 200 чи 180. Техніка запуститься, однак падіння напруги доволі шкідливе для побутових пристроїв і з часом їхні двигуни можуть вийти з ладу.
Типи акумуляторів зарядних станцій і чим вони відрізняються
У зарядних станціях використовуються два типи літієвих акумуляторів – літій-іонні та літій-залізофосфатні. Раніше частіше використовували літій-іонні. Насамперед тому, що зарядні станції придумали для кемпінгів або роботи з інструментами там, де немає електрики. У літій-іонні зарядні станції можна помістити більшу кількість енергії на одиницю об’єму. Тобто вона буде легша та зручніша у використанні. Натомість в Україні доцільнішими будуть літій-залізофосфатні акумулятори. Сплав літій-іону дуже складно загасити, і це додаткова небезпека. Також залізофосфатні акумулятори швидше заряджаються.
Що означає кількість циклів зарядної станції
Зазвичай виробники вказують кількість циклів заряджання станції. Це кількість заряджань та розряджань, після яких акумулятор втратить приблизно 20% від початкової місткості. У літій-іонних акумуляторів зазвичай кількість циклів вища і може досягати 8 тис. Однак навіть умовні 3 тис. циклів – це вже багато. Це більш як вісім років за щоденного заряджання. Найімовірніше, що з часом вийде з ладу не ресурс батареї, а електроніка чи інші деталі. Тому ви побачите в описі зарядної станції і кількість циклів, і термін гарантії. Добрим показником є три або більше років.
Що обрати: Ecoflow, Bluetti чи інший бренд зарядної станції
Це залежить від вашого бюджету й того, як ви збираєтесь використовувати станцію. Є бренди класу А, на кшталт Ecoflow чи Bluetti. Також інші китайські компанії, які намагаються стати брендами А, – Anker, Zenduro тощо. Усі вони працюють насамперед на американський ринок, а тому готові до ймовірних скарг і пропонують якісну та надійну продукцію.
Інші компанії перевірити складніше, і надійність зарядної станції може залежати від постачальника. Особливо це стосується випадків, коли потрібна висока потужність. Тобто якщо вам потрібна станція до 500 Вт, то бренд не відіграватиме особливої ролі, якщо ж ви купуєте дорогу зарядну станцію потужністю 1 кВт і більше, то краще обирати щось брендове і перевірене.
Також є кілька інших лайфхаків. В Україні уже безліч людей, які мають зарядні станції. Напросіться до друзів у гості поглянути на їхній сетап або попросіть розповісти враження. Крім того, техніку можна протестувати у магазині: скажімо, випробувати на ній фен потужністю 2 кВт.
Як самостійно зробити зарядну станцію для квартири
Ще один спосіб забезпечити себе живленням – самостійно обладнати квартиру інвертором та акумулятором. Інвертор – це пристрій, який перетворює напругу постійного струму від акумулятора у напругу змінного струму. У будинку чи квартирі це значно зручніше, ніж зарядна станція, але габаритніше.
Фактично ця система розроблялася для сонячних батарей. Енергію від них накопичує батарея, а інвертор передає на пристрої. Якщо у вас 24-вольтова батарея, то можна забезпечити квартиру сумарною потужністю 2,5–3,5 кВт. Також акумулятори можна доволі швидко зарядити, а за відключення світла не потрібно перемикатись на батарею, адже прилади автоматично перейдуть на нове джерело енергії, якщо воно приєднане до мережі.
Варто зазначити, що якщо вам необхідно 5 кВт і більше потужності, то потрібна вже 48-вольтна батарея, оскільки під час заряджання не бажано, щоб сила струму у проводах перевищувала 100 Ампер.
Скільки коштує зібрати зарядну станцію
Слід розуміти, що такі рішення для квартири доволі дороговартісні. Торік і до початку відключень сетап для квартири на 5 кВт міг коштувати 35 тис. грн, а тепер комбінація інвертор + батарея коштують 80 тис. грн і вище.
Причина в тому, що фактично усі товари, про які ми говоримо, зараз у величезному дефіциті в Україні. Майже півтора року постачальники сиділи з повними складами. Наприкінці січня 2023-го продажі зупинилися, хоча звідусіль говорили про те, що можуть бути відключення. Це вплинуло на ринок. До того ж зарядні станції чи генератори постачаються здебільшого з Азії, тож термін доставки становить 2–3 місяці. Тому цей дефіцит не закриється протягом одного-двох місяців. Хоча все обладнання з’явиться, і згодом вибір буде ширшим.
Чи можна ставити сонячні панелі на балконі?
Теоретично – так, але для квартири від цього мало сенсу. Панелі, які можна розташувати на балконі, даватимуть 100 Вт/год у ясний день.
Встановлювати сонячні панелі у будинку, щоб продавати залишок електроенергії, невигідно економічно. Навіть із підняттям тарифів на електроенергію обладнання (сонячні панелі, інвертор, акумулятори) окупиться років за 10. За цей час сонячні панелі деградують і потребуватимуть нових вкладень. Однак це вдалий варіант альтернативного джерела живлення.
Також нещодавно з’явилось ще одне рішення – мікроінвертор. Цей пристрій пріоретизує подання струму від міні-панелей на балконі (скажімо, на 600–800 Вт) в електричну мережу. З’явився він як спосіб економити для країн з високими тарифами. Щоправда, більшість із них не працюють за вимкнення основної мережі, але зібрати комплект, наприклад, гібридний інвертор на вході у квартиру і мікроінвертор на балконі – може бути цікавим рішенням.
https://speka.media/

Поділися:

Добавить комментарий