Застібка текстильна, або  всім відома “липучка”

Застібка текстильна, або всім відома “липучка”

У наш час застібки-липучки використовуються дуже широко: на взутті, одязі та навіть на манжетах медичних тонометрів і килимках для автомобілів (зі зворотного боку, для запобігання ковзанню). Рукодільниці обирають текстильну застібку зокрема тому, що пришити її до основних деталей виробу не додає великих труднощів, а служить «липучка» надійно.

Трохи історії. «Біографія» липучки настільки цікава, що не нагадати хоча б кілька фактів буде несправедливо. Ще недавно дизайнери одягу запевняли: ні ґудзики, ні застібки-блискавки, ні шнурки людству більше не знадобляться. Усі їхні функції перебере на себе текстильна застібка. Ці прогнози не справдилися, але «липучки» не втрачають популярності.
Історія застібки-липучки почалася в Швейцарії в 1940-х роках за зовсім буденних обставин. Інженер-електромеханік Жорж де Містраль повернувся зі своїм собакою з прогулянки лісом і звернув увагу на, здавалось би, звичайнісіньке явище – на шерсть його улюбленця начіплялося багато реп’яхів. Чоловік роздивився це «неподобство» під збільшувальним склом і помітив сотні крихітних «гачечків». Саме їх наявністю і пояснюються липучі властивості усім відомої рослини.
Кілька років життя інженер присвятив створенню стрічки з такими ж дрібними гачками, які б чіплялися один за одного. І йому вдалося. Найперша липучка була виготовлена на основі бавовни. На одній смужці тканини знаходилися мікроскопічні гачечки, на іншій – такі ж дрібненькі петлі. Згодом де Містраль почав працювати з більш зносостійким нейлоном.
Запатентувати «липучку» винахіднику вдалося не з першого разу. Але в 1955 році його винахід нарешті визнали.
Сучасні «липучки». Віднайти річ із текстильною застібкою сьогодні можна в будь-чиїй шафі. Роздивіться ці дві міцні стрічки уважніше. Лицьовий бік однієї з них вкритий петлями з поліамідних монониток, а лицьовий бік іншої – петлями з монониток із боковим розрізом, тобто гачками (стрічка петельна і стрічка гачкова). При з’єднанні двох стрічок гачки входять в петлі і відбувається швидке міцне зчеплення.
У магазинах для рукоділля завжди наявний широкий спектр застібок-липучок у вигляді стрічок різної ширини. Популярність цього виду застібок зумовлена не тільки простотою у використанні, а й тим, що «липучки» не вимагають особливого догляду. Єдине, що під час прасування одягу бажано не торкатися до них гарячою праскою. Вплив високих температур може зіпсувати текстильну застібку, оскільки гачки й петлі на ній виготовлені, як правило, з легкоплавких синтетичних матеріалів.
Мамам на замітку. В промислових масштабах «липучки» широко використовуються у виробництві спортивного одягу й взуття, в пошитті спецодягу, сумок, медичних бандажів. У домашніх умовах рукодільниці надають перевагу текстильній застібці при створенні предметів гардеробу для дітей. Малечі набагато легше впоратися з «липучкою», ніж застебнути ґудзики чи «кусючу» блискавку. Окрім того, якщо оснастити «липучками» кишені, дітвора менше губитиме носові хустинки й інший дріб’язок.
Текстильна застібка підходить як для кроєних із тканини, так і для в’язаних із пряжі речей. Пришивати її слід «пухнастим» боком угору (від виробу), а гачками вниз (до виробу). Шов має пролягати по вільному від гачків і петель краю стрічки. Перетинання стібками клейкої поверхні зменшує її робочу площу.
Дітвора зазвичай у захваті від специфічного звуку, який лунає під час роз’єднання текстильної стрічки. Щоб дисциплінувати своє чадо щодо акуратного поводження із застібками, можна розказати цікаву історію про те, як «липучки» взяли «на озброєння»… космонавти. І це правда. Саме такі застібки виявились оптимальними для скафандрів. У далекому 1969 році винахід швейцарського інженера, влаштований за «принципом реп’яха», побував разом з астронавтом Нілом Армстронгом на Місяці!

Поділися:

Добавить комментарий