Заступниця  і Похвала  землі  Полтавської

Заступниця і Похвала землі Полтавської

Так величають у молитовних піснеспівах одну з найвідоміших святинь Полтавщини – Горбанівську чудотворну ікону Пресвятої Богородиці. Присвячені їй урочисті архієрейські богослужіння звершуються двічі на рік – 13 липня і 12 жовтня.
Влітку святкування особливо пишні, адже тисячі вірян беруть участь у традиційному хресному ході до чудодійного джерела Божої Матері в селі Горбанівка, що поблизу Полтави. Тут відбуваються молебень та освячення води.

Точної інформації про час знайдення Горбанівської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці немає. За версією одних дослідників, це відбулося на початку ХVIII століття. Інші датують подію першою половиною ХVII століття. А от щодо місцевості, то всі одностайні: святий образ знайдений на лісистій околиці Полтави. Там жив і господарював козак Горбань (від прізвища якого з часом отримало назву село).
Одного разу, під час сінокосу, коса козака переломилася. Чоловік нахилився і побачив у траві ікону Божої Матері. Лезо коси поранило лик Пречистої під Її правим оком, і з нього потекла сльоза (слід від удару та сльозу досі чітко видно на образі). Козак зауважив, що краї ікони були обрізані – певно, її понівечила чиясь злочинницька рука.
Горбань відніс образ додому і повідомив про подію місцеве духовенство. На пожертви віруючих і турботами священика Євтихія Павловського в 1818 році постав кам’яний храм на честь Горбанівської ікони Божої Матері, а саму ікону оздобили коштовностями. Неподалік храму заструменіло цілюще джерело, яке існує і донині. У церковні книги записувалися численні події зцілень від святого образа.
У середині ХІХ століття виникла традиція влаштовувати урочистий хресний хід із Горбанівською іконою. У супроводі духовенства, міської влади та тисяч полтавців святиню переносили з Горбанівки до Полтавського Свято-Успенського собору. На жаль, у радянські богоборчі часи обидва храми були зруйновані. Відбудували їх уже в наші дні.
Чудотворну ікону довго довелося переховувати від бузувірів. Із 1949 по 1962 рік вона знаходилася в Спасо-Преображенському соборі в Полтаві. Після зруйнування храму й дотепер образ перебуває в Свято-Макаріївському кафедральному соборі. Щоденно сотні вірян приходять до храму, щоб піднести перед Горбанівською іконою молитви до Пресвятої Богородиці, попросити доброї долі своїй родині й Батьківщині, подякувати за невсипущу опіку Заступниці роду людського.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий