Заступниця і Похвала землі Полтавської

Заступниця і Похвала землі Полтавської

Такими величними й вдячними словами в церковних піснеспівах називають чудотворну Горбанівську ікону Божої Матері. Святиня зберігається в Полтавському Свято-Макаріївському кафедральному соборі УПЦ. Присвячені їй урочисті богослужіння відбуваються двічі на рік – 13 липня та 12 жовтня.

Чудотворний образ був знайдений на початку XVIII століття (за іншими даними – в першій половині ХVII століття) в лісистій місцевості на околиці Полтави. Там господарював козак Горбань, від прізвища якого згодом отримало назву майбутнє село Горбанівка. Одного разу, коли чоловік косив траву, його коса переломилася. Нахилившись, він побачив у траві ікону Божої Матері. Лезо коси поранило лик Пречистої під Її правим оком – і з нього потекла сльоза (слід від удару й сльозу досі чітко видно на іконі). Краї святині були грубо обрізані, ніби її понівечила чиясь злодійська рука.
За типом іконописного зображенням Горбанівська ікона є списком із Корсунської чудотворної ікони, створеної, за переказами, святим євангелістом Лукою і привезеної до Києва Великим князем Володимиром у 988 році.
На пожертви віруючих і турботами духовенства на місці явлення святині був побудований храм на честь Горбанівської ікони Божої Матері – спочатку дерев’яний, пізніше – кам’яний. Неподалік відкрилося цілюще джерело, яке існує і понині. Кожного літа проводився велелюдний урочистий хресний хід із чудотворною іконою – від Горбанівського храму до кафедрального Успенського собору Полтави.
За часів радянського богоборства, у 30-х роках ХХ століття, і собор, і Горбанівський храм стерли з лиця землі. Чудотворний образ довелося переховувати.
У наш час традицію хресних ходів до цілющого джерела відновлено. Щороку 13 липня в них беруть участь тисячі вірян. Полтавська єпархія УПЦ КП та Полтавська єпархія УПЦ проводять хресні ходи нарізно.
У Горбанівці, на місці зруйнованої церкви, відбудували й у 2013 році освятили новий золотоверхий храм Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП. У 2015-му храм на честь чудотворної ікони Божої Матері «Горбанівська» звели й освятили також біля цілющого джерела, він належить громаді Полтавської єпархії УПЦ. Свято-Успенський кафедральний собор УПЦ КП відбудовано на початку 2000-х.
Чудотворна ікона з 1962 року (після руйнування Полтавського Спасо-Преображенського собору) і донині перебуває в Свято-Макаріївському кафедральному соборі Полтави. Щодня перед нею звучать і молитовні прохання, і щирі подяки за зцілення та іншу допомогу, яку Пресвята Богородиця явила через Свій Горбанівський Образ.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий