Збалансованим харчуванням  лікується чимало хвороб

Збалансованим харчуванням лікується чимало хвороб

У кінці липня своє професійне свято відзначали зубні техніки. Та якщо ця спеціалізація й не стосується кожного українця, то стоматологія загалом, на жаль, є актуальною чи не для кожного нашого співвітчизника. Про систему профілактики захворювань зубів і ясен, методи їх лікування та види захворювань говоритимемо з полтавськими лікарями-стоматологами Катериною та Іваном РОГОВИМИ.

– Отже, розпочнемо з того, чому нині так часто виникають захворювання зубів?
– Головна проблема тут у тому, що люди здебільшого не надають значення профілактиці. Якби наші потенційні пацієнти приділяли достатню увагу гігієні ротової порожнини, своєчасно зверталися до стоматологів для огляду зубів і ротової порожнини загалом, своєчасно знімали «зубні камені», полірували старі пломби й проводили корекцію зубних протезів, у нас було б набагато менше проблем із захворюванням зубів, аніж ми їх маємо в наш час. До того ж, скажімо, в Полтаві та в області у питній воді є багато фтору, який сприяє виникненню такого захворювання, як флюороз зубів, що проявляється коричневими й білими рисочками та плямами на зубах.
– Як захиститися від флюорозу й захистити дітей?
– Це можна зробити на етапі внутрішньоутробного розвитку дитини. Дуже важливо, щоб вагітна мама пила воду, очищену від фтору. Таку ж очищену воду слід давати й малюкам, у яких щойно прорізалися зубки. Також потрібно застосовувати зубні пасти, які не містять фтору. Важливо знати, що деякі форми флюорозу піддаються лікуванню, але потрібно своєчасно звертатися до профільних лікарів. Якщо це, наприклад, деструктивна форма флюорозу, знадобляться реставраційні заходи.
У нашому організмі практично всі органи дуже тісно пов’язані між собою. Ротова порожнина є початком шлунково-кишкового тракту, і якщо в організмі є, скажімо, підвищена кислотність кишківника, при споживанні фруктів із великим вмістом кислот пошкоджується й, так би мовити, первинна ланка, що може спричиняти підвищену чутливість зубів. Загалом ротова порожнина є своєрідним дзеркалом всього організму. Вона унікальна, бо за її станом можна продіагностувати весь організм. Наприклад, захворювання хребта чи серцево-судинної системи можна діагностувати за станом язика. Якщо в людини постійно сохнуть губи й на них з’являється кірка, це може бути ознакою захворювання щитовидної залози. Саме стоматолог досить часто є первинною ланкою при визначенні серйозних патологій в організмі наших пацієнтів. Бо стан зубів та ясен є відображенням захворювань практично всіх органів людини. Отже, на огляд до стоматолога потрібно з’являтися не рідше 2 разів на рік. Пацієнтів, які мають захворювання ясен, такі, як парадонтит чи пародонтоз, ми викликаємо на огляд частіше, раз на 3 місяці. Це основа основ профілактики, й нехтувати оглядами не варто.
Пародонтоз лікується дуже складно, й це досить дорога процедура, що передбачає «підсадку» кісткової тканини. Але перш за все потрібно віднайти першопричину захворювання й ліквідувати її. Загалом парадонтологія – наука комплексна, тому ми співпрацюємо з терапевтами, гастроентерологами, ендокринологами й іншими «вузькими» спеціалістами.

Парадонтит – це запалення ясен, внаслідок якого в ротовій порожнині виникають гнійні процеси.
Пародонтоз – оголення зубних кісток, або «просідання» ясен. Це своєрідний дистрофічний процес, який є наслідком неповноцінного незбалансованого харчування, порушення кровопостачання, гормональних збоїв в організмі й таке інше.

– Як правильно підібрати зубну пасту й щітку?
– На кожному тюбику зубної пасти є маркування з належною інформацією, від кольорового індексу (риска зеленого, червоного, чорного кольору на спайці) до мінерального складу та абразивності. Потрібно читати цю інформацію. Найліпшою (органічною) вважається паста із зеленим індексом. Із чорним (риска чорного кольору) взагалі не варто купувати, як не варто полтавцям користуватися й пастою зі значним вмістом фтору. Стосовно зубної щіточки, для чутливих зубів вона має бути з м’якою щетинкою, в основному ж більшість людей користується середніми щітками, які, до речі, треба міняти на нові хоча б через 2–3 місяці.
– Які загальні рекомендації щодо збереження зубів ви можете дати нашим читачам?
– Своєчасні профілактичні огляди, якщо вживати комплекси вітамінів і мікроелементів, то тільки ті, які призначив лікар. Намагайтеся, щоб ваше харчування було різноманітним і збалансованим. А для цього бажана консультація лікаря-дієтолога. Адже правильним, коректно збалансованим харчуванням можна лікувати чимало захворювань.
– Вам особисто, в вашій сім’ї вдається збалансовувати харчування?
– В основному так. Ми свідомо намагаємося притримуватися здорового способу життя. Проживши лише тиждень без цукру й без кави, я особисто відчула на собі позитивний ефект. З’явилося більше життєвої сили, енергії й натхнення. Хоча загалом я споживала до 5 чашок кави за день. Тепер більше п’ю очищеної фільтром води, до 3 літрів за день. Я дуже вибіркова в продуктах і не споживаю все, що під руку потрапить. Ми в нашій сім’ї не споживаємо чіпси, продукти з барвниками тощо. І це в нас сімейна концепція. До цього привчаємо й нашого малюка. Оце і є культура харчування, до якої потрібно привчатися з дитинства. Скажімо, перекус у нас – це морква. Таким чином ми і зубки дитині чистимо, і водночас вітамінами «заряджаємо».

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий