Листи до редакції

Збережемо тепло, газ і гроші

Нові платіжки за тепло шокують мешканців будинків із централізованим опаленням і гарячим водопостачанням.
До газифікації міста Полтави опалення багатоквартирних житлових будинків (тоді ще не було мікрорайонів Алмазний, Половки, Сади, Огнівка, Левада) забезпечувалося від котелень, які працювали на твердому паливі й розміщувалися в підвалах будинків. Але переводити на газ такі котельні за будівельними нормами не дозволялося. З того часу й почали з’являтися газифіковані квартальні котельні в окремих приміщеннях, а з ними й теплові мережі, розміщені в непрохідних цегляних каналах із тепловою ізоляцією.
А далі пішла “гігантоманія”: у нових мікрорайонах котельні стали не тільки квартальними, а й районними. Збільшилася довжина тепломереж, а з ними й теплові витрати. Теплова ізоляція з роками старіє, псується, обсипається, оголені трубопроводи мережі опалення та гарячого водопостачання обігрівають землю, про що свідчать чорні смуги по всіх дворах, де розтанув сніг, і зелена трава, яка росте взимку над тепломережами. Осипалася ізоляція й на горищах та в підвалах, де прокладені трубопроводи опалення і розміщені розширювальні баки. Тож ми і гріємо горища, підвали та довкілля, сплачуючи за це чималі гроші.
Між тим мешканці квартир з індивідуальним (місцевим) опаленням, де двоконтурні настінні котли встановлені у приміщеннях кухонь, платять за опалення і гарячу воду в 4–5 разів менше (хоча й там є свої проблеми). За опалення сходових кліток теплогенеруюча компанія виставляє такі ж рахунки, як за опалення всієї квартири з двоконтурними котлами.
А тепер давайте підрахуємо, скільки ми губимо тепла, обігріваючи землю, на горищах – у старих будинках, оскільки в нових будинках нові системи опалення здебільшого з квартирними лічильниками. Та приблизно стільки ж, як і на опалення квартир, і за все це платять мешканці міста.
Варто проаналізувати систему теплопостачання міста. У центральній частині, можливо, економніше не ремонтувати старі тепломережі (або заміняти), а побудувати теплогенераторні (вони працюють на автоматиці, без операторів), а подекуди можна використати оті старі котельні в підвалах (там все є: димові труби, електромережі, вода й каналізація), опалюючи будинки брикетами. Нині нове устаткування значно економніше (і котли, і насоси, і вентилятори), ніж було 50 і більше років тому. Відтак міській владі варто звернути увагу на цю проблему й допомогти підприємству “Полтаватеплокомуненерго” зберегти тепло і газ, а людям – гроші!

Євгенія ЖАРА,
інженер.
м. Полтава.

Поділися:

Добавить комментарий