Збережіть вишню

Збережіть вишню

Вишневих садків, які свого часу прославив Тарас Шевченко, стає в Україні все менше. Причина – моноліоз. Як боротися з ним і побороти, розповіла кандидатка сільськогосподарських наук Полтавської державної аграрної академії Наталія Нечипоренко.
Моніліоз – небезпечна хвороба. Її збудник – гриби роду Мопіііа (Pers.). Моніліальні опіки проявляються на кісточкових культурах у вигляді побуріння і в’янення суцвіть, засихання листя, молодих пагонів і гілок. Уражені, неначе обпалені вогнем, листки не опадають, а залишаються на дереві. Згодом побуріння й засихання листя поширюється на нові й нові ділянки гілок. У вологу погоду на ураженій зав’язі, листках і пагонах з’являється спороношення у вигляді численних дрібних, окремих або скупчених попелясто-сірих або жовтуватих потовщень. Кора на уражених хворобою гілках засихає, зморщується і розтріскується.
Хронічний прояв моніліозу у вигляді опіку зумовлює розтріскування кори і виділення камеді, що виснажує дерево, знижує його продуктивність і стійкість проти інших хвороб та несприятливих факторів. Внаслідок системного інфікування відмирають окремі уражені гілки, а якщо з хворобою не боротися, то може загинути й усе дерево.
Найбільше від моніліозу потерпають абрикос і вишня, трохи менше – черешня, слива, персик та інші кісточкові культури. Особливо великі втрати від хвороби бувають внаслідок загнивання плодів під час збирання, транспортування та реалізації продукції.
Під час достигання плодів моніліоз проявляється в іншій формі – плодової гнилі. Збудник хвороби зимує у формі грибниці в муміфікованих плодах на деревах і під ними, а також у тканинах кори уражених гілок. Рано навесні у вологу погоду на уражених органах розвивається конідіальне спороношення збудників захворювання.
У період цвітіння кісточкових культур спори потрапляють на квітки, проростають і проникають у зав’язь плодів, а звідти – у плодові гілочки. Масовому зараженню рослин і розвитку на них моніліального опіку сприяє прохолодна дощова погода під час цвітіння дерев.
Моніліоз може вражати і зерняткові культури, зокрема яблуні, на яких він проявляється переважно у формі плодової гнилі. Вчені припускають, що найближчим часом можливий масовий прояв на них і моніліального опіку.
Варто вирощувати стійкі проти цієї хвороби сорти кісточкових культур: абрикоса – Краснощокий, Ювілейний Нікітський та інші, вишні – Гріот український, Шпанка рання, сливи – Ренклод зелений, Ренклод фіолетовий, Угорка домашня, Угорка звичайна, Персикова, персика – Сочний, Золотий ювілей, Чемпіон ранній та інші. Слід спалювати муміфіковані плоди, обрізати уражені гілки.
Протягом вегетації для стримування захворювання в Україні рекомендовані до застосування фунгіциди.Для профілактики рекомендована ранньовесняна (в період набубнявіння бруньок) обробка плодових культур 1-відсотковою робочою рідиною фунгіциду, “блакитне» обприскування у фазі «зеленого конуса» 3-відсотковою бордоською рідиною.

Поділися:

Добавить комментарий