Здобутки і перспективи

Новопридбане «соціальне таксі».

Здобутки і перспективи

Соціальне забезпечення та підтримка населення є складовою соціальної політики держави. Її реалізацією на місцевому рівні займаються відомчі департаменти соціального захисту населення, від ефективності, злагодженості роботи яких залежать добробут сотень тисяч людей, оцінка впроваджуваних на сьогодні державою реформ.
Полтавська область є однією з областей, яка завжди вирізнялась ефективною реалізацією державної соціальної політики, працювала на випередження, була новатором у запровадженні кращих напрацювань, акумулюючи в собі кращі ідеї та починання. Полтавщина – один з лідерів соціальної підтримки населення на місцевому рівні.
До системи соціального захисту населення Полтавської області входять 34 управління соціального захисту населення, 46 територіальних центрів соціального обслуговування та центрів надання соціальних послуг, 14 будинків-інтернатів, 5 центрів комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, 31 центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Це потужний колектив людей, який нараховує більше шести тисяч працівників.
Основними складовими ефективності роботи системи соціального захисту населення Полтавщини, на думку її керівника, є професіоналізм кадрового складу. Тому директор обласного департаменту займає чітку позицію щодо збереження та розвитку кадрового потенціалу. Полтавщина – одна з трьох областей, де в свій час вдалось зберегти централізовану виплату державних соціальних допомог. При департаменті на сьогодні працює потужний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області. Він гарантує своєчасний контроль проведення соціальних виплат. Ефективність діяльності роботи Центру щоденно забезпечують працівники, робочі місця яких вдалось зберегти через розуміння значення установи та позиції щодо збереження професійного колективу.
На теренах області вже багато років успішно реалізується обласна Комплексна програма соціального захисту і соціального забезпечення населення. Шляхом моніторингу та у тісній співпраці з громадськістю департамент уважно вивчає потреби найбільш соціально вразливих категорій громадян. Щороку обласна програма доповнюється новими напрямками, покликаними надати підтримку своїм громадянам. В рамках Програми запроваджено виплату щомісячної стипендії на кожну дитину загиблого (померлого) учасника АТО у розмірі прожиткового мінімуму, санаторно-курортне оздоровлення членів сімей загиблих учасників АТО, загиблих воїнів-інтернаціоналістів. У 2020 році вирішено питання надання матеріальної допомоги дітям та особам, які мають онкологічні захворювання і потребують довготривалого та дорогого лікування, щоквартальної грошової допомоги членам сімей осіб, які перебувають у полоні або зникли безвісти в районі проведення АТО/ООС, в розмірі прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу. При реалізації Програми використовується комплексний підхід щодо одночасного виконання державних, обласної та місцевих програм. Завдяки такому підходу в 2019 році пільгою на щорічне оздоровлення скористались 91 відсоток осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які перебували на обліку, 100 відсотків осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Зміни в суспільстві потребують постійного пошуку нових форм і методів роботи у соціальній сфері, які були б найбільш адаптовані, наближені до людини. В свій час в системі було створено 33 центри соціального обслуговування, які через призму часу показали свою ефективність та результативність, стали особливим надбанням системи. Деякі з них змогли стати кращими в Україні. Переконатись у ефективності впровадження соціальної політики, результативності надання соціальних послуг не раз могли міністри соціальної політики держави. На сьогодні на обслуговуванні терцентрів перебувають близько 63 тисяч одиноких престарілих громадян, осіб з інвалідністю. Саме соціальні працівники вищевказаних установ стали надійною підтримкою людей в умовах карантину.
Для забезпечення надання соціальних послуг у віддаленій сільській місцевості відкрито 37 філій територіальних центрів, що дало можливість одночасно вирішити питання створення додаткових робочих місць та наближення послуг перукаря, з прання білизни, ремонту одягу та взуття до населення. Створення 33 робочих місць взуттьовика дало можливість працевлаштувати 33 особи з інвалідністю.
З метою забезпечення засобами реабілітації осіб з інвалідністю до одержання допомоги в рамках державних програм при всіх територіальних центрах області створено пункти прокату технічних та інших засобів реабілітації. Нині їх більше шести тисяч одиниць.
Наразі система надання соціальних послуг зазнає суттєвих змін. Змінено підходи. З метою збереження напрацьованого досвіду департаментом соціального захисту населення проводиться робота щодо ефективного впровадження послуг у новостворених соціальних громадах. Людмилою Корнієнко – керівником департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації – вживаються заходи задля збереження напрацьованого потужного досвіду в роботі територіальних центрів, збереженні професійних кадрів. «Не втратити жодної послуги, жодного соціального працівника» – позиція керівника департаменту. Вже є перші напрацювання: 13 громад дослухались до думки керівника, що стало поштовхом до створення Центрів надання соціальних послуг при ОТГ.
З 2007 року на Полтавщині запроваджено послугу «соціальне таксі», яка на сьогодні надається в усіх містах та районах області. Спеціальний автомобіль, обладнаний підйомником, перевозить осіб з інвалідністю на візках до об’єктів соціального значення. Щороку «соціальне таксі» надає понад 6 тисяч послуг. Вже сьогодні з впровадженням процесу децентралізації керівником департаменту на умовах співфінансування проводиться робота щодо організації придбання спецавтомобілів для ОТГ, поновлення застарілого спецавтотранспорту для територіальних центрів. З обласного бюджету за два останніх роки виділено 3,8 мільйона гривень для придбання 7 спецавтомобілів Гадяцькому, Новосанжарському, Машівському, Чутівському, Глобинському районам, Шевченківському району м. Полтави та Пришибській ОТГ. З метою вирішення питання забезпечення «соціальним таксі» на рівні об’єднаних територіальних громад департамент активно долучився до реалізації державної програми. Міністерством соціальної політики України безкоштовно передано 4 спецавтомобілі для перевезення осіб з інвалідністю Білоцерківській, Шишацькій, Пирятинській, Михайлівській ОТГ.
На Полтавщині активно впроваджуються проєкти із залучення коштів до соціальної сфери області. Спільно з Міжнародною благодійною організацією «Фонд Східна Європа» на базі 7 територіальних центрів соціального обслуговування створено «Центри соціальної активності для людей похилого віку», в двох територіальних центрах – мікропроєкти «Соціальний центр допомоги» і «Покращення якості соціальних послуг на рівні громади», в Пирятинському психоневрологічному будинку-інтернаті – мікропроєкт з інноваційних соціальних послуг «Підготовка до самостійного життя в громаді». Спільно з Фондом розвитку місцевого самоврядування в Ліщинівському психоневрологічному будинку-інтернаті впроваджено проєкт «Створення інноваційної моделі системи соціального захисту одиноких непрацездатних громадян, звільнених з місць позбавлення волі в Полтавській області». Спільно з Фондом соціальних інвестицій створено Полтавський міський центр реабілітації для дітей з інвалідністю. На сьогодні в області послуги з комплексної реабілітації дітям з інвалідністю надають 5 центрів.
В області стабільно працюють 14 будинків-інтернатів, в яких на повному державному утриманні перебувають понад дві тисячі підопічних. В усіх інтернатних установах для підопічних та вихованців створені умови, наближені до домашніх. На вимогу часу в інтернатах запроваджені послуги медико-соціальної реабілітації, підтриманого проживання, паліативного догляду. З метою підвищення якості реабілітаційних послуг у 7 будинках-інтернатах обладнано спортивні майданчики.
З метою енергозбереження впроваджено проєкт із «Термомодернізації будівель та реконструкції системи теплопостачання Горбанівського геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці». Вперше в Україні пансіонат одержав сертифікат енергоефективності. Всього термомодернізовано 20 спальних корпусів будинків-інтернатів.
Департаментом щороку, крім планів роботи, затверджуються пріоритетні напрямки роботи. Так, такими на 2020–2021 роки визначені: спрощення та наближення соціальних і адміністративних послуг соціального характеру до населення області, впровадження послуги «соціального таксі» на рівні ОТГ, запровадження розробленого департаментом комплексного підходу до підтримки сімей, в яких виховуються діти з інвалідністю, через гарантоване вирішення всіх питань соціального напрямку в одне звернення, сприяння щодо прийняття кожним органом місцевого самоврядування області дієвих соціальних програм, спрямованих на адресну підтримку вразливих категорій населення.
Це тільки частина тих завдань, виконання яких, крім функціональних, визначають для себе працівники системи соціального захисту області і над якими вони системно працюють.
Напередодні Дня Незалежності України свій день народження відсвяткувала керівник Полтавського обласного департаменту соціального захисту населення Людмила Василівна Корнієнко. Поряд із численними нагородами – «Заслужений працівник соціальної сфери України», Почесна грамота Верховної Ради України, Почесна грамота Кабінету Міністрів України, орден Княгині Ольги III ступеня – найбільшим для неї здобутком є набутий авторитет як на теренах області, так і за її межами, щира вдячність простих людей за розуміння та соціальну підтримку, численного колективу – за збережені робочі місця та можливість розвиватись.
Мудрість, далекоглядність, небайдужість та вміле керівництво керівника департаменту дало можливість отримати високу оцінку системі на рівні України. «За успіхом керівника завжди стоїть цілеспрямована робота колективу», – говорить Людмила Василівна.
Колектив системи соціального захисту населення Полтавської області, вітаючи свого керівника з днем народження, бажає міцного здоров’я, щасливих років життя, невичерпної енергії на здійснення всіх мрій та задумів.

Григорій МЛИНСЬКИЙ
Журналіст

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий