Здоровий спосіб життя –  профілактика всіх хвороб

Здоровий спосіб життя – профілактика всіх хвороб

Злоякісні новоутворення залишаються актуальною проблемою для багатьох країн світу. В Україні рак, за показниками захворюваності і смертності, поступається тільки захворюванням серцево-судинної системи.
Полтавщина займає 13 місце серед областей України за рівнем онкозахворювань. Протягом останніх 5 років ситуація в області дещо стабілізувалася. Загальна кількість хворих сягає 37 тисяч осіб. Водночас щорічно виявляється близько 5 тисяч первинних хворих на рак. В Україні загалом цей показник становить 160 тисяч осіб. Щорічно через цю хворобу помирає приблизно 90 тисяч українців (в області – 3 тисячі осіб).
Пік рівня захворюваності на рак, за словами заступника головного лікаря з медичної частини Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру Артема АЙКЯНА, припадає на 70 – 74-річних українців. Загалом же кількість випадків захворюваності зростає з 40 – 45-річного віку.

– Артеме Завеновичу, чи можна виокремити, які захворюваності характерні для чоловіків, а які – для жінок, можливо, для певних соціальних верств?
– У структурі захворюваності чоловічого населення перші п’ять місць посідають злоякісні новоутворення трахеї, бронхів та легенів – 18,7 відсотка, шкіри – 11,4, передміхурової залози – 9,6, шлунку – 7,8, прямої кишки – 6,6 відсотка. Жінки найчастіше хворіють на рак молочної залози – 20,5 відсотка, шкіри – 14, тіла матки – 9,6, шийки матки – 6,2 і ободової кишки – 6,2 відсотка. Найбільше випадків захворювань на рак молочної залози реєструється у жінок у віці 54 – 56 років. Щорічно 500 жінок області отримують реабілітаційні протези після видалення молочної залози. В хірургічному відділенні Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру проводяться психологічні тренінги для жінок, які перенесли операцію з приводу раку молочної залози. Кожного року в області проводиться 20 тисяч кольпоскопій, при цьому виявляється 80 хворих на рак шийки матки. В онкодиспансері з 2009 року працює обласний консультативний кабінет скринінгу патології шийки матки, оснащений необхідним обладнанням, інструментарієм та оргтехнікою.
Для вирішення питання поліпшення доступності для пацієнтів знеболювальних лікарських засобів, зокрема, при наданні паліативної допомоги, при Полтавському обласному онкологічному диспансері створений і працює з червня 2014 року «Кабінет болю».
– Обласний онкодиспансер повністю забезпечений відповідним технічним обладнанням? Як взагалі потрапити на прийом до фахівця цього закладу?
– Послідовність дії пацієнтів у питаннях прийому лікарями третього рівня, тобто спеціалістами онкодиспансеру, не змінилася. Усе треба починати з дільничного лікаря за місцем проживання. Якщо сімейний лікар щось виявив чи запідозрив, він видає пацієнтові направлення до лікаря вторинного рівня, тобто в поліклініку за місцем проживання. При додатковому дослідженні, якщо онколог не може нічого виявити, але все ж таки є якісь підозри на онкозахворювання, пацієнта направляють на третинний рівень, до спеціалістів обласної лікарні.
Технікою наш онкодиспансер, у принципі, забезпечений. Маємо мамограф, комп’ютерний томограф, але кількість апаратів, необхідних для обстеження наявної кількості хворих, недостатня. Ми не маємо в достатній кількості обладнання для проведення фіброгастроскопії, фіброколоноскопії, фібробронхоскопії, апаратів для проведення УЗД. Хоча торік деяку апаратуру й придбали, але навантаження на неї становить близько 300 відсотків. До того ж досі змушені використовувати апаратуру 15–20-річної давності. У медичному закладі такого рівня, як наш, на мою думку, цього не повинно бути. Водночас варто наголосити: на першому місці в питаннях виявлення онкозахворювань має бути профілактика й профогляд.
Суттєво на своєчасне виявлення хворих та взяття їх на облік впливає організація та проведення масових профілактичних оглядів населення. Скажімо, в області при профоглядах фактично виявлено, що мало не кожен четвертий наш земляк (22 відсотки оглянутих) виявився онкохворим. А отже, раннє виявлення онкопатології залежить від проведення профоглядів та самообстежень.
– Що входить у поняття “профілактика”? Яких правил має дотримуватися людина, аби не захворіти на рак?
– Почнемо з того, що людина сама відповідальна за своє здоров’я і життя. Тому, якщо є якісь хронічні захворювання, їх потрібно лікувати в першу чергу. Якщо, скажімо, взяти такі захворювання, як рак шийки матки чи молочної залози, все ж починається з доброякісних процесів. Тривалий час, відколи відбуваються процеси порушень гормонального фону, людина не звертається до лікаря, щоб пролікувати ці захворювання. Зрештою саме байдужість і призводить до того, що в цих органах виникають ракові пухлини. Тривале нелікування хронічних захворювань загалом може призвести до онкозахворювань. Тому профілактика має полягати у своєчасному лікуванні навіть, на перший погляд, незначних захворювань. До цього можна додати й шкоду, яку завдають собі люди через вживання алкоголю та куріння. Адже ці шкідливі звички викликають порушення гормонального фону, що в свою чергу викликає зміни всього циклу життєдіяльності людського організму. Тож альтернативи здоровому способу життя немає: побільше слід перебувати на свіжому повітрі, побільше позитивного мислення, мають бути й фізичні навантаження на організм…
– Скільки, хоча б приблизно, коштує вартість лікування онкозахворювання? Чи допомагає в цьому держава?
– Усе залежить від методів і схем лікування тієї чи іншої патології. Загалом онкологія – це одна з найдорожчих для лікування галузей медицини. Саме тому, наприклад, у країнах Європи розуміють, що людина самостійно не може “осилити” вартість лікування онкозахворювання. Для цього є державне фінансування. В Україні на законодавчому рівні воно теж є, але на скільки відсотків виконується – питання. Я думаю, що навряд чи хоча б на 50 відсотків. Тобто проблема фактично, “лягає на плечі” пацієнта.
Загалом область централізовано забезпечується препаратами хіміотерапії та препаратами супроводу. За 2018 рік отримано хіміопрепаратів, відповідно до заявки 2016 та 2017 років, на суму близько одного мільйона гривень. У зв’язку з тим, що хіміопрепарати (централізовані поставки) надходили до клінічного онкодиспансеру із значними затримками, рішеннями сесій обласної ради виділялись кошти на їх закупівлю. Так, за рахунок коштів обласного бюджету в 2018 році було закуплено хіміопрепаратів на суму понад 6 мільйонів гривень. Усього в 2018 році отримали курс хіміотерапії 1454 онкологічних хворих.
– Чи виліковний загалом рак? Які досягнення науки в цьому питанні?
– Виявлений на початкових стадіях рак виліковний. Головне – своєчасно звернутися до фахівця. В основному, звісно, лікування відбувається хірургічним методом. Хоча іноді буває, що ракові пухлини розсмоктуються самостійно. Але це скоріше виняток, ніж правило. На моїй більш як 15-річній практиці такого не було. До речі, трапляються випадки, коли діагноз – рак – поставлено помилково. Тоді, звісно, люди виліковуються й без хірургічного втручання.
До речі, ми маємо певні досягнення й успіхи в організації протиракової боротьби та онкологічної допомоги населенню. Адже рівень охоплення спецлікуванням первинних онкологічних хворих та показник морфологічної верифікації в області вищий за відповідні показники по Україні.
– На вашу думку, народна медицина здатна вилікувати онкозахворювання?
– Народна медицина – вона різна. Якщо, скажімо, вживати чистотіл або інші отруйні рослини, як це іноді роблять наші хворі, ми цього не рекомендуємо. Якщо ж пацієнт хоче застосувати якісь трави, що зміцнюють імунітет, – це завжди добре. Є бажаючі, які лікують рак розчином соди, внутрівенно. Я нещодавно на території обласної лікарні зустрів свою пацієнтку, яка вводила собі соду й потрапила в реанімацію. Цього разу її врятували, але ж могло статися й інакше…
– Чи є якась певна категорія людей, які мають захворювання “завдяки” зовнішнім чинникам, і в яких регіонах області рівень захворюваності на рак вищий?
– Звісно, є. Негативний вплив мають отруйні пари в цехах, де працюють люди. Але це більше стосується таких промислових міст, як, наприклад, Кременчук. Дещо підвищений рівень онкозахворюваності у Машівському та Чорнухинському районах. Там на поля вноситься багато гербіцидів і вони з водою потрапляють у шахтні колодязі…
До речі, зараз спостерігається дуже багато занедбаних випадків захворювань ротової порожнини. Таке враження, що стоматологи або не розуміють, що в пацієнта є проблеми, або не звертають на це уваги. Жодна локалізація не занехаяна так, як ротова порожнина. Стосується це мешканців і міст, і сільських населених пунктів. Як наслідок, спостерігається підвищення рівня запущеності таких онкозахворювань, як рак язика, носоглотки, слизової оболонки, глотки, гортані. Пацієнти, які звертаються з подібними проблемами, як правило, мають запущену форму захворювання, яку вже неможливо оперувати без попередньої променевої чи хіміотерапії. Адже оперувати можна лише початкові, І чи ІІ, стадії раку. В іншому випадку спочатку потрібно переводити пацієнта в “операбельну” форму. А це вже ускладнення не тільки для лікаря, а й економічно великі проблеми та затрати для пацієнта. Це надто великі кошти. Скажімо, лише перезарядка деяких апаратів коштує мільйони гривень.
* * *
Здоровий спосіб життя і дотримання принципу не відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні, в питаннях власного здоров’я. Своєчасно звертатися до лікаря у випадку виявлення на тілі якогось ущільнення чи виразки, яка тривалий час (більше 3 тижнів) не загоюється. А ще – побажання до лікарів – більш професійно, на належному рівні, а не для форми, проводити профогляди. Виконання цих простих і водночас незамінних правил убезпечить ваше життя від такого підступного й небезпечного захворювання, як рак, переконаний заступник головного лікаря з медичної частини обласного клінічного онкодиспансеру Артем Айкян.

Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий