Землі за межами населених пунктів – у власність громадам

Кабінет Міністрів України розпочинає процес передачі земель поза межами населених пунктів у власність об’єднаним територіальним громадам. Згідно з розпорядженням КМУ, з 1 лютого розпочався процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад.
Відповідно до статті 117 Земельного кодексу України уряд доручив Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого 2018 року провести інвентаризацію таких земель з подальшою передачею земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад. Відтепер передача земельних ділянок у користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність здійснюватиметься тільки за погодженням з об’єднаними територіальними громадами та після прийняття ними рішення відповідно до статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
“Відтепер жоден геокадастр країни не має права приймати одноосібні рішення, – сказав Володимир Гройсман. – Не дай Бог хтось спробує передати землю поза межами населеного пункту (без згоди ОТГ). За це буде чітка кримінальна відповідальність – викинемо з кабінету”.
Урядове рішення сприятиме розвитку громад
Завдяки ініціативі уряду відтепер не чиновники, а самі громади прийматимуть рішення, які сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва, залученню інвестицій і суттєво збільшать надходження до місцевих бюджетів. Децентралізація земельних відносин дозволить побороти проблему корупції в цій сфері. Рада громади сама визначає ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті.
Скільки землі зможуть отримати в розпорядження об’єднані громади
Минулого року бюджетні надходження об’єднаних громад від плати за землю зросли на 20% – до 1,4 мільярда гривень. Завдяки рішенню уряду надходження зможуть суттєво зрости, адже у розпорядження об’єднаних територіальних громад може перейти до 7,2 мільйона гектарів, з яких 2,5 млн – ще не розподілені між користувачами. Податкові надходження за використання земель, що знаходяться поза межами населених пунктів, можуть скласти до 10% бюджетних надходжень ОТГ.
Чому об’єднані громади мають розпоряджатись землями за межами населених пунктів
Наразі землями поза межами населених пунктів розпоряджається Держгеокадастр. Суттєва частина цих земель здавалася в оренду за найменшою орендною платою – 1–3%, тобто за цінами, нижчими за ринкові, а об’єднані територіальні громади були повністю усунуті від розпорядження такими земельними ділянками державної власності. Це збільшувало корупційні ризики, а громади недоотримували кошти на свій розвиток. Органи місцевого самоврядування фактично мали вплив лише на 12% власних територій і були позбавлені можливості ефективно планувати свій розвиток.
Як збільшаться бюджети громад завдяки урядовому рішенню
Завдяки більш широким можливостям органів місцевого самоврядування у частині розпорядження земельними масивами орієнтовні обсяги додаткових надходжень до місцевих бюджетів від сплати за землю, за оцінками експертів, можуть зрости на 30–40%.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Поділися:

Добавить комментарий