Земля готується відпочити

Земля готується відпочити

У народі про останній місяць осені говорили: «Листопад вітром повіває – зимі ворота відчиняє». Нерідко його порівнюють з березнем, адже обидва місяці відмежовують зиму від літа – березень запрошує в гості весну, а листопад зачиняє ворота осені. А ще наші предки запримітили: якщо до кінця листопада дерева ще не зовсім лисі, варто очікувати затяжної холодної зими.

Садок

У першій половині місяця закінчують усі приготування дерев до зимівлі – проводять захисні обв’язування та побілку стовбурів. У такий спосіб ви врятуєте їх не лише від зайців та гризунів, а й від перегріву у морозні, але сонячні дні. У дерев на карликових підщепах не зайвим буде мульчування пристовбурових кіл.
Опале листя та всі рослинні рештки, які наявні в саду, закладіть у компост. Також їх можна прикрити зверху шаром землі.
Старі гілки дерев при налипанні великої кількості снігу можуть зламатися. Тому не зайвим буде поставити під них підпори, зміцнити їх стяжкою, зв’язавши одна з одною. Виноград знімають з опор і пришпилюють до землі або вкривають.
Після обпадання листя стають добре помітними гнізда шкідників. Їх потрібно обібрати і знищити. Грядки суниць садових мульчують опалим листям, а взимку на ділянках слід затримувати і накопичувати сніг.

У листопаді… сіють овочі

Дмитрів день, який відзначається 8 листопада, – останній строк посадки в зиму часнику та цибулі. Але протягом місяця ще не пізно сіяти такі культури, як морква, петрушка, пастернак, салат, шпинат, кріп, селера. Їх насіння має набрякнути, але не прорости.
Господарі, які забарилися, у теплицях збирають останній урожай і закладають його на зберігання. Якщо ж вони встигли їх спорожнити, то можна замінити землю або пропарити стару, провести дезінфекцію. Для цього можна обробити теплицю кальцинованою содою чи хлорною водою.
Після оранки під зиму городу не варто шукати собі додаткової роботи і розбивати грудки, що утворилися. До весни вони самі розсиплються, а грунт збагатиться киснем.
Якщо хочете продовжувати балувати себе і рідних свіжою вітамінною продукцією з городу, то пересадіть пряно-ароматичні культури у горщики і занесіть до будинку чи квартири. Доглядати за ними зовсім не складно.

Не лякає заморозок хризантеми

Цьогорічна тепла осінь дала змогу максимально довго тішитися хризантемами. Але до приходу стійких морозів особливо цінні сорти можна викопати і закласти на зберігання у підвал або пересадити у відра та занести до будинку. Квіти, які зимуватимуть у грунті, укривають разом з іншими багаторічниками. Майте на увазі, що часто з хризантемами можна принести у будинок і попелицю, яка завдасть значної шкоди іншим кімнатним рослинам.
У листопаді також обрізають та укривають троянди. Для укриття можна використати торф, компост, опале листя, тирсу чи інші підручні матеріали.
В останній місяць осені викопують і очищають від землі бульби бегоній, жоржин і канн для зберігання до весняної посадки, заодно потрібно перевірити, як зберігаються цибулини і бульби, які ви викопали у вересні і жовтні. Любителям газонів і галявин потрібно підготувати грунт для посіву трави.

Живці для успішних щеплень

Після перших морозів (найкраще з середини листопада до початку грудня) нарізають живці для весняних і зимових щеплень кісточкових культур. Зрізуйте черешки з південного боку крони, з сильних і врожайних дерев. Гілки повинні бути до 40 см завдовжки з нормально розвиненими бруньками. Не беріть гілки з близько розташованими бруньками. Живці одного сорту зв’яжіть в пучок і загорніть у вологу тканину, потім в папір, а зверху обгорніть плівкою. Не забудьте прив’язати етикетку з назвою сорту. Найкраще ставити живці вертикально зрізами вниз, з боків обгорнувши тирсою чи піском, щоб постійно тримати їх у вологому стані.
Підготовлено за матеріалами відкритих інтернет-джерел.

Поділися:

Добавить комментарий