Військова агресія та війна в Україні поставили нові виклики перед аграріями країни. Проте виробники органічної продукції у 2022 році зуміли не тільки зберегти попередні обсяги, а й на 20% наростили її експорт до країн Європи. Водночас слід зазначити, що загальні площі екологічно чистих орних земель в Україні складають лише близько 400 тис. га, або 1% від площі сільськогосподарських угідь, а це в 10–15 разів нижче рівня Європи. Розвиток органічного землеробства та тваринництва вимагає суспільних, внутрішньополітичних, правових, наукових та економічних змін щодо екологізації свідомості українського суспільства задля забезпечення продовольчої безпеки України.
Світ уже давно зрозумів, що інтенсифікація сільського господарства ні до чого хорошого не призведе, а людство, яке мегатоннами вливає в землю хімікати, ризикує померти з голоду на планеті, яка перетворюється на пустелю. Тож не випадково 45 років тому голова колгоспу Шишацького району Семен Антонець зробив історичний прорив, категорично відмовившись від застосування отрутохімікатів, а згодом і синтетичних мінеральних добрив, запровадивши систему органічного землеробства заради здоров’я і життя людей. «На землі потрібно господарювати, а не спалювати її. Землю потрібно берегти» – це один із постулатів філософії Семена Антонця. А у 2015 році, через 150 літ, на Полтавщині була відновлена робота Полтавського товариства сільського господарства, яке очолив Герой України, Герой Соціалістичної Праці Семен Антонець. ПП «Агроекологія», яке він очолював, стало візитною карткою України в галузі розвитку органічного землеробства.
Днями в Полтаві відбулося засідання громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства» під керівництвом новообраного голови Григорія Шарого. Він – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
У роботі зібрання взяли участь члени громадської спілки – аграрії, науковці, громадські діячі, медики, які розглянули та обговорили питання щодо активізації роботи, створення секцій за головними напрямками статутної діяльності. Зокрема, пропаганди громадської освіти та популяризації ідей органічного землеробства; соціально-екологічного розвитку села, розвитку сільських територій; правового забезпечення, розвитку й державної підтримки органічного сільськогосподарського виробництва та захисту вітчизняних товаровиробників. Розглядалися і правові та науково-прикладні аспекти агропромислового розвитку й продовольчої безпеки України; освітнє середовище, інвайроментальна освіта, розвиток і формування екологічного менталітету молоді та міжнародна співпраця; наукові аспекти та апробація науковоємних інновацій в сфері органічного землеробства та сільськогосподарського виробництва; земельний розвиток та взаємодія громадських і виробничих організацій, справедливе, раціональне та стале використання земельно-ресурсного потенціалу, оцінка, охорона, захист та докорінне поліпшення земель; фінансове забезпечення діяльності, видавнича, громадська, наукова та освітня діяльність.
(За матеріалами, наданими ГО «Полтавське товариство сільського господарства»).