У Полтавському музеї авіації

У Полтавському музеї авіації

Жінки і космос

У Полтавському музеї авіації і космонавтики експонувалася тематична виставка “Жінки, які підкорили космос”.
Загалом 60 сміливих представниць прекрасної статі літали до зірок – з колишнього СРСР, США, Франції, Великої Британії, Канади, Китаю…
16 червня 1963 року на кораблі “Восток-6” здійснила політ перша в світі жінка-космонавт, громадянка СРСР 26-річна Валентина Терешкова. Безстрашна дівчина з ніжним позивним “Чайка” провела у космосі 71 годину і виконала 48 обертів навколо Землі.
Другою в історії світової космонавтики була Світлана Савицька – перша з жінок, яка виходила у відкритий космос, де провела 3 години 35 хвилин. Савицька встановила три світових рекорди в групових стрибках з парашутом зі стратосфери і 15 світових рекордів на реактивних літаках. За час роботи льотчиком-випробувачем освоїла понад 20 типів літаків. У космосі побувала двічі – у 1982 і 1984 роках.
До числа першопроходців належить і перша американська астронавтка Саллі Крістен Райд. 18 червня 1983 року вона стала першою американкою в космосі у складі екіпажу місії “Челленджер” STS-7. Її другий політ на борту “Челленджера” відбувся через рік.
Ера підкорення жінками космосу триває 55 років. Назавжди в історії залишилися імена перших піонерок-астронавток своїх держав: Гелен Патриція Шарман (Велика Британія), Тіакі Мукаї-Найто (Японія), Клоді Еньєре (Франція), Ї Сойон (Республіка Корея), Лю Ян (Китай), Саманта Крістофоретті (Італія) та інші.
До когорти видатних астронавток належать і жінки українського походження. Першою серед них була космонавтка, інженер Джудіт Арлен Рєзнік, батьки якої – вихідці з України. Дід астронавтки Яків Рєзнік був родом з Києва, емігрував до Палестини, згодом – до США. Джудіт побувала в космосі двічі. Другий політ 28 січня 1986 року став для неї останнім. Космічний .корабель “Челленджер” на 74-й секунді підйому зазнав аварії і перетворився на хмару білого диму. Екіпаж загинув. “Вона знала, що буде в космосі, як вдома, і назавжди залишилася у ньому”, – сказав губернатор штату Огайо під час поминальної молитви і громадянської панахиди.
Першою канадською жінкою-астронавтом і першим лікарем-неврологом, що побувала в космосі, стала Роберта Лінн Бондар, родина якої походила з Івано-Франківщини. Політ її відбувся в січні 1992 року.
У 2006 та 2008 роках на навколоземній орбіті працювала ще одна астронавтка українського походження – Гайдемарі Марта Стефанишин-Пайпер. Здійснила два польоти загальною тривалістю понад 27 діб і п’ять виходів у відкритий космос. Нагороджена українським орденом княгині Ольги III ступеня.
Портрети жінок-космонавток з короткими розповідями вміщено на виставкових стендах. Також тут – фото Алли Стрельнікової – провідного інженера з льотних випробувань літаків АНТК імені Антонова, єдиної жінки-учасниці навколосвітнього перельоту літака “Руслан”.
Представлені на виставці також речі, які брали з собою у космос жінки. Приміром, універсальний ручний інструмент для напилювання і зварювання металу в умовах невагомості, з яким працювала Світлана Савицька.
Про панянок-підкорювачок неба розповів провідний науковий співробітник музею авіації і космонавтики Владлен Орлов. Присутні на відкритті вернісажу – жінки-ветерани космодрому Байконур, краєзнавці, історики, науковці, представники громадських організацій, журналісти, військові, курсантки Полтавського військового коледжу – ознайомились з експозицією та обмінялися враженнями.
Зокрема з відвідувачами виставки поспілкувалися голова Полтавської міської організації ветеранів космодрому Байконур Вероніка Шостак, котра працювала діловодом у секретному відділі; ветеран космодрому, колишній бухгалтер тамтешнього телецентру Марія Проскурина. Нині у Полтаві живуть понад 55 ветеранів Байконуру.

Ганна ГЛУЩЕНКО.
м. Полтава.

Поділися:

Добавить комментарий