Життя і творчість художника-фронтовика

Життя і творчість художника-фронтовика

Колекція Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського поповнилась новими експонатами, пов’язаними з життям і творчістю нашого земляка-художника, ветерана Другої світової війни Володимира Євгеновича Павлюченка (1920–2008).

Молодість і мрії Володимира Павлюченка про вищу художню освіту обпалила війна. У складі 20-ї армії єфрейтор-зв’язківець воював на семи фронтах, був учасником Сталінградської битви. Перемогу зустрів під Прагою. Нагороджений дванадцятьма медалями.
У мирний час митець працював переважно як художник-оформлювач. Його роботи друкувалися у місцевій пресі, зокрема у «Зорі Полтавщини». Шліфував талант у живописі й графіці, писав портрети краян-ветеранів, героїв праці, пейзажі рідної Полтави. Серед безперечних творчих досягнень – картина «Проліски. 1945 рік», яка й понині зворушує глядача: на розстеленій на землі солдатській шинелі завмер клаптик вишитого рушника, а на ньому – солдатська каска з блакитними квітами, неподалік – недописаний лист і бувалий у бувальцях олівець…
Художник-фронтовик завжди виявляв активну громадську позицію, вирізнявся винятковим правдолюбством. Щиро дарував свої полотна школам, редакціям газет. У 1999 році подарував Полтавській міській раді унікальне полотно «Визволення Полтави» (2х3,5 м). Роботи майстра пензля зберігаються у музеях міста та області, в приватних збірках.
Колекція робіт Володимира Павлюченка в краєзнавчому музеї поповнилася шістьма експонатами невеликого формату. Серед надходжень є також цікавий документ. Це рукописна заява митця на вступ до полтавської організації Спілки художників, у якій він згадує і про своїх наставників із художньої студії при Полтавському обласному будинку народної творчості, і про те, як на фронті в години затишшя між боями «не розлучався з олівцем».
Збірку робіт Володимира Павлюченка доповнив дарунок музею від полтавця, авторитетного українського мистецтвознавця, заслуженого працівника культури України Віталія Ханка.

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий